Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Sonbahar Temalı Gezi Rotaları

Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Sonbahar Temalı Gezi Rotaları

Ortalıkta sarı yaprakların uçuştuğu hafif bulutlu serin havalar için rahatlık ve huzur dolu bir tatilin anahtarıdır… Sonbahar aylarına hüzün yakıştırması yapılsa da aslında yenilenmenin, yeni yerler keşfetmenin en güzel zamanlarından birisidir. Dört bir yanı doğal ve tarihi güzellikle dolu Türkiye’de sonbaharda nereye gidilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Buraya tıklayarak sizin için hazırladığımız sonbaharda görülmesi gereken muhteşem rotaları incelemeye başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Edirne

Meriç nehri kıyısında uzanan Edirne hem tarihi hem doğasıyla sonbahar mevsiminde keyifle gezebileceğiniz destinasyonlardan birisi. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan kentte hayranlıkla keşfedeceğiniz tarihi ve mimari eserler bulunuyor. Diğer yandan lezzetleri ile de ön plana çıkan Edirne’ye mutfağını deneyimlemek için gitmek bile başlıca nedenler arasında yer alıyor diyebiliriz. Edirne’ye gittiğinizde tarihi eserlerini gezmeyi, meşhur tava ciğerini yemeyi ve Meriç Nehri kıyısında keyif çayı içmeyi mutlaka yapılacaklar listenize ekleyin.


İğneada / Kırklareli

Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi olan İğneada’nın doğasına hayran kalacağınızdan eminiz. Longoz ormanları, dereleri, akarsuları ve kendine has habitatıyla sonbaharda mutlaka görmenizi önereceğimiz yerlerin başında geliyor. İğneada’ya geldiğinizde kamp atabilir, bungalov evler ya da butik otellerde konaklama yapabilirsiniz.


Ağva / İstanbul

İstanbul’a yakın gidilecek yerler arasında ilk sıraya oturan Ağva, her mevsim tercih edilecek noktalardan birisi. Hafta sonu kaçamağınızı yemyeşil doğasını ve sakinliğini seveceğiniz Ağva’da yapabilirsiniz. Burada nehir kıyısında yer alan restoranlarda uzun bir hafta sonu kahvaltısı yapabilir, keyifli bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.


Sapanca / Sakarya

Bölgedeki birçok şehirden kolaylıkla ulaşımın sağlanabileceği Sapanca, doğası ve sakin habitatıyla sonbaharda gidilecek yerler listemizde yer alıyor. Sarı sonbaharın alt ve üst tüm renk tonlarını görebileceğiniz Sapanca küçük bir kasaba havasına sahip. Sapanca’ya geldiğinizde göl kıyısında neşeli piknik yapabilir, yürüyüşe çıkabilirsiniz. Göl kıyısından biraz uzaklaşıp Maşukiye’ye çıktığınızda ise Sapanca’yı tepeden izleyebilirsiniz. Burada yer alan ağaç evlerde konaklayabilir, derelerin kenarına kurulan restoranlar lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Diğer yandan sakinliği bir kenara bırakıp eğlenceli bir hafta sonu geçirmek isterseniz arkadaş grubunuzla birlikte paintball oynamaya da gelebilirsiniz.

İlgili içerik: Bleisure Seyahat Rotası: Sapanca Gezi Rehberi


Yedigöller / Bolu

Doğanın içinden harika bir köşe olan Yedigöller, eşsiz güzellikteki doğası ve endemik bitki çeşitliliğiyle her mevsim ziyaretçi akınına uğruyor. Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl’den oluşan Yedigöller havzasında tam 236 çeşit bitki yetişiyor. Sonbahar aylarında ayrı bir güzelliğe bürünen Yedigöller’de farklı konaklama alternatifleri mümkün. Pansiyon ve otellerin yanı sıra kamp alanında çadırınızı kurabilir ya da bungalovlarda kalabilirsiniz. Fotoğraf tutkunlarının da eşsiz güzellikte kareler yakalayabileceği Yedigöller’de harika manzaralar sizi bekliyor.

İlgili içerik: 10 Maddede Yedigöller Milli Parkı’na Yakından Bakış


Abant / Bolu

Doğanın tüm renklerini cömertçe sergileyen Abant her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip. Sonbahar aylarının gelişiyle sarı ve kırmızının en güzel tonlarına büründüğü Abant, şehrin kaosundan kaçmak isteyenler için harika bir alternatif. Gölün etrafında sakin bir yürüyüş yapabilir, kitabınızı alıp göl kenarında satır aralarına dalabilir, göl kenarında Abant’ın meşhur lezzeti ızgara sucuk ekmek keyfi yapabilirsiniz. Günübirlik ya da konaklama tercihli gelebileceğiniz Abant’ta göl manzaralı oteller bulunuyor.


Kapadokya / Nevşehir

Milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip olan Kapadokya bölgesi, eşi benzeri olmayan doğal dokusuyla her mevsim dikkatleri üzerinde topluyor. Yüzyıllar içerisinde coğrafi koşulların etkisiyle oluşan peribacaları masalsı bir görünüme sahip. Kapadokya’ya geldiğinizde UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Miras Listesi’nde bulunan Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı, Avanos, Ihlara Vadisi, Uçhisar Kalesi ve Selimiye Köyü’nü mutlaka gezmenizi öneririz. Mevsimin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Kapadokya’da hava koşulları elverirse balon turuna çıkmanızı, büyüleyici güzellikteki bölgeyi havadan görmenizi tavsiye ederiz. Her bir köşesinde tarihi izlerin dolu olduğu Kapadokya Bölgesi’nin kendine has mutfağının tatilinizde damağınızı şenlendireceğini de belirtmek isteriz.

İlgili içerik: Kapadokya Turları İle Görebileceğiniz 10 Muhteşem Yer


Cunda / Balıkesir

Yaz ayları boyunca temposu hep yüksekte olan Cunda Adası, mevsim sonbahara döndüğünde sakinleşip dinginleşiyor. Adanın tadını keyifle çıkaracağınız bu dönemde her köşe başından fırlayan begonvil dolu sokaklarını keşfedebilir, Girit mutfağı lezzetlerine teslim olabilir, tekne turlarına çıkarak mavi koylarda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

İlgili içerik: Ayvalık Güzeli: Cunda Adası Gezi Rehberi


Misi Köyü / Bursa

Bursa’nın incilerinden birisi olan Misi Köyü, şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Tarihi oldukça derinde olan köyün M.S 183 yılında Hristiyan bir keşiş ve yanındaki 85 kişiyle birlikte kurulduğu rivayet ediliyor. Tarihi Hristiyanlığın kuruluş dönemlerinde olsa da günümüzde ayakta kalan yapılan Osmanlı dönemine ait. Tarihi evleriyle, ortasından akan nehriyle ziyaretçilerini cezbeden Misi Köyü’nde keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.


Köyceğiz / Muğla

Bir yanınızda yemyeşil bir orman diğer yanınızda duru güzellik Köyceğiz Gölü… Köyceğiz; koyları, gölü, yemyeşil doğası ve zengin tarihi dokusuyla sonbaharda keyifle gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Buraya geldiğinizde kamp alanında çadırınızı kurabilir, butik otel ya da pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Köyceğiz’den ayrılırken mutlaka meşhur Köyceğiz balı almanızı öneririz.


Mardin

Büyülü bir havaya sahip olan bu şehre gitmek için en güzel zamanların geldiğini söyleyebiliriz. Yazın kavurucu sıcağında rahatlıkla gezemeyeceğinizi düşündüğümüz Mardin’i sonbaharda adım adım keşfedebilirsiniz. Tam bir kültür mozaği olan Mardin hem tarihi hem de mimari ögeleriyle konuklarını kendine hayran bırakıyor. Buraya geldiğinizde tarihi Mardin evleri, Mardin Müzesi, Dara Antik Kenti, Kırklar Kilisesi, Mardin Ulu Cami ve Revaklı Çarşı gezmenizi önerebileceğimiz yerler arasında bulunuyor.

İlgili içerik: Mardin Gezi Rehberi: Mardin’de Görülmesi Gereken 14 Yer


Karagöl / Artvin

Tüm ihtişamıyla uzanan Kaçkarlar’da sonbahar mevsiminde manzarayı seyre koyulmanın tadının bambaşka olduğunu söyleyebiliriz. Karadeniz kıyılarından itibaren yükselmeye başlayan bu görkemli dağlar, zengin doğası, soluk kesici duruluktaki gölleri ile eşsiz bir sonbahar manzarasına sahip. Karagöl’e Artvin merkezden yaklaşık 55 kilometre sonra ulaşabilirsiniz.

İlgili içerik: Karadeniz’de Görmeniz Gereken 7 Yer


Yorum (0)
Yorum Bırak