COVID-19 Döneminde Tatil Çantasında Olması Gereken Sağlık Malzemeleri

COVID-19 Döneminde Tatil Çantasında Olması Gereken Sağlık Malzemeleri

Koronavirüs salgını tüm dünyada gündelik yaşamı olumsuz etkiledi. Yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca vakanın kaydedildiği salgının etkileri azalmaya devam ediyor. 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreci ile beraber pek çok kısıtlama da yürürlükten kalktı. Şimdi akıllarda tek bir soru var; salgın sonrası bizi nasıl bir yaz bekliyor? Türkiye’de İlk vakanın tespit edildiği 11 Mart'tan bu yana alınan önlemler neticesinde aralarında turizmin de bulunduğu pek çok sektör faaliyetlerine ara vermişti. 

Sağlık Bakanlığı’nca Belirlenen Hijyen Kuralları Turistik Alanlarda Geçerli Olacak

Ülkenin güneyinde normalde sezonunun açıldığı bu dönemde salgın nedeniyle tesisler kapalı haldeydi. Normalleşme süreci ile Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında oteller ve kamp yerleri hizmet vermeye başladı. 

İlk etapta sosyal mesafe kurallarını sıkı bir şekilde uygulayacağını taahhüt eden ve bu yönde denetleyen turizm tesislerine belirli koşullar çerçevesinde kapasitesinin daha düşük bir oranında ziyaretçi kabul etmesine izin verileceği belirtilmişti.

Bu Yaz Doğa ile İç İçe Tatil Ön Planda

Bu yaz sezonun en huzur veren insandan uzak tatil seçenekleri arasında doğayla iç içe konseptlerin öne çıkacağını söylemek mümkün. Covid-19 Sonrası Yeni Tatil Trendleri adlı içeriğimizde bu seneki tatil trendlerini inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde 1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme süreci olsa da, bu sene yaptığımız tatil diğer tatillerimizden daha farklı olacak . Normalleşme süreci başlasa da bu süreç eskiye geri dönüşü ifade etmiyor ve tatilde tedbirleri tam anlamıyla uygulayıp dikkatli olmak gerekiyor. Hijyen kurallarına uymak hem kendi sağlığımız hem de çevremizdekilerin sağlığı açısından oldukça önem taşıyan bir başka husus.


Herkesin bir tatile, ferahlamaya, stres atmaya ihtiyacı var. Kimi otellerde bir tatil yapmak, kimileri doğayla iç içe insanlardan izole bir ortamda tatil yapmayı planlıyor. Peki bu süreçte tatile giderken valizimizde kıyafet harici hangi sağlık malzemelerini almalıyız? Gelin şimdi bu malzemeler nelermiş hep beraber bakalım. 

Tatile Giderken Hangi Malzemeler Yanımızda Bulundurulmalı?

Pandemi sürecinde; ilk etapta artık önemini kavradığımız bizimle beraber her yere gelecek olan 3 adet malzeme bizim demirbaş olmalıdır. Bu eşyaları valiz haricinde bir küçük el çantasında da taşıyabilirsiniz.

 • Maske
 • Eldiven
 • Alkol bazlı El Dezenfektanı

İhtiyaçlarınıza göre tatil çantanızda daha farklı malzemeler de bulundurabilirsiniz. Çünkü tatil yaptığınız yer ormanlık bir kamp alanı, otel ya da bir tekne de olabilir.

Bu Yaz Valizinizde Bulunması Gereken Sağlık Malzemeleri Neler Olmalıdır?

 • Susuz sıvı sabun 
 • Ateş ölçer 
 • Kullandığınız ağrı kesiciler 
 • Yanık merhemi
 • Yara bandı
 • Gribal enfeksiyon ve nezle için ağrı kesici ve ateş düşürücü
 • Kullanıyorsanız lens ve lens solüsyonu
 • Termometre
 • Güneş kremi
 • Antibakteriyel krem ya da merhemler
 • Böcek, Sinek uzaklaştırıcı ilaçlar 

İçerikte bulunan sağlık malzemeleri listesi, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı tavsiyelerden derlenmiştir.

Eğer içeriğimiz ilginizi çektiyse şu içeriklere de göz atabilirsiniz;

Seyahat Edeceklerin Normalleşme Sürecinde Bilmesi Gereken Terimler

Tatile Çıkacakların Dikkat Etmesi Gereken Sağlık Önerileri

Seyahatteyken Sosyal Mesafe Kurallarını Unutmamanızı Sağlayacak İpuçları

Tatilde Sosyal Mesafe Kuralları Nasıl İşleyecek?

Turizmde Sosyal Mesafe Kuralları Nerelerde Uygulanacak?

Yorum (0)
Yorum Bırak