Yalnızca Tekne ile Keşfedebileceğiniz 10 Muhteşem Koy

Yalnızca Tekne ile Keşfedebileceğiniz 10 Muhteşem Koy

Üç tarafı denizle çevrili cennet ülkemizin tatil beldeleri deniz tatili için her yıl yerli yabancı milyonlarca tatilseveri misafir ediyor. Yaz aylarında kalabalıklardan uzaklaşmak ve zevklerinizin uyumlu olduğu sevdiklerinizde bir arada kalabileceğiniz sığınaklar arıyorsanız işte size yalnızca tekne ile gidilebilen kendinizi sonsuzluğun içinde mavilerin üzerinde hissedeceğiniz 10 muhteşem koy sizler için geliyor.

1-Armutlu Su Koyu / Datça

Strabon’un ‘Tanrı uzun yaşamasını istediği kullarını buraya gönderir’ dediği Datça’nın en cennet koylarından biridir.  Dağların içine saklanmış küçük bir koydur. Pırıl pırıl sularından dolayı buraya Akvaryum Koyu da derler.  Uygun hava koşullarında gece de bu koyda kalabilirsiniz. Kıyıları çam ağaçlarıyla kaplıdır. 


2- Fırnaz Koyu - Kalkan

Yeşilköy mevkiinde bulunan Fırnaz Koyu, deniz keyfi yapmak için en çok tercih edilen koylar arasında. Ayrıca çamur banyosu yapabileceğiniz ufak bir plajı da var. Fırnaz Koyu'na gitmişken şifalı çamurdan bir parça cildinize sürmeyi ihmal etmeyin.


3- Kızkumu Koyu / Marmaris

Denizin ortasında uzanan 600 metre uzunluğunda kumdan oluşmuş doğal bir yapıya sahip. Kızkumu’nu meşhur yapan bu doğal yapının üzerinde yürürken denizin üzerinde yürüyormuş gibi bir hisse kapılırsınız.  Bu doğal yapının oluşumuyla ilgili bir de efsanesi var.  Efsane bir kralın kızı ile fakir bir balıkçının aşk hikayesini anlatır. Kralın kızı balıkçı sevgilisiyle buluşmak için geceleri kumsaldan fener yakarmış. Balıkçı sevgilisi kayığıyla ışığa doğru gider ve gizlice buluşurlarmış. Bunu öğrenen kral çok öfkelenir ve bir gece kızını ışık yakarken yakalar ve askerlerine balıkçıyı öldürmesini emreder. Kralın kızı askerlerin elinden kurtulur ve  denizde sevgilisinin kayığına doğru koşmaya başlar. Kayığa ulaşması imkansızken mucize ile kızın denizde bastığı yerlerde o an kumlar oluşur ve arkasındaki askerler geldikçe kumlar kaybolur ve askerler denizde düşüp boğulurlar. Sevgililer tam kavuştuğu anda okçulardan birinin attığı ok balıkçı yerine kıza isabet eder. Kızın bastığı yerlerde oluşan kumlar kızın kanlarıyla bulanır. Balıkçı yaralı sevgilisini alır ve ortadan kaybolur. O andan sonra onları bir daha da gören olmaz.


Yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı, sarı kumlara sahip, efsanelere konu olmuş bu eşsiz koy mutlaka görün deriz.

4- Dişlice Adası / Marmaris

Tekne ile keşfedebileceğiniz 10 muhteşem koy içeriğimize Dişlice Adası ile devam ediyoruz. Dişlice Adasının kayalık yapısı uzaktan dev dişlere benzemektedir. Bu nedenle adına Dişlice Adası denilmiştir. Dişlice adası volkanik bir patlama sonucu oluşmuştur. Kayalık yapısı nedeniyle burada kanoyla gezmek isteyenlerin buluşma noktası haline geldi.  Bu adada fotoğraf çekmek için tepelerine tırmanmaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız. Tırmanırken kaymayan ayakkabılar giymeye özen gösterin deriz. Marmaris’in koylarındaki bu gizli cennet koyda denize girip huzurlu anlar yaşamak için tek ihtiyacınız olan Marmaris’ten bir tekne ile yola koyulmak.


5- Sedir Adası / Marmaris

Sedir Adası eski medeniyetlerden kalma Cedrea Antik Kenti kalıntılarına, antik tiyatro gibi kalıntılara ev sahipliği yapan Kleopatra’nın burada yüzdüğüne inanılan,  adadaki ünlü plajın isim sahibi  Kleopatra’nın isteği üzerine kum bulunmayan bu adaya büyük aşkı Sezar tarafından   Afrika’dan gemilerle kum taşıttığı efsanevi bir adadır. Kumların hikayesi böyle anlatılsa da esasen jeolojik bir oluşumlar sonucu ortaya çıkmış olan bu yapıdan kum çıkartmak kesinlikle yasaklanarak koruma altına alınmış.  Sedir adası adını eskiden bolca olan şimdi ise hiç bulunmayan sedir ağaçlarından alır. Turkuaz renkli denizi ve altın sarısı kumuyla keyifli vakit geçirebileceğiniz muhteşem bir ada.


6- Kızıl Koy / Bodrum

Bodrum Torba’dan tekne ile çıktığınızda Torba ile Göltürkbükü arasında kalan Kızıl Koy, suyunun berraklığı, koyun yeşilliği ve huzur veren sakinliğiyle sizi sizden alacak.


7- Gökgemile Koyu / Fethiye

Issızlığın ortasında ağaçlarla kaplı iki yeşil burnun arasında Akdeniz’e doğru uzanan Gökgemile Koyu, Kapıdağ Yarımadası’nın batı yakasında kalan ve tur teknelerinin pek uğramadığı sakin bir koydur. Huzur verici bir koyda demirlemek isterseniz, Gökgemile Koyu doğru bir tercih olacaktır.


8 Orak Adası / Bodrum

Adanın ucu orak şeklinde olduğu için ismini böyle aldığı düşünülmektedir.  Orak Adası hem dalış hem de yüzme keyfi için  pırıl pırıl sularıyla  Bodrum’un eşsiz güzelliğe sahip koylarından biri.  Yapısal olarak sahip olduğu ilginç duvarıyla duvar dalışı yapmayı seven dalışçılar için esşiz bir dalış noktasıdır.  Adanın yamaçları zeytinliklerle kaplıdır. 


9- Kekova Adası / Demre

Kekova Koyu ada görünümünde huzurun adresi diyebileceğimiz güzel koylarımızdan biri. Kaş’ın en güzel koylarından biri olan bu doğal SİT alanı olarak koruma altındadır. Kekova Adası rotasında  mavi ile yeşilin ortasında kültür gezisi de yapmış olacaksınız. Dolkisthe Antik Kenti'nin depremler ve yer kaymaları sonucunda suyun altında kaldığı ve  kalıntıların berrak suyunun altında hala görebilirsiniz. Adada yerleşim yok ama turistler için pansiyon ve kafeteryalar var. Kekova adası aynı zamanda çok iyi bir dalış noktasıdır. Türkiye’nin en çok  tercih edilen dalış noktalarından biri olan bu adaya gelirken dalış yapmayı planlarınızın arasına alın deriz. Popüler bir ada olduğundan kıyıları kalabalık olabiliyor ama tekne ile daha açıklarda kalarak pırıl pırıl suyun tadını çıkarabilirsiniz.


10- Sazak Koyu / Adrasan

Antalya’nın gizli cenneti denilebilecek konaklama imkanı olmayan bu koy kampçıların ve teknecilerin uğrak noktası. Bu koyda yeşil ve mavinin olabildiğince birleştiği, muhteşem doğası ile huzur dolu doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bu koyun size en büyük sürprizi yüzerken size eşlik edecek caretta caretta kaplumbağalar olacaktır.


Tekne ile çıkacağınız bu yolda kendi tekneniz yoksa tekne kiralamakla ilgili faydalı olabilecek olan bu yazımıza da mutlaka göz atın.  

Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu

Özel Tekne Nasıl Kiralanır?: Yelkenli Tekne Kiralama Süreci