Tekne Almayı Düşünenler İçin Bir Önceki Adım: Tekne Kiralamanın Avantajları

Tekne Almayı Düşünenler İçin Bir Önceki Adım: Tekne Kiralamanın Avantajları

Tekne kiralama veya tekne satın almak konuları, hem tekne tutkunları hem de tekne meraklıları için önemli bir soruyu gündeme getiriyor. Tekne hayatı bana göre mi? Eğer tekne almayı düşünüyorsanız her detayı araştırıyor olmanız normal. Tekne kullanmak, karaya ayak basmadan hep deniz olmak, deniz hayatını yaşamak ve geniş alanlara alışkın olanlar için dar bir alanda konfor bulmak gibi detaylar tekne alırken en çok araştırılan maddeler arasında yer alıyor. Eğer siz de tekne almayı düşünüyorsanız, satın alma işleminizden bir önce yapacağınız mantıklı bir hamle atmalısınız. Tekne kiralayarak tekne hayatını yaşamalısınız.

Bu yazımız tekne almak istiyor ama yapabilir miyim diyorsanız  tam size göre. Şimdi tekne kiralayarak işe nasıl adım atabileceğinizi keşfedeceksiniz. Artık gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayar başından kolaylıkla tekne kiralayabilir, hayalinizdeki tekne tatiline ve dahası tekne almaya bir adım daha yaklaşarak tekneler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz tekne satın almayı düşünmeden önce bilinmesi gerekenler ve teknelerin sizlere sunduğu avantajlar. Keyifli okumalar

Tekne Sahibi Olmalı Mıyım Sorusuna Cevap Bulursunuz 

Aslında ilk başta sormanız gereken soru bu olmalı. Tekne bir heves mi yoksa sizin için bir tutku mu? Zira tekne her zaman bakım ve ilgi ister. Bu da emek ve maliyet anlamına gelir. Satın alacağınız tekneye göre oldukça ekonomik bütçelere de hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tekne sahibi olmanın ön maliyetleri genellikle yüksek olarak bilinse de aslında uygun fiyatlı birçok tekne var.  Kullanmayı sevdiğiniz teknenin türüne bağlı olarak değişen fiyatlarla size uygun tekne bulabilirsiniz. Genelde tekne almak isteyenlerin ilk tercihi yelkenli oluyor. Uygun bir rüzgarla yelken desteği ile giden ve ekonomik fiyatlarla keyif imkanı sunan yelkenliler size göre mi diye düşünürseniz Ege ve Akdeniz kıyılarında yelkenli kiralayarak bu sorulara cevap bulabilirsiniz. Size önerimiz; Türkiye'nin ilk ve tek yelken festivali olma özelliğine sahip More than Sail ile tekne kiralayın ve bu deneyimi yaşamaya başlayın. 


Mil Hesabı Yapmaya Alışırsınız

Tekne kiralayarak hayatınızı miller, rüzgarlar, koordinatlar üzerine kurmaya başlayın. Bazı insanlar teknelerini ikinci bir yuva olarak kullanabilir. Buradaki sorun ise teknelerin karada bulunan çoğu ikinci evin aksine, tıpkı arabalar gibi değer kaybetmesi, yani zamanla değer kaybetmesidir. Tekneler kullanımı mil cinsinden değil, motorun kullanıldığı saatlerle ölçerler. Yani teknenizi ne kadar çok kullanırsanız, ondan o kadar çok değer alırsınız. Elbette bir tekne kiraladığınızda uzun vadeli değeri konusunda endişelenmenize gerek olmayacaktır. Tüm bu mali konuları kiraladığınız teknenin kaptanından öğrenebilirsiniz.

Teknelerin Ne Tür Bakımlara İhtiyaçları Var Öğrenirsiniz

Tekneniz varsa elbette bunun bakım maliyeti de olacak. Bir tekne yapımında kullanılan malzemeler tuzlu suya ve sürekli maruz kalmaya dayanıklı olmalıdır, bu da elbette maliyettir. Tekneniz bir marinada veya arka bahçenizde oturuyor olsun, teknenin vergisini ödemeniz ve temizlik ve denetim prosedürlerinden geçirmeniz gerekecektir. Ayrıca, kendi mülkünüzde bir tekne için yeriniz yoksa, muhtemelen bir yat limanı veya depoya aylık bir ücret ödersiniz. Buna sigorta maliyetlerini de eklerseniz bazı mali yükümlülükleriniz olur. Tüm bu detayları tekne kiraladığınızda yakından öğrenirsiniz. Tekne satın almadan önce ilerisi için önemli olan bu bilgileri bir tekne sahibinden, kaptandan öğrenmek işinize çok yarayacak.   

Tekne İle Rota Çizmeyi Görebilirsiniz

Tekne kiralamanın güzel yanı, farklı nedenlerle farklı tekneler kiralayabilmenizdir. Gününüzü balık tutarak mı istiyorsunuz? Ya da bir yatta hafta sonu kaçamağı mı? Bir yelkenli tekne kiralayın ve kaptandan rota çıkartırken nelere dikkat edeceğinizi öğrenin.  Türkiye'de tekne gezintisinin tadını çıkarabileceğiniz pek çok yer vardır. Örneğin Çanakkale açıklarında balık tutmaya gidebilir ve bir dahaki sefer deniz sizi çağırdığınızda kendinizi Göcek'in koylarında bulabilirsiniz. Her bölgenin rüzgarı ve deniz koşulları farklı olduğu için tekne kiralayarak rota nasıl çiziliyor yakından görebilirsiniz.


Kaptan ve Mürettebattan Bilgi Alabilirsiniz

Tekne satın almadan önce bir tekne kiralayarak kaptandan ve mürettebattan çoğu yerden alamayacağınız bilgileri alırsınız. Tekne ve denizcilik terimleri, rüzgarların yönleri, yelken açmak, iskeleye yanaşmak, denizde kurallar ve ilk yardım gibi mutlaka öğrenmeniz gereken konuları tekne kiralayarak kalıcı bir öğrenmeye dönüştürebilirsiniz. Tekne almadan önce bir kaptan eşliğinde tekne kiralayın ve bir hafta o teknede tatile çıkın. Elbette bu sizin için bir tatil değil; tekne okulu mahiyetinde olacaktır. More than Sail tekneleri ile temel denizcilik eğitimi alabileceğinizi de unutmayın!

Tekne Tatilleri Sizi Tekne Sahipliğine Hazırlayabilir

Belki de gerçekten kendi teknenizi satın almayı garanti edecek kadar bir tekne meraklısısınız. Bununla birlikte, teknecilik konusunda kendi başınıza kapsamlı bir deneyime sahip değilseniz, ihtiyaçlarınıza en uygun tekne türünü veya en çok hangi özellikleri arzuladığınızı henüz tam olarak bilemeyebilirsiniz. Kendinizi tekneciliğin farklı yönlerine alıştırmak için, kiralık teknelerin sunduğu deneyimleri yaşayarak öğrenebilirsiniz. Kiralık tekne tatillerinden sonra, hayalinizdeki teknenin nasıl görüneceğini tam olarak bileceksiniz.


Bonus: Her Bütçe İçin Tekne Kiralamak Mümkündür

Bir tatil için özel bir tekne kiralamakla ilgileniyorsanız, birçok harika seçeneğin sizi beklediğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Profesyonel bir tekne kiralama şirketinin her bütçeye uygun tekneleri bulunur. Eğer birkaç aileyle bir araya gelerek tekne kiralarsanız  üç kamara düzenine sahip teknelerin bolluğu sayesinde bir tekne kiralık tatilin ne kadar uygun fiyatlı olabileceğine şaşıracaksınız. Tekne kiralama hizmetinden yararlanmak isterseniz morethansail.com'u inceleyerek ihtiyacınıza uygun yelkenli teknelere göz atabilirsiniz.

Eğer siz de tekne kiralama hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz şu içeriklerimizede göz atabilirsiniz.

Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu

Tekne Kiralama Süreci: Yelkenli ile Motoryat Arasındaki 5 Fark

Yalnızca Tekne ile Keşfedebileceğiniz 10 Muhteşem Koy

Özel Tekne Nasıl Kiralanır?: Yelkenli Tekne Kiralama Süreci

Yeni Başlayanlar İçin Tekne Kiralama

Yorum (0)
Yorum Bırak