Temassız Tatil: ''Yeni Normal'' Sürecinde Tatil Yapmak

Temassız Tatil: ''Yeni Normal'' Sürecinde Tatil Yapmak

Temassız tatil hepimiz için yeni bir olgu. Aralık 2019'da başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ülkemizde de Mart 2020 ayı itibariyle görülmeye başlamıştı. Aylarca bizleri neredeyse eve hapseden, normal yaşantımızı fazlasıyla etkileyen özellikle sosyalleşme pratiklerimizi elimizden alan  bu salgın nedeniyle görülen ölüm vakalarının azalmaya başlaması, kademeli olarak normalleşme adımları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de atılmaya başlandı. Koronavirüs salgını virüsün yayılma hızını artırdığı için toplu etkinlikler, düğünler, festivaller iptal edildi; restoranlar, eğlence ve alış veriş merkezleri, müzeler, kuaförler, oteller gibi temas halinde olunabilecek mekanlar kapatıldı; okullar online eğitime geçti; yeni ofislerimiz evlerimiz oldu; salgın hastalarına özel hastaneler kuruldu ve seyahatlere kısıtlama getirildi. Ölüm oranların azalması ve vaka sayılarının kontrol edilebilir seviyeye gelmesiyle birlikte salgınla mücadele tedbirleriyle ‘yeni normal’ yaşantımıza ‘merhaba’ demeye başladık. ‘Yeni normal’ yaşantımızda her alanda sosyal mesafe kurallarına uymak, elleri sık sık yıkamak, alış-verişlerde nakit yerine temassız kart kullanmak, sosyal alanlarda maske kullanmak, kapalı ve klimalı mekanlardan olabildiğince uzak kalmak artık hepimiz için alışıldık bir durum olmaya başladı. Bu alınan önlemler ise seyahatlerde yeni bir şeyi ortaya çıkartacaktı. O da temassız tatil.


Temassız tatil seçeneğiyle beraber evlerden uzaklaşmak, sevdiklerimizle rahat bir nefes almak için deniz ve güneşe doğru yol alacağımız tatil planlarını yapmaya başladık. 

Temassız Tatil Nedir? 

Temassız tatil; sosyal mesafeli önlemleri destekleyen, hijyenik ortamlarda ve bunları tatilin her anında sürdürülebilirliğini sağlayacak şekilde planlandığı tatil sürecidir. Temassız tatil yapabilmek için virüsün yayılmasını azaltmak amacıyla temas noktaları temassız hale getirilmeli ve hijyenik misafir deneyiminin yaşanacağı sağlam bir zemin oluşturulmalıdır. Buna göre havaalanlarında, otobüslerde, otellerde, restoranlarda, müze ve ören yerlerinde, plajlarda sosyal mesafe ve hijyen kuralları yeniden şekilleniyor. 


Temassız Tatil için Öneriler Nelerdir?

Tatil yapmaya karar verdiyseniz öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli şey; tatil biçiminiz ne olursa olsun minimum temas ile tatilinizi planlamak olmalı. Temassız tatil için küçük ama hayat kurtaracak tavsiyelerimizi sıralıyoruz;

  • Tatile mümkünse kendi aracınızla gidin. Özel aracınız yoksa güvenilir araç kiralama şirketlerinden ya da transfer kiralama seçeneğinden yararlanabilirsiniz.
  • Uçakla seyahat edecekseniz yeni uçuş prosedürlerini gözden geçirin. Maskenizi her zaman hijyenik bir şekilde takın. Güvenlik kontrollerinden başlayan, bekleme salonları, uçağa biniş sırası, uçak içinde de devam eden sosyal mesafe kurallarına uyun. Online check-in yapın ve bagajınızı uçak firmalarının başlatmış olduğu ekspres bagaj uygulamalarıyla teslim edin. 
  • Sakin tatil beldelerini tercih edin.
  • Ödemelerinizi nakit yerine temassız özellikli kartlarla yapın.
  • Bir yerde konaklama yapmadan günübirlik doğa ile iç içe sakin yerlerde kendinizin hazırladığı yiyeceklerden oluşan piknik sepetiyle kısa keyifli saatler geçirebilirsiniz.
  • Konaklamalı bir tatil yapacaksanız tatil çantanızı her zamankinden daha fazla titizlikle hijyen ve sağlık ürünleri olan malzemelerle hazırlayın. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı tavsiyeleri baz alarak tatil çantanızda olmazsa olmaz malzemeleri sıralayalım; Maske, eldiven, alkol bazlı el dezenfektanı, sussuz sıvı sabun, ateş ölçer, kullandığınız ağrı kesiciler, yanık merhemi, yara bandı, gribal enfeksiyona karşı ateş düşürücü ve ağrı kesici, termometre, kullanıyorsanız lens suyu, güneş kremi, anti bakteriyel krem ya da merhemler, böcek ve sinek uzaklaştırıcılar.
  • Bir otel tatili planlıyorsanız temassız tatile uygun tesisleri tercih edebilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığının yayınladığı Covid- 19 sonrası otellerde bulunması gereken özelliklerin neler olması gerektiğine dair olan  Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey isimli yazımıza bakabilirsiniz. Bu sertifikaya sahip otellerden bazılarını da Sağlıklı Turizm Sertifikası Alan Oteller yazımızda bulabilirsiniz. 

Temassız Tatile Örnek: Henn-na Hotel

Konumuz olan temassız tatil ile alakalı olduğu için size tüm çalışanları robot olan Japonya Nagasaki’deki sıradışı bir otelden bahsetmek istiyoruz: Henn-na Hotel. Karşılıklı uçuşlar açıldığında sizin için pişman olmayacağınız bir tatil deneyimi olacağını söyleyebiliriz. Japonya’nın turizm devi HIS tarafından turizme kazandırılan Huis Ten Bosch isimli tema parkta yeni bir Amsterdam yaratıldı. Muhteşem ışıklandırmalara sahip bölgede Amsterdam kanalları, müzeler, korku evleri, oldukça geniş alanlarda lale ve gül bahçeleri, oteller var.


Yeniliğiyle dikkat çeken bir HIS markası olan Henn-na Hotel burada yer alan dört otelden biri ve en ilgi çekici olanı. Çünkü bu otelde housekeeperlardan resepsiyon görevlilerine kadar tüm çalışanlar, otelin her alanında tüm işleri, işleyişi ve hizmeti sağlayan robotlardan oluşuyor. Otele girdiğiniz ilk andan itibaren sizi resepsiyonda bir dinozor robot karşılıyor ve giriş işlemlerinizi yapıp, oda anahtarınızı teslim ediyor. Bavullarınız robotların kullandığı bir sistemle odanıza geliyor. Odada ışıklar, klima gibi ayarlar için komut verdiğiniz bir robot var. Ayrıca oda servisi için de robota talimat verebiliyor. Üstelik bu robot otelin tüm çalışanları robot olduğu için konaklama maliyeti de oldukça düşük.


Covid-19 sonrası yeni tatil trendlerinden olan sevdiklerinizle izole bir tatil için tekne, yelkenli, gulet ya da motor yat kiralama yapabilirsiniz. Tekne, yat kiralama süreçleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için bu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Özel Tekne Nasıl Kiralanır?

Özel Yat Nasıl Kiralanır?

Tekne Kiralamak İsteyenler için 10 İpucu

Tekne Kiralama Süreci: Yelkenli ile Motoryat Arasındaki 5 Fark

Sadece size ait havuz, bahçe, oda kullanımı olan villalarda da izole bir tatil geçirebilirsiniz. Villa kiralamakla ilgili size rehber olabilecek bu yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Villa Kiralarken Dikkat Edilecek 10 Şey

Kalabalık Ailelere Tatil Önerisi: Villa Kiralama

Doğa ile iç içe kamp yapmak ya da bir yerde sabit kalmadan karavanla tatil tercih edebilirsiniz. Bunlarla ilgili detaylı bilgilere ilgili yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Kamp Alanları

Doğru Kamp Yeri Alanı Seçilir?

Özellikleri Bakımından Türkiye’deki En İyi Kamp Alanları

Yıl boyunca heyecanla beklediğimiz tatil zamanı geldi çattı! Fakat bu sene tatil yaparken sağlımızı ve başkalarının da sağlığını düşünmek durumundayız. Peki denize veya tarihi yerlere gitmek için kendimizi kaptırmışken sağlığımızı korumaya nasıl devam edeceğiz? Bu ve bunun gibi diğer birçok sorunun cevabına yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Seyahatteyken Sosyal Mesafe Kurallarını Unutmamanızı Sağlayacak İpuçları

Tatile Çıkacakların Dikkat Etmesi Gereken Sağlık Önerileri

Yorum (0)
Yorum Bırak