Tiny House Nedir? Türkiye’nin Tiny House Rotaları

Tiny House Nedir? Türkiye’nin Tiny House Rotaları

Küçük hatta küçücük yalnızca 25 metrekare bir evde yaşayabildiğinizi düşünebiliyor musunuz? Tiny House akımı kulağa çılgınca gelen bu fikri tamamen mümkün kılıyor. Nasıl mı, detaylar yazımızda.

Tiny House Nedir?

Tiny House’u en net şekilde tanımlayacak olursak genellikle 10 – 30 metrekare arasında, araç arkasına takılabilecek tekerlekli ya da sabit kalacak şekilde tasarlanmış evlere verilen isim diyebiliriz. Tiny House yalnızca bir ev değil, aslında bir yaşam biçimi. Farklı boyut ve şekillerde inşa edilebilen bu evler küçük ancak daha kullanışlı bir yaşam alanı sağlaması ile avantaj sağlıyor. Metrekaresi oldukça ufak olan bu evlere karşı gün geçtikçe dünyada daha çok ilgi duyuluyor.

Tiny House Tarihçesi

Küçük yaşam alanlarında yaşamanın yararları 1980’li yıllardan itibaren ortaya atılmış hatta üzerinde akademik çalışmalar bile yapılmış olsa da Tiny House hareketinin istediği ivmeyi yakalaması 2008 yılını ancak bulur. Bunun nedeni ise bu tarihlerde ortaya çıkan ve etkileri tüm dünyayı derinden sarsan küresel ekonomik kriz olarak gösterilebilir. Birçok kişinin bu krizin etkileri nedeniyle borçlarını ödeyememesi, ev sahibi olmanın gittikçe zorlaşması ve bir yaşam tarzı olarak daha fazla özgürlük isteği gibi sebepler bu evlerin inşa edilmelerine yol açar. Öncelikle ABD’de başlayan bu akım zamanla tüm dünyaya yayılır ve geçtiğimiz birkaç yıl öncesinde ülkemizde de yoğun talep görmeye başlar.


Tiny House’un Amacı

Bir yaşam felsefesi haline gelen Tiny House’un amacı minimal bir düzende, şehirden uzak doğaya yakın bir yaşam biçimi sunmak. Pek çok kişinin özendiği bu küçük evler genellikle doğanın tam ortasında, kalabalıktan izole ve tüketim çılgınlığından soyutlanmış bir yaşam biçimini ifade eder. Alandan en yüksek fayda sağlayacak şekilde tasarlanan bu evlerde oturma alanı, yatak odası, banyo ve mutfakta fonksiyonellik ön plandadır.

Tiny House’un Maliyeti

Bu küçük evlerin fiyatlarının oldukça değişken olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü evlerin maliyetleri yapıda kullanılan malzemeye, büyüklüğüne, tasarımına ve kat sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Bu da geniş bir fiyat skalası anlamına geliyor. Kısacası burada hem bütçeniz hem de ihtiyaçlarınız önemli rol oynuyor.


Tiny House’da Yaşamanın Olumlu Yanları

Öncelikle Tiny House yapımı çok daha az maliyetli ve kullanımı da az enerji sarfiyatlı. Yani mikro evler doğaya saygılı ve sürdürülebilir bir yaşam sunuyor. Düşük bir bütçeyle ev sahibi olabilir ve buna bağlı düşük bir bütçeyle de yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Bu evlerin aynı zamanda taşınabilir özellikte olmaları evinizle birlikte istediğiniz yere gidebileceğiniz anlamına geliyor. Hayaller gerçek mi oluyor ne?

Tiny House’da Yaşamanın Olumsuz Yanları

Madalyonun diğer yüzünden bakacak olursak kendinize ilk başta sormanız gereken soru bu tarz bir minimal yaşama uygun olup olmayacağınızdır. Neredeyse genlerimize işlemiş, uzun yıllardır alışageldiğimiz bir yaşam stiline sahibiz ve buna göre alışkanlıklar geliştiriyoruz. Bu alışkanlıklarımızdan sıyrılıp minimal bir yaşama başlamak başlarda biraz zorlayabilir. Evinizi konumlandıracağınız alanda elektrik ve su tesisatı yoksa işler biraz sarpa sarmaya başlayacaktır. Kısacası, tüm bunları göz önüne aldığınızda Tiny House yaşam biçimine hazır mısınız?


Türkiye’nin Tiny House Rotaları

Sevimli ve minik bu evlerin artı/eksilerini gözlemek ve size uygun olup olmadığını anlamak için en iyi yöntem olan Tiny House kiralama yöntemini deneyebilirsiniz. Ülkemizde birkaç noktada yer alan Tiny House konseptli butik evler sayesinde bu yaşam tarzını yakından gözlemlemiş olursunuz. Küçük bir hatırlatmada bulunmamız gerekirse çocuk sahibiyseniz mutlaka gideceğiniz işletmenin yaş sınırlaması olup olmadığını öğrenmenizi öneririz. Çünkü bazı Tiny House’larda asma kat bulunduğundan dolayı çocuklar için güvenlik açısından tehlike oluşturabileceğinden yaş sınırlaması uygulanabiliyor.


1- Sapanca

Sapanca’da göl kenarına yakın yerde konumlanan Tiny House evlerinde doğanın tam ortasında minimal bir yaşam tarzını deneyimleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Sapanca’da bol bol yürüyüş yapabilir, Maşukiye ya da Kartape gibi doğası zengin bölgelere giderek baharın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.


2- İstanbul

Şehirden uzaklaşmadan Tiny House deneyimi yaşamak isteyenler için de alternatif söz konusu. Hem şehir içinde hem de doğaya yakın yerde konumlanan Tiny House’lar sayesinde yolda vakit harcamadan mükemmel bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz.


3- Göcek

Rotayı Ege’ye çevirdiğinizde de karşınıza Tiny House deneyimi yaşayabileceğiniz noktalar çıkıyor. Burada hem Ege’nin keyifli ve sakin doğasında yenilenebilir hem de Tiny House tecrübesi edinebilirsiniz. Rezervasyonunuzu yaptırmadan önce işletmelerde hangi hizmetlerin ücrete dahil olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederiz.


4- Marmaris

Su sporlarına karşı yakınlığınız varsa Tiny House deneyimi edinmek için rotanızı Marmaris’e çevirebilirsiniz. Burada birçok su sporu aktivitesi yapabileceğiniz gibi, yemyeşil doğasında huzur dolabilirsiniz. Seçeceğiniz işletmeye gitmeden önce evlerin kaç yatak kapasiteli olduğunu öğrenip arkadaşlarınızla da gidebilirsiniz.


5- İzmir

Güzel İzmir’in birbirinden güzel ilçelerinde farklı işletmeler aracılığı ile Tiny House deneyimini yaşayabilirsiniz. İzmir’de birçok aktiviteye katılabileceğiniz gibi Tiny House’ların bahçelerinde sessizliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu içerik ilginizi çekebilir:

Agro Turizm: Ekoloji ve Turizmin Dost İlişkisi

Yorum (0)
Yorum Bırak