Türkiye’de Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken 7 Yer

Türkiye’de Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken 7 Yer

Ülkemizin her bir köşesi cennetin yeryüzünde şekil bulmuş hali gibi adeta. Adımınızı attığınız her yerde bir sürprizle karşılaşabilmeniz çok büyük bir ihtimal. Burada mevzu hangi sürprizlerin peşine düşeceğinize karar vermekten geçiriyor aslında. Evet, ülkemizde gerçekten çok güzel çok yerler var. Ancak bazı yerler var ki, bir an önce keşfetmeniz gerekiyor. Sıraladığımız bu yerleri henüz görmediyseniz, bu yıl yavaş yavaş gezi planlarınıza dahil etmenizi tavsiye ediyoruz.

1-Salda Gölü


İlk keşfedildiğinde oldukça bakirdi. Hatta pek bilinmiyordu bile diyebiliriz. Gittikçe kalabalıklaşıyor ve nedense bir türlü rahat bırakmıyorlar canımız Salda Gölü’müzü. Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunuyor. Beyaz kumları ve turkuaz rengindeki suyuyla Maldivler’i anımsatmasından ötürü olsa gerek Saldivler olarak da anılıyor. Hala görmediyseniz listenize ekleyin deriz.

2 – Lavanta Köyü


Instagram sayesinde keşfedilen, baktığımızda Fransa’nın Provence kasabasından ayırt edemediğimiz bu güzel Isparta’ta yer alıyor. Bir dakika, Isparta’nın gülleri meşhur değil miydi hani diye şaşırabilirsiniz. Evet, gülleri hala meşhur. Ama Isparta, ülkemizin lavanta üretimiyle de dikkat çeken bir şehrimiz. Aslında köyün asıl ismi Kuyucak ama sahip olduğu bu lavanta tarlaları dolayısıyla bu isimle anılıyor.

3 – Suluada


Maldivler’in ülkemizde abartıldığını düşünüyoruz. :) Zira Antalya’nın Adrasan beldesinde yer alan Suluada, Maldivler’i pek aratmayacak cinsten. Henüz yeni keşfedilmiş olan Suluada, tıpı Maldivler’deki beyaz kumlara ve turkuaz renginde bir denize sahip. Ada oldukça küçük ve üzerinde yerleşim yok. Adrasan’dan düzenlenen tekne turları ile ziyaret edebiliyorsunuz.

4 – Pokut Yaylası


Rize’nin Çamlışemşin ilçesindeki en güzel yaylalardan biri olan Pokut Yaylası, Ayder’in iyice popülerleşmesi üzerine Karadeniz’de öne çıkarılan bir başka yayla. Ayder’den rakım olarak daha yüksekte bulunuyor ve o meşhur sisli dağ manzarasıyla biliniyor daha çok. Yaylaya çıkmak zahmetli değil ama biraz ürküyor insanı. Zira yol oldukça dar ve uçurumun kenarından gidiyorsunuz. Yaylada konaklama alternatifleri mevcut.

5 – Kars


Hani hala keşfetmediyseniz artık bu güzel şehri keşfedin. En son duyduğumuzda Milk bar gibi mekanlar açılmıştı. Doğu Ekspresi elbette çok güzel ama bilet bulmak zor olduğu için burada mevzu Kars’ı keşfetmek. Kars, sanılanın aksine aşırı güzel bir şehir. Her yerde Rus mimarisinden örnekler gördüğünüz için kendinizi Avrupa’da hissedebiliyorsunuz. Ayrıca Ani Harabeleri de oldukça etkileyici bir yer. Kars’ı bu sene rotanıza kesinlikle ekleyin.

6 – Gökçeada


Gökçeada da son yıllarda ismini sıklıkla duyduğumuz bir yer haline geldi. Aslında varlığını hep biliyorduk ama sanıyoruz biraz Bozcaada’nın gölgesi altında kaldığından pek tatil için tercih etmek aklımıza gelmiyordu. Bozcaada’nın kalabalığı insanları birazcık bunaltmış olacak ki, artık soluğu Gökçeada’da almaya başladılar diye düşünüyoruz. Bu arada, eğer Gökçeada’ya ağustos ayında giderseniz, göktaşı yağmurunu izleme şansı bulabilirsiniz.

7 – Datça


Datça da artık herkesin dilinde çünkü Datça’ya gidenler, oranın güzelliğini anlata anlata bitiremediklerinden gitmeyin iyice aklına düştü diyebiliriz. Ama gitmediyseniz bilin ki çok şey kaçırıyorsunuz. Belki de ülkemizin en güzel tatil beldelerinde ilk 5 arasında girer Datça. Güney’in en uç noktası ve Akdeniz’le Ege’nin birleştiği yer olarak bilinen Datça, bu sene kesinlikle rotanıza eklemeniz gereken bir yer.