Türkiye’deki CittaSlow Şehirler

Türkiye’deki CittaSlow Şehirler

Modern hayatın yoğun temposu ve büyük şehirlerin koşturmacası insanları dünyanınher yerinde alternatif yaşam tarzlarına yöneltti. Trafik, kalabalık, ışık ve ses gürültüsü hayatı çekilmez kılarken arabaların ve fabrikaların yoğunluğu hava kirliliğine sebep oluyor. Yeşil alanların azlığı, yeni inşaatların sürekli artması insanlarda fiziksel hastalıkların yanında stres ve paniğe sebep olabiliyor. İşte bu nedenle de daha yavaş ve huzurlu bir yaşamın hüküm sürdüğü, kalabalıktan uzakta, çocuk yetiştirmek için ideal ve yeşil alanları bol bulunan cittaslow şehirler belirlenmeye başlandı.

İnsanların komşularını ve birbirlerini tanıdıkları, yardımlaştıkları, zincir marketler yerine yerel küçük esnafların bulunduğu bu şehirler sakin ve huzurlu bir hayat sürdürmek için ideal. Peki Türkiye’den seçilen cittaslow şehirler hangileri? Şunu söyleyelim ki sayıları hiç de az değil. İşte o liste.

1. Akyaka


Akyaka doğal güzelliklere hayran olan herkesi memnun edecek bir şehir. Hem dağ, hem orman hem de enfes bir körfez manzarasına sahip olan Akyaka özellikle de Gökova sahiliyle büyük beğeni topluyor. Küçük lokantalarında yöresel harika lezzetleri tadabileceğiniz Akyaka’yı mutlaka görmelisiniz.

2. Eğirdir


Eğirdir Isparta yer alan bir bölgedir. Eğirdir Gölü ile ünlü olan bu ilçe elması ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz Apollon kelebekleriyle de biliniyor. Prostanna antik kentine de ev sahipliği yapan bu cittaslow şehrinin Yeşil Adas’sını da ziyaret etmelisiniz.

3. Gökçeada


Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada orijinal mimarisi, bozulmaması tarihi ve kentsel dokusu ile pek çok insanın favori bölgelerinden biri hâline geldi. Organik ürünleri ve şaraplarıyla da bilinen Gökçeada temiz hava ve doğal güzelliklere aç herkesi bekliyor.

4. Gerze


Karadeniz bölgesinin incilerinden biri olarak bilinen Gerze köyü deniz kenarında yer alıyor, pek çok manzarasına doyum olmayacak koya ve Karadeniz’in imzası sayılan yeşil ormanlara sahip. Köy pazarlarında organik ve nefis gıdaları bulabileceğiniz Gerze Köyü şehir yaşantısından sıkılanlara ilaç gibi gelecek.

5. Göynük


Ormanları ve yeşillikleriyle bilinen Bolu’nun ilçelerinden biri olan Göynük kasabası içinden derelerin geçtiği bir vadiye kurulmuştur. Temiz havası, köklü tarihinden dolayı kendine has kültürü kendisini vazgeçilmez rotalardan biri yapıyor.

6. Halfeti


Türkiye’nin sakin şehirlerinden bir başkası olan Halfeti özellikle de mutfağı ve Fırat nehri üzerinde yapılan tekne turlarıyla huzuru ve farklılığı arayanların seçimi.

7. Mudurnu


Tarih meraklıları için bu cittaslow şehir kesinlikle ilk sırada yer alıyor. Frigyalılar’a kadar bir geçmişi olan Mudurnu’da çok katmanlı bir kültüre tanıklık edebilirsiniz.

8. Perşembe


Ordu’nun yanında bulunan, Karadeniz’ kıyısı olan bu ilçe orman, dağ ve deniz manzaralarına doymanızı sağlayacak. Tertemiz havasıyla bu sakin şehir hayatın akışını yavaşlatacak.

9. Şavşat


Türkiye’nin cittaslow şehirleri arasında yer alan Şavşat hem doğal güzellikleriyle büyülüyor hem de kendine özgü mimarisi ve tarihiyle köklü bir yerleşim yeri olduğunu belli ediyor.

10. Seferihisar


İzmir’in en sevilen ilçelerinden biri olan Seferihisar cittaslow şehir dendiği zaman Türkiye’de ilk akla gelen yerleşim yerlerinden biri. Deniz kenarı tatili için çok uygun olan bu ilçe aynı zamanda da çok köklü bir tarihe de sahip.

11. Taraklı


Sakarya’da bulunan Taraklı ilçesi sakin şehirler listesine bol yeşillik içeren ve karasal iklimi en güzel şekilde yaşamanızı sağlayan huzur dolu ve sessiz havası sayesinde giriyor.

12. Uzundere


Türkiye’nin yeni cittaslow şehirlerinden biri olan Uzundere Erzurum’da bulunuyor. Soğuk havaları sevenler için harika bir yerleşim yeri olan Uzundere su sporları, doğa yürüyüşleri yapmak ve tarihe tanıklık etmek için ideal.

13. Vize


Sakin, doğal güzelliklere sahip ve tarihi dokusuyla kültürel de bir ilçe olan Vize İstanbul ve Edirne arasında yer alıyor. Kalabalık olmaması ve güleryüzlü halkı sayesinde şehirden sıkılan herkese rahat bir nefes aldırıyor.

14.Yalvaç


Isparta’da bulunan Yalvaç ilçesi Akdeniz ikliminin en güzel yaşandığı yerleşim yerlerinden biri. Tarih ve kültüre meraklı olanlar için çevredeki antik kalıntılar da yanında bonus.

15. Yenipazar


Aydın’da bulunan bu ilçe doğal ve organik gıdaların satıldığı köy pazarları, temiz havası, boş ve yeşil alanlarıyla çocuk büyütmek için ideal bir yer.

Yorum (0)
Yorum Bırak