Türkiye’deki Expatların Görmesi Gereken Yerler: İstanbul

Türkiye’deki Expatların Görmesi Gereken Yerler: İstanbul

İstanbul, finans ve kültür başta olmak üzere birçok konuda Türkiye’nin bayrak gemisi olmayı sürdürüyor. Kent, bu konumu nedeniyle yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Haliyle birçok expat, profesyonel kariyerine devam etmek için İstanbul’a taşınıyor. Siz de bu grubun içerisindeyseniz işten ve gündelik yaşamın sorumluluklarından kalan zamanınızı kentin zenginliklerini keşfetmeye ayırabilirsiniz. Adalar, Ortaköy ve Üsküdar başta olmak üzere ilgi uyandıran birçok yerleşim bölgesini bünyesinde barındıran şehirde onlarca müze, tarihi yapı, eğlence merkezi sizleri bekliyor. İşte bunlar arasından en önemlileri:

İstanbul’un Geçmişine Işık Tutan Tarihi Yapılar


İki büyük imparatorluğa başkentlik yapmış kadim İstanbul’da, kariyerini sürdüren expatların görmeleri gereken yerlerin başında Tarihi Yarımada’daki kudretli yapılar geliyor. Bizans zamanında Büyük Saray’ın ihtişam kattığı bölgede, günümüzde en yoğun ilgiyi yüzlerce yıldır ayakta olan Ayasofya görüyor. Müze haline getirilen mimari harikasının hemen karşısında ise Osmanlı döneminde inşa edilmiş en önemli eserlerden biri olan Sultanahmet Camii yükseliyor. Yarımadada zaman geçirirken Medusa başlarını görmek için rotanızı Yerebatan Sarnıcı’na doğru çevirebilirsiniz.

İstanbul ile ilgili gezi programından söz ederken saraylardan ayrıca bahsetmek gerekiyor. Bizans dönemindekiler varlıklarını sürdüremeseler de Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılmış olanlar halen daha eşsiz mimarileriyle konuklarını büyülemeyi sürdürüyor. Siz de hem büyülü anlar yaşamak hem de hanedan üyelerinin bir zamanlar kullandıkları değerli eşyaları yakından incelemek için Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarını ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi öneme sahip çarşılar ise expatlar için otantik alışveriş fırsatları anlamına geliyor. Alışveriş tutkunu gurbetçi çalışanlar, kenti gezmeye başladıklarında soluğu Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda alıyor. Asırlık çarşılardaki alışverişinizin ardından önemli pek çok lokasyon sizi bekliyor. Kentin farklı noktalarında görmeniz gereken, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Rumeli Hisarı, Ortaköy Camii gibi onlarca değerli yapı bulunuyor.

Zengin Koleksiyonları ile Göz Dolduran Müzeler


Konu İstanbul olunca, gezilip görülmeye değer yerler yalnızca tarihi yapılarla sınırlı olmuyor. Kentin kültürel zenginliğini anlamak isteyen bir expat için müzeler de en az saraylar ve camiler kadar önem taşıyor. Boğazın ayrı bir güzellik kattığı şehirde kültürel tesislerin bazıları, Osmanlı ve cumhuriyet döneminin ilk yılları konusunda değerli bilgiler barındırıyor. Bir kısmı ise farklı temalar üzerinden benzer görevi üstlenerek özgünlük kazanıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, kentin ve Anadolu’nun tarihini merak eden bireyler için adeta bir mabedi andırıyor. Benzer şekilde Türk ve İslam Eserleri Müzesi de binlerce parçadan oluşan koleksiyonu ile ziyaretçilerinin değerli bilgiler edinmelerine yardımcı oluyor. Ancak söz konusu tarih olunca, bir zamanlar Osmanlı’nın yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı’nı es geçmemek gerekiyor. Saraya giderseniz hanedanın yaşam tarzını ve imparatorluk içerisindeki kültürel değişimleri kolayca anlayabilirsiniz.

Eczacıbaşı Ailesi’nin kente armağan ettiği İstanbul Modern Sanat Müzesi, kentin sanatsal kimliğini keşfetmek için en ideal yer kabul ediliyor. Rahmi M. Koç Müzesi ise tarihi endüstriyel açıdan inceliyor. Kültürel tesisi gezerken farklı sektörlerde kullanılmış makineleri ve araçları yakından inceleyebilir, bir denizaltıyı ziyaret edebilir ve buharlı teknelerle boğazda tura çıkabilirsiniz. Hazır eğlenmeye yeni başlamışken Sunay Akın’ın kurduğu Oyuncak Müzesi’ne zaman ayırabilirsiniz. Tıpkı bu müze gibi Madame Tussauds da özgün içeriği ile dikkat çekmeyi başarıyor. Üstelik dünyaca ünlü müze zincirinin İstanbul şubesi mimari bakımdan ilgi çekici yapılarla dolu İstiklal Caddesi’nde yer alıyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Türkiye'deki Arkeoloji Müzeleri

Her Yaş Grubuna Hitap Eden Tematik Eğlence Merkezleri


Profesyonel kariyerinize devam etmek için ailenizle birlikte İstanbul’a taşındıysanız tematik eğlence merkezlerinde zaman geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem yerel halkla kaynaşma hem de kente daha hızlı bir biçimde adapte olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Çünkü kentte, her yaş grubuna uygun eğlence merkezi bulmak eskiye nazaran oldukça kolaylaşmış durumdadır.

Küçük yaşta çocuklarınız varsa yaratıcılıklarının gelişmesi için onları Legoland Discovery Center’a götürebilirsiniz. Alternatif olarak küçük bireylerin Kidzania’da günlük hayatın sorumlulukları ile tanışmalarına imkân tanıyabilirsiniz. Üstelik çocuklarınız bu çok özel tesiste deneyimli bakıcılar eşliğinde meslekleri tanırken siz şehir gezintinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yalnız bu gezinti esnasında boğazın tadını çıkartmayı da unutmayın.

Miniatürk, üstlendiği misyon ile İstanbul’daki diğer tema parklarından farklı bir duruş sergiliyor çünkü 60 bin metrekarelik minyatür parkına gelen ziyaretçiler, hem Anadolu’da hem de Türk-İslam coğrafyasında yer alan önemli yapıların küçültülmüş versiyonlarını yakından görme ayrıcalığına kavuşuyor.

Ayrıcalıklı bir İstanbul turu için dilediğiniz zaman HIS Türkiye’nin deneyimli ekibi ile iletişim kurabilir ve kentteki simge yapılar ile cazibe noktalarını görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Türkiye'de Expat olmak isteyenlere tavsiye verdiğimiz yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum (0)
Yorum Bırak