Türkiye’deki UNESCO Miras Listesi Şehirleri

Türkiye’deki UNESCO Miras Listesi Şehirleri

Kültür, bilim ve eğitimi uluslararası bir düzeyde koruma ve geliştirme görevini üstlenmiş bir organizasyon olan UNESCO dünya üzerindeki kültürel miras olarak kabul edilebilecek doğal ve tarihi güzellikleri üyesi olan ülkelerden seçer ve bunları koruma altına alır. UNESCO tarafından kültürel miras listesine seçilmiş şehirler ve alanlar evrensel bir seviyede hayranlık uyandıracak ve ziyaretçilerini bilgilendirip kültürlendirecek yapı ve oluşumlardır. UNESCO Türkiye miras listesi ülkemizi tanımak isteyen, tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini görmek isteyen herkesin sırasıyla gezmesi gereken şehirlerden oluşuyor. Aynı zamanda gezginler için iyi bir yol gösterici olan UNESCO Türkiye miras listesinde hangi şehirler varmış, beraber görelim.

1- Nemrut Dağı


Türkiye’nin kültürel mirasları arasında sayılırken ilk akla gelecek olan Nemrut dağı Adıyaman şehri içinde bulunuyor. Çıkışı zorlu da olsa yüksekliği 2000 metreyi aşan bu dağ her yıl binlerce ziyaretçi tarafından görülüyor. Kommagene Kralı’nın yaptırdığı heykeller günümüzde hâlâ pek çok turisti ve gezgini hayranlık içinde bırakmaya devam ediyor.

2- Bursa ve Cumalıkızık


Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Kızık köyleri yüz yıllarca dünyaya hakim olacak Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk temellerine ev sahipliği yapmıştır. Özellikle de her şeyin başladığı yer olan Cumalıkızık köyü Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasına giriyor.

3- Efes


İzmir’de yer alan ve sadece ülkemizin değil bütün dünyanın en büyük ve gösterişli antik kentlerinden biri olan Efes de Türkiye’nin kültürel mirasları arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük antik tiyatrolarından birine de ev sahipliği yapan Efes antik kenti yaz turizmi için İzmir’i ziyaret eden turistlere kültürlenip tarihi öğrenme şansı da veriyor

4- Göreme Milli Parkı ve Kapadokya


Kapadokya tartışılmaz Türkiye’nin en çok turist ziyareti alan yerlerinden birisi. Peri bacalarıyla doğal güzelliklere doyamayan gezginleri aynı zamanda da yakın zamanda UNESCO kültürel miras listesine eklenmiş Göreme Açık Hava Müzesi ile de mutlu ediyor. 

5- Aphrodisias


Tıpkı Efes gibi bir antik kent olan Aphrodisias onun kadar büyük olmasa da köklü bir geçmişi ve kültürü temsil ettiği için yakın zaman önce UNESCO kültürel miras listesine eklenmiştir. Aydın ilinin Karacasu bölgesinde yer alan Aphrodisias’ın önümüzdeki yıllarda çok daha fazla ziyaretçi alması bekleniyor.

6- Safronbolu Şehri


Osmanlı İmparatorluğunun izlerini hâlen taşıyan Safranbolu özellikle de kendine özgü mimarisiyle tarih tutkunu turistlerin en sevdiği rotalardan biri. Tarih ve kültür turlarının yanında yöresel yemekleri ve lokumlarıyla da bilinen Safranbolu Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında.

7- Hierapolis – Pamukkale


Denizli’de bulunan Pamukkale her türlü turizmi ziyaretçilerine sunuyor. Beyaz kraterleriyle doğal güzelliklere hayran kalırken sıcak termal sularda rahatlayabilir, ertesinde de yukarıda bulunan antik kent Hierapolis’te tarih ve kültür açısından bilgilenebilirsiniz.

8- Göbeklitepe


Yeni keşfedilmiş arkeolojik alanlardan biri olan Göbeklitepe UNESCO kültürel miras listesine daha geçtiğimiz yıl girdi. Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’nin bir tapınak olduğu düşünülüyor.

9- Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası


13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu camii ve darüşşifası Sivas ilinde bulunuyor. Taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan bu camiiyi her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.

10- Çatalhöyük Neolitik Alanı


Konya’da bulunan Çatalhöyük Neolitik Alanı ülkemizde 80 yıl önce keşfedilmiştir. İnsanlık tarihinin en eski yapılarından biri olarak bilinen Çatalhöyük tarıma ve yerleşik yaşama yeni başlayan insanların bıraktığı bir eserdir.

11- Ani Arkeolojik Alanı


Kars ilinde bulunan Ani harabeleri Türkiye ve Ermenistan sınırı üzerinde bulunur. 1001 kilise şehri adıyla ünlenmiş bu yer UNESCO kültürel miras listesinde yer almayı başarmıştır, özellikle de kışın görülmesi tavsiye edilir.

12- İstanbul Tarihi Alanlar


İstanbul içindeki farklı tarihi yapıların hepsini kapsayan bu alanlar en çok ziyaretçi alan turistik bölgeler arasındadır. UNESCO kültürel miras listesinde yer alan bu yerler arasında Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi yerler bulunuyor.

13- Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı


Çin Seddi’nden sonraki dünyanın en eski surlarına sahip olan bu alanlar 2015 yılında UNESCO Türkiye miras listesine alındı. 10 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki bu surlar mutlaka görülmelidir.

14- Edirne Selimiye Camii Külliyesi


Mimar Sinan’ın en güzel eserlerinden biri olan bu camii 2011 yılında UNESCO kültürel miras listesine girdi. Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında yer alan bu camiyi özellikle de mimariye meraklı olanlar kaçırmamalı.

15- Hattuşa Hitit Başkenti


M.Ö. 13. Yüzyıldan dahi önce kurulmuş olan Hititlerin başkenti olan Hattuşa Çorum ilimizde yer alıyor ve tarih meraklılarının favori rotalarından biri olarak biliniyor.

16- Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı


Pek çok farklı ve ünlü yapıya sahip olan Bergama antik kenti dünyanın en eski kütüphanelerinden biri ve en dik antik tiyatrosunu da içeriyor.

17- Xanthos – Letoon


1988 yılında UNESCO kültürel miras listesine eklenen bu antik kent Antalya sınırlarında yer alır.

18- Troya Arkeolojik Alanı


İlyada’da bahsi geçen görkemli savaşın geçtiği yerde bulunmak isteyen kültür meraklılarının asla atlamaması gereken, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Yorum (0)
Yorum Bırak