Türkiye’nin Tren Rotaları: 8 Maddede Ege Ekspresi

Türkiye’nin Tren Rotaları: 8 Maddede Ege Ekspresi

İzmir’den Eskişehir’e uzanan keyifli bir tren yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? Toplamda 5 şehir ve 32 duraktan geçen Ege Ekspresi, keyifli bir Ege keşfine çıkmak isteyenler için her gün karşılıklı sefer yapıyor. Yepyeni şehirler, ilçeler ve köylerin içinden huzur dolu bir yolculukla geçiş yapmaya ne dersiniz? İşte Ege Ekspresi hakkında tüm merak edilenler!

İlgili içerik: Türkiye’de Keşfetmeniz Gereken Muhteşem Tren Rotaları

1- Ege Ekspresi Nedir?

İzmir/Basmane – Eskişehir Tren Garı arasında her gün karşılıklı iki sefer yapan Ege Ekspresi, TCDD Taşımacılık trenidir. 2+1 pulman vagon sistemine sahip olan trende yataklı ve örtülü kuşet vagon bulunmuyor. Rotanın uzunluğu ise tam olarak 574 kilometre uzunluğa sahip.

2- Ege Ekspresi Hangi Şehirlerden Geçiyor?

Ege Ekspresi ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de bu hatta hangi şehirlerin yer aldığı. Tren güzergahında birçok kent bulunuyor. Ege Ekspresi şehir ve ana durak rotası tam olarak şu sıra ile ilerliyor; İzmir/Basmane kalkışının ardından Manisa’ya, Manisa’dan Akhisar’, Akhisar’dan Soma’ya, Soma’dan Balıkesir ve ardından Balıkesir, Kütahya, Eskişehir ile tamamlanıyor. Dönüş rotası da aynı şekilde işletiliyor.

3- Ege Ekspresi Hangi Duraklardan Geçiyor?

İzmir – Eskişehir arası tam 32 durağı olan Ege Ekspresi bu hat üzerindeki birçok noktaya uğruyor. Bunlar İzmir’den kalkış sırasıyla; İzmir, Çiğli, Menemen, Emiralem, Ayvacık, Muradiye, Horozköy, Manisa, Karaağaçlı, Saruhanlı, Hacırahmanlı, İshakçelebi, Kayışlar, Kapaklı, Akhisar, Sünnetçiler, Çobanhasan, Bakır, Kırkağaç, Soma, Savaştepe, Çalıköy, Soğucak, Çukurhüseyin, Balıkesir, Dursunbey, Balıköy, Tavşanlı, Kütahya, Alayunt, Sabuncupınar, Eskişehir. Ege Ekspresi birbirinden kıymetli noktaları birbirine bağlamasının yanı sıra kültürleri de birbirine bağlıyor.


4- Ege Ekspresi Yolculuğu Kaç Saat Sürüyor?

İzmir – Eskişehir arasında sefer yapan bu hatta bir sefer yaklaşık 11 saatte tamamlanıyor. Ege Ekspresi ülkemizin en önemli şehirlerini birbirine bağlıyor. Yolculuğunuz esnasında her biri oldukça değerli kentleri seyre doyamayacağınızı düşünüyoruz.

5- Ege Ekspresi Sefer Saatleri ve Ücreti Nedir?

Oldukça keyifli bir yolculuk yapacağınızı düşündüğümüz Ege Ekspresi İzmir/Basmane – Eskişehir arasında her gün günde iki kez olmak üzere karşılıklı sefer yapıyor. Bunlardan ilki 00.20’de hareket ederken diğer sefer 08.30’da kalkıyor. İzmir yönünden hareket eden iki farklı seferden ilki 06.40 kalkışlıyken ikinci sefer 19.05’te kalkıyor. Bilet fiyatından söz edecek olursak 2022 yılı için geçerli olan tam bilet ücreti 66TL olup farklı bilet türlerine göre indirim uygulanıyor.

6- Ege Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır?

Siz de Ege Ekspresi ile keyifli bir tren yolculuğuna çıkmak istiyorsanız TCDD’nin resmi web sitesi üzerinden ya da şehir ve ara durak gar bilet bankolarından biletinizi alabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz diğer ayrıntılar için de TCDD’nin 444 82 33 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

7- Ege Ekspresi’nde Yemekli Vagon Var Mı?

İzmir ve Eskişehir’i birbirine bağlayan Ege Ekspresinde yemekli vagon ya da yiyecek içecek servisi bulunmuyor. Yolculuğa çıkmadan önce yeme içme ihtiyaçlarınızı temin etmenizi öneririz.

8- Ege Ekspresi Tarihi

İzmir – Eskişehir arasında çalışan Ege Ekspresi hizmete başladığı 1978 yılında bu iki kent arasında günlük sefer yapan dört trenden birisiydi. Ege Ekspresi seferini gündüz tamamlarken diğer üç tren olan 9 Eylül Ekspresi, Karesi Ekspresi ve İzmir Mavi Treni gece saatlerinde yolda oluyordu. Artık sefer noktaları değişiklik gösteren bu trenler, Ankara’ya kadar devam ediyorlardı. Günümüzde yol çalışmaları ve diğer çeşitli nedenlere bağlı olarak rotalarının değiştiğini söyleyebiliriz. Ege Ekspresi 3 Mart 2006 tarihinde Karşıyaka Demiryolu Tüneli’nin inşası nedeniyle Basmane Garı’na 17 kilometre mesafede bulunan Çiğli’de sonlandı. Kuzeyden gelen diğer tren hatları ile birlikte Ege Ekspresi yolcuları da şehirdeki diğer tren istasyonlarına ücretsiz bağlantıyı ESHOT otobüs hizmeti ile sağlamış oldular. 2008 yılının başlarına geldiğimizde ise İzmir bitiş noktası Çiğli’den de alınarak Ulukent’e taşındı. Ardından yine aynı yıl içinde Eskişehir – Konya demiryolunun yapım çalışmaları nedeniyle tren Eskişehir’den 76 kilometre kadar geriye Kütahya’ya çekildi. Bu tarihten iki ay sonra ise Afyonkarahisar’a Alayunt ve Afyonkarahisar arasında sefer yapan bölgesel trene farklı bir alternatif olarak 105 kilometre güneye doğru uzatıldı. Eski güzergahına doğru rotası yeniden oluşturulan Ege Ekspresi, 2010 yılında İzmir’deki merkez terminallerine geri getirildi fakat ray değişikliği nedeniyle Basmane yerine Alsancak Garı son istasyon olarak belirlendi. 2013 yılında ise Alayunt – Kütahya – Balıkesir demiryolunun yenileme çalışmaları olduğundan Ege Ekspresi Balıkesir’e kadar kısaltıldı. 2019 yılında son kez Kütahya’ya kadar uzatılan bu ekspres, 2021 yılında yeniden orijinal hattı üzerinde çalışmaya başladı.

Yorum (0)
Yorum Bırak