Türkiye'ye Seyahat Eden Yolcular İçin Online Form Uygulaması Hayata Geçirildi

Türkiye'ye Seyahat Eden Yolcular İçin Online Form Uygulaması Hayata Geçirildi

Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye'ye giriş yapacak kişilerin sağlık deklarasyon bilgilerini elektronik ortamda kaydetmek amacıyla "Türkiye'ye Giriş Formu" uygulaması geliştirildi. Uygulama artık 15 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

"Türkiye'ye Giriş Formu" Uygulaması Nedir?

Yurtdışından Türkiye’ye giriş yapacak Türk ve yabancı tüm yolcuların doldurması zorunlu olan online formun doldurulmadığı takdirde, yolcuların Türkiye’ye girişi kabul edilmeyeceği bakanlık tarafından açıklandı. Türkiye’den dış hat transit devamı olan yolculardan ise online form talep edilmeyecek. Formu dolduran kişiler Türkiye seyahatleri ve konaklamaları sırasında kendileri için oluşturulmuş özel HES kodunu kullanabilecek. Formun seyahatten önceki 72 saat içerisinde doldurulması gerekirken online formu doldurmayan yolculardan da formun uçuş öncesinde kontuarda doldurmaları istenecek.

"Türkiye'ye Giriş Formu" Nasıl Kullanılacak?

Doldurulan bilgilerle otomatik olarak kişiye özel oluşturulan HES Kodu sayesinde yolcunun seyahati sırasında temas ettiği kişilerin Kovid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda yolcuya ulaşılabilecek. Bu nedenle verilen bilgilerin doğruluğu ve güncelliğinin önemli olduğu bildirildi.

"Türkiye'ye Giriş Formu" Nasıl Doldurulur?

Yurt dışından Türkiye'ye havayolu ile gelmek için bilet alan Türk ve yabancı yolcuları formu doldururken şu yönergeleri izleyebilir:

  • Uçuştan önceki 72 saat içerisinde olacak şekilde register.health.gov.tr linkinden "Türkiye'ye Giriş Formu" doldurulmalıdır.
  • Form doldurulduktan sonra kağıt olarak çıktısı alınmaya veya mobil cihazlara (telefon, tablet indirilmelidir.
  • Uçuş öncesinde havayolu şirketi tarafından formun doldurulup doldurulmadığı mobil cihaz ekranı veya kağıt çıktısı üzerinden kontrol edilmelidir.
  • Form doldurmadığı anlaşılan yolcuların uçuş öncesinde formu doldurmaları sağlanmalıdır.

NOTAM ve uygulama detayları linkteki dokümanlarda yer almaktadır.

Online Form Doldurulması Sonucu Konfirmasyon Örneği için buraya tıklayabilirsiniz. 

T.C. Sağlık Bakanlığı Süreç Bilgilendirmesi için tıklayınız.

Türkiye Giriş Formu Uygulama Süreci Açıklama Belgesi (Havayolu)için tıklayınız.

Yorum (1)
Süleyman Acikel
21 Haziran 2021

TC Kimlik numarasını dogrulamıyor ne yapmam lazım. Tekrer tekrar kontrol ettim doğru yazılı

Yorum Bırak