Hangi Ülkelere Uçuş Yasağı Getirildi? Uçuş Yasağı Hakkında Merak Edilenler

Hangi Ülkelere Uçuş Yasağı Getirildi? Uçuş Yasağı Hakkında Merak Edilenler

ABD’nin New York kentinde koronavirüs vakıalarının artmasının ardından Türk Hava Yolları (THY) kente uçuşları 17 Nisan tarihine kadar iptal ettiğini duyurdu. THY, ABD’nin Şikago ve Washington şehirlerine düzenlediği seferlerine ise devam edecek. Seferlerin durdurulmasıyla ilgili, Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, koronavirüs salgını sebebiyle bazı ülkelere gerçekleştirilen uçuşlarda değişikliğe gidildiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, "27 Mart 2020 saat 23.59 (TSİ) itibarıyla Şikago, Washington, Hong Kong , Moskova ve  Addis Ababa dışındaki tüm dış hat seferlerimiz 17 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulacaktır. Bu tarihten önce iptal edilen diğer uçuşlarımızı aşağıdaki listede görebilirsiniz. Güncel uçuş durumunuz hakkında bilgi için uçuş durumu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İptal edilen seferlerinizle ilgili yapabileceğiniz işlemleri öğrenmek için online işlemler sayfamıza ve iade talepleri sayfamıza göz atabilirsiniz" ifadelerine yer verildi.

Önemli Not: Rus haber ajanslarından edinilen bilgiye göre Rusya'da hava sahalarını kapatmıştır. (30.03.2020 - 14:22)


21 Mart İtibariyle Uçuşların Durdurulduğu Ülkeler: Kuveyt, Bangladeş, Moğolistan, KKTC, Ukrayna, Kosova, Fas, Lübnan, Ürdün, Kazakistan, Özbekistan, Umman, Slovenya, Moldova, Cibuti, Ekvator Ginesi, Kanada, Hindistan, Macaristan, Guatemala, Polonya, Kenya, Sudan, Çad, Filipinler, Letonya, Tayvan, Peru, Sri Lanka, Ekvator, Nijer, Tunus, Cezayir, Fildişi Sahili, Finlandiya, Angola, Çekya, Dominik, Kamerun, Karadağ, Kolombiya, Kuzey Makedonya, Moritanya, Nepal, Portekiz ve Panama.

Daha önce uçuşların durdurulduğu ülkeler ise; Çin, İran, İtalya, Irak, Güney Kore, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, İsveç, Hollanda, Avusturya, Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda, Birleşik Arap Emirlikleri.

Önemli Not: Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları yurt dışına yapılacak tüm uçuşları durdurarak seferlerine bir süre ara verdi. (28.03.2020)

Önemli Not: Türk Hava Yolları sadece 16 büyük şehre uçuşlarını gerçekleştirecek. Ayrıca bu uçuşlarda yer alacak yolculara, valilik ve kaymakamlıklardan gerekli izinleri alma zorunluluğu getirildi.(28.03.2020)

Koronavirüs salgınına karşı “valilik izni” ile şehirlerarası seyahat dönemi resmen başladı. Özel araçla seyahat ise yasaktan muaf tutulurken, otobüs ve uçak ile şehirlerarası seyahatler artık valiliklerin özel iznine tabi olacak. İçişleri Bakanlığı’nın önceki gece yayımladığı genelge uyarınca otobüs ile şehirlerarası seyahat için vatandaşların valiliklerden izin alması gerekecek. Buraya tıklayarak seyahat izni hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak