Hafta Sonu İçin Bir Kış Rotası: Uludağ Kayak Merkezi

Hafta Sonu İçin Bir Kış Rotası: Uludağ Kayak Merkezi

Bursa; Marmara bölgesinin Güney Marmara bölümünde yer alan doğal güzelliği, zengin tarihi ve gelişmiş sanayisiyle de ülkemizin modern illerinden birisi olmasıyla ön plana çıkıyor. Bursa'nın tarihi M.Ö 3. yüzyıla dayanmakta olup kent Bithynialılar ve Prusiaslılar tarafından kurulmuştur. İlk adı "Prusa"dır. "Bitinya" olarak da geçen yerleşimin en eski bölgesi İznik Gölü çevresindedir.

Arkeolojik kalıntıların Orhangazi ve Yenişehir yakınlarında olduğu bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olma özelliğini gösteren kadim Bursa şehri zengin bir tarihe ev sahipliği yapmanın yanı sıra; kervansarayları, camileri, hamamları ile sizi zaman tüneline girmiş gibi hissettirecek köyleri ile tam bir ulu şehir aynı zamanda.

Uludağ'ın eteklerinde yer alan Cumalıkızık köyü tam da bu sözü doğrular nitelikte. Unesco dünya mirası listesine giren Cumalıkızık tarihi 1300’lü yıllara dayanıyor. Renkli evleri, cumbalı, iç avluya sahip evleri ile Osmanlı mimarisinin izlerini taşımakta, dar sokakları ve kurulan tezgahlardaki yöresel ürünler köyde yer almaktadır. Bursa şehrinin hem tarihi zenginliği hem de doğal güzelliğiyle sebebiyle insanı büyüleyen mistik bir havası vardır. Bursa’da gezilecek yerler olarak birkaçını yazmak gerekirse; Aynalıçarşı, Ulu Cami, Tophane Saat Kulesi, Bursa Kalesi, Yeşil cami, Yeşil Türbe, Uludağ, Mudanya, Trilye. Bu gibi daha birçok güzelliği içinde barındıran şehir size farklı duyguları bir arada yaşatacak bir yer.


Uludağ Kayak Merkezi’ne Yakından Bakış

Bursa, sanayisiyle de Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden birisi olmasıyla ön plana çıkıyor. Özellikle tekstil sektörünün çok geliştiği adeta sektöre yön verdiği ipekleriyle meşhur çarşı alışverişlerinin de yapıldığı ve tercih edildiği illerden biridir. Tarihi ve sanayisinin yanında doğal güzellikleriyle de adından söz ettiren Bursa'da kış turizmi denilince yine akla gelen ilk şeylerden biri Uludağ’dır.

Uludağ Marmara bölgesinin en yüksek dağı olmasının yanı sıra 2543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezidir. Uludağ aynı zamanda 1963’te Türkiye’nin ilk teleferiği Uludağ kayak merkezi sınırları içinde açılarak kış turizmin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Türkiye’nin ilk kayak merkezi olması ve büyük şehirlere yakınlığıyla da her yıl ziyaretçi sayısını arttırmıştır.


Bursa şehir merkezine 36 km mesafede yer alan Uludağ, 1961 yılında Milli park ilan edilmiş. Uludağ; Fatintepe ve Kuşaklıkaya adlarında iki tepe üzerine kurulmuştur. Uludağ 11 338 hektarlık alanı içerir ve buna Milli park da dahildir. Bu güzel milli park sadece Türkiye’den değil dünyanın çeşitli yerlerinden de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 1800 metre rakımla başlayıp 2543 metrede bulunan zirvesiyle de sadece kışın değil bütün bir yıl boyunca da gelenlerin akınına uğrar.

Teleferikle de manzaranın seyrine doyum Uludağ ismini nasıl mı aldı dersiniz, ismin hikayesi Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanır. Bir öğretmen ekibin kurduğu encümenin ilk düzenlediği gezi Keşiş Dağına tırmanmak olmuş ve bu geziye katılan Türk Tıp Tarihi Kurumunun kurucularından Dr.Osman Şevki bey dağın ihtişamı karşısında "Ne ulu dağ" demiş ve dağın adının Uludağ olarak değiştirilmesi için teklif etmiştir. Mareşal Fevzi Çakmak ise bu öneriyi kabul etmiş ve artık dağın adı Uludağ olarak değişmiş ve bu isim değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Dağın görkemi ve muhteşemliği karşısında herkeste bir iz bırakan Uludağ’ın ününün bugünlere gelmesi hiç te tesadüf olmasa gerek.

Uludağ Kayak Merkezi'ne Ulaşım

Uludağ kayak merkezine ulaşım ise Bursa şehir merkezinden dolmuşlarla gidebilirsiniz belli yerden sonra da teleferikle de ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla da şehrin doğu bölgesinden Pınarbaşı tarafından sapabilirsiniz. Batı tarafından sapmak isterseniz de Çekirge yönünden ulaşabilirsiniz.

Kışın Mutlaka Gidilmesi Gereken Bir Lokasyon: Uludağ Kayak Merkezi

Uluslararası festivallere de ev sahipliği yapan Uludağ’da aynı zamanda otellerin konser, parti gibi eğlencelerine de hizmetler arasında yer alıyor. Ayrıca eğlencenin yanı sıra yiyecek alanında da zengin bir menüye sahip Bursa’nın damak çatlatan lezzetleriyle de tadına doyum olmayacak lezzet şölenine kendinizi hazırlayın. Uludağ’da mutlaka tatmanız gereken yemeklerinden de bahsetmek gerekirse, dillere destan İskender kebap, inegöl köfte, cantik, pideli köfte, kestane şekeri, süt helvası gibi lezzetleri sıralayabiliriz. Ayrıca Uludağ’da artık gelenekselleşmiş lezzetiyle mangalda sucuk ekmek de Uludağ’da ne yenir diye merak edenler için lezzetli bir seçenek olacaktır.

Uludağ Kayak Merkezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Tarihte Uludağ’a çıkan ilk kişi ise Alexi Abraham adındaki bir Almandır. 1928 Amsterdam Olimpiyatlarına atletlerine antrenman yaptırmak için Türkiye’ye gelen antrenör Bursa seyahati sırasında tek başına Uludağ ‘a çıkar ve bu bölgede de kayak yapılabileceğini söyler otelde konakladıktan sonra bölgenin fotoğraflarını çekip döner,1933 yılında gerçekleşen olaydan sonra Uludağ da kayak sporunun da yapılmasının önünü açar.
  • Bursa Kayak merkezinde 11 adet ana pist bulunuyor. Snowboard, cross contry, heli skiing, alpin usulü stillerde kayak yapılabilecek pistler olup profesyonel kayakçıların yanı sıra amatör kayakçılar içinde pist alanları bulunur. Uludağ sadece kayak sporu değil yazın da birçok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Uludağ’da profesyonel ve amatör uzmanlar eşliğinde farklı pistlerinde deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak, Uludağ kayak merkezini de içine alan Bursa’yı mutlaka gelip görmeniz gerek, her türlü kültürün harmanlandığı bu muazzam şehir görülebilecek yerlerin listesinde ilk sıralarda yer almalı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kışın Termal Keyfi Yapabileceğiniz Yerler

Bu Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi Olacak 10 Rota

Yorum (0)
Yorum Bırak