Türkiye’den Vize İsteyen ve İstemeyen Uzak Doğu Ülkeleri

Türkiye’den Vize İsteyen ve İstemeyen Uzak Doğu Ülkeleri

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, çoğu Uzak Doğu ülkesini vizesiz ziyaret edebiliyor. Ancak prosedürler ülkeden ülkeye değişlik gösterebiliyor. Kimi Uzak Doğu ülkesi için konsolosluktan vize almak gerekebiliyorken, kimi ülke için ise kapıda vize uygulaması uygulanıyor. Uzak Doğu’ya seyahat edecekler için hangi ülkenin Türkiye’den vize istediğini, hangi ülkenin hangi prosedürü uyguladığını detaylıca bu yazımızda anlattık.

Bangladeş

Bangladeş için bordo pasaport sahiplerinden vize isteniyor. Yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport sahipleri için 90 güne kadar vize işlemleri uygulanmıyor. Başvurular yalnızca Ankara Bangladeş Büyükelçiliği’nden ve Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılabiliyor. Bangladeş vizesi başvurusu için eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ve fonu beyaz olan 2 adet biyometrik fotoğraf talep ediliyor. Bununla birlikte konsoloslukların sitelerinde istenilen belgeler ve başvuru formunun güncel hallerine ulaşabilirsiniz.


Brunei

Bruine’ye turistik ya da ticari amaçlı seyahatler için vize almak zorunlu. Fakat Brunei’nin Türkiye’de herhangi bir elçiliği veya konsolosluğu yok. Dolayısıyla başvurular genellikle Çin üzerinden yapılıyor ve 14 günlük turistik vizesi alınabiliyor. 


Çin

Çin Halk Cumhuriyeti, bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarını vizeye tabi tutan Uzak Doğu ülkelerinden biri. Eğer hususi, hizmet ya da diplomatik pasaport sahibi iseniz, seyahatiniz 30 günü aşmamak kaydıyla vizeden muafsınız. Çin vizesi almak için uyulması gereken prosedürler, başvuru yapacağınız vize çeşidine göre değişkenlik gösteriyor. Çin vizesi başvurularını ise Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş turizm seyahat acentelerine yapmanız gerekiyor. Eğer seyahatiniz uzun süreli olacaksa, o zaman başvurunuzu doğrudan Çin Konsolosluğu’na yapabiliyorsunuz ancak zorunlu değil.

Japonya

Japonya’ya turistik amaçla seyahat edecekler için vize şartı aranmıyor. Ancak vizesiz olarak yalnızca 30 gün ikame hakkı bulunuyor. 


Endonezya

Türkiye’den en çok ziyaret edilen Uzak Doğu ülkelerinden biri olan Endonezya, Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden biri. 2 sene öncesine kadar 35 Dolar karşılığında kapıda vize uygulaması bulunuyordu ancak günümüzde tamamen ücretsiz ve vizesiz olarak Endonezya’yı ziyaret edebiliyorsunuz.


Filipinler

Pasifik Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan Filipinler de Türk vatandaşlarından vize istemiyor. 30 güne kadar vizesiz olarak Filipinler’de seyahat edebilirsiniz. Havalimanına ayak bastığınız andan itibaren, eğer seyahatiniz 30 günü aşmayacaksa vizeniz otomatik olarak veriliyor.


Malezya

Güneydoğu Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Malezya, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Eğer ziyaret süreniz 30 günü aşmayacaksa Malezya’ya ücretsiz ve vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.


Singapur

Singapur da 30 güne kadar olan turistik ziyaretler için Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Eğer seyahatiniz 30 günün üzerinde olacaksa Singapur resmi makamlarına başvurarak ikamet izni almanız gerekli. Bunun yanı sıra Singapur’a vizesiz girebilmeniz için pasaportunuzun 6 aya kadar geçerli olması şartı aranıyor.


Tayland

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Uzak Doğu ülkelerinden biri de Tayland. Taylan vizesini havalimanında ya da karadan girerken sınır kapısından alabiliyorsunuz. Havalimanından girişlerde 30 gün, sınır kapısından girişlerde ise 15 gün süreli vize veriliyor. Aranan tek şart pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması. Bunun yanı sıra ülkeye girişte size Geliş&Gidiş kartı veriliyor. Bu kartı doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.


Laos

Laos, yeşil pasaport sahipleri de dahil tüm TC vatandaşlarını vizeye tabi tutuyor. Laos’un Türkiye’de bir temsilciliği bulunmadığı için komşu ülkeler olan Kamboçya, Vietnam ya da Taylan gibi ülkelere gidip oralardan başvuru yapmanız gerekiyor.Kamboçya

Kamboçya, en kolay vize alınan ülkelerden biri. Kapıda vize uygulamasının yürürlükte olduğu Kamboçya vizesini havalimanında, vize giriş formunu doldurup, en az geçerli 6 ay pasaportunuzu bir vesikalık fotoğraf ile verip, 30 Dolar ödedikten sonra alabiliyorsunuz. Vizenizin geçerlilik süresi ise 30 gün. Bununla birlikte online olarak da Kamboçya vizesine başvurabiliyorsunuz.


Vietnam

Vietnam, TC vatandaşlarını vizeye tabi tutan ülkelerden. Genellikle tek girişli ve fazla uzun ikameli olmayan Vietnam vizesi için pasaportunuzun 6 aydan eksik olmaması ve pasaportunuzda 2 adet boş vize sayfası olması gerekiyor. Şahsi başvurular sadece Ankara’daki Vietnam Konsolosluğu’ndan yapılabiliyor. Diğer şehirler için konsolosluğun görevlendirdiği acenteler üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.


Myanmar

Mynamar’ı turistik amaçlı ziyaret için vize almanız gerekiyor. Ancak Myanmar’ın Türkiye’de herhangi bir resmi temsilciliği yok. Dolayısıyla Mısır, Yunanistan ya da Fransa Konsoloslukları üzerinden vize başvurusu yapabilirsiniz. 


Tayvan

Resmi adı Çin Cumhuriyeti olan Tayvan’a ziyaret için tüm TC vatandaşlarının Tayvan vizesi alması gerekiyor. Şu an için kapıda vize uygulaması mevcut, ücreti ise 24 Dolar. Kapıdan alacağınız Tayvan vizesinin süresi ise 30 gün.Pakistan

Türkiye’den Pakistan’ı ziyaret etmek için Pakistan vizesi almanız gerekiyor. Başvurular şahsi olarak Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne ya da Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılıyor. Pakistan vize başvuru formunu eksiksiz doldurmanız ve pasaportunuzun en 6 ay geçerli olması gerekmekte.


Sri Lanka

Sri Lanka için kapıda vize uygulaması mevcut. Turistik amaçlı ziyaretlerde 30 güne kadar vizenizi sınır kapılarından alabilir ya da online başvuruda bulunabilirsiniz.


Kuzey Kore

Kuzey Kore’ye ziyaret için tüm TC vatandaşları vize almak zorunda. Ancak Kuzey Kore vizesi yalnızca Pekin’den alınabiliyor ve devlet turları kapsamında ülkeyi gezebiliyorsunuz. Kendi başınıza kesinlikle ülkeye girip gezemezsiniz. 


Güney Kore

Güney Kore’yi 3 aya kadar vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz.


Moğolistan

Bordo pasaport sahipleri Moğolistan için vizeye tabi tutuluyor. Başvurularınızı Moğolistan Konsolosluğa temsilciliklerine yapmanız gerekiyor.


Vize işlemleri için profesyonel destek ile hem kolay hem eksiksiz hem de güvenilir yurt dışı seyahat planları yapabilir, hayalinizdeki rotaya seyahat edebilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak