Tekne Kiralama Süreci: Yelkenli ile Motoryat Arasındaki 5 Fark

Tekne Kiralama Süreci: Yelkenli ile Motoryat Arasındaki 5 Fark

Tekne kiralamak isteyenler için kiralama sürecine nereden başlamak gerektiği önemli bir konudur. Eğer nasıl bir teknede tatil yapmak istediğinize karar verememişseniz size kiralayabileceğiniz tekneler arasındaki farkları anlatmak isteriz. Masmavi sularda bembeyaz yelkeniyle seyir alan bir yelkenli ya da ihtişamı ve hızı ile heyecan yaşatan motoryatlar tekne kiralamak isteyenlerin ilk tercihleri oluyor. Bütçenize ve beklentilerinize uygun tekneyi bulmak için bu ikili arasındaki farkları bilmek doğru olacaktır. Yelkenli kiralamak ya da motoryat kiralamak için püf noktaları ise şöyle:

1-Bütçe

Motoryatlar genelde lüksü sevenler için birebir tatil imkanı yaratıyor. Bütçe olarak fiyatı yelkenli teknelere göre daha fazla olabilir. Eğer motoryat tatili bana göre diyor ve imkan veriyorsa size özel bir motoryat tekne ile lüksü ve heyecanı sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Yelkenli tekneler ise hemen her segmente hitap etmektedir. Oldukça ekonomik fiyatlara yelkenli tekne kiralamak mümkündür.


2-Yaşam Tarzı

Eğer hızı, adrenalini, heyecanı, lüksü seviyorsanız kesinlikle motoryat kiralayın ve tatilinizi muhteşem koylarda geçirin. Eğer daha özgür ve özgün bir ruhunuz varsa siz bir yelkenli kiralayın ve denizlerde süzülün. Elbette çok lüks yelkenlilerin olduğunu da hatırlatmakta fayda var.


3-Kişi Sayısı

Kalabalık bir grupsanız (arkadaş ya da aile) birçok kamarası olan yelkenli tekneler size daha rahat ve ekonomik gelecektir. Kalabalık kişi sayısına göre kamarası olan motoryatlar da elbette vardır ama tekne uzunluğu ve genişliği fiyatı da artıracaktır. 


4-İş Avantajı

Tatilde de çalışanlardansanız ve teknenizde misafir ağırlamak istiyorsanız toplantı ve iş görüşmeleri için motoryat her zaman yelkenliye göre daha avantajlıdır.


5-Kıyı Yakınlığı

Deniz tatili tüm zamanınızı denizle iç içe geçirmeniz anlamına geliyor. Her ne kadar deniz tatili sevenler kıyıya çok çıkmak istemese de kıyıya yakın olmak isteyen de çok sayıda kişi oluyor. Eğer kıyılara gitmek ve kıyıya yakın yerlere demirlemek istiyorsanız tercihiniz motoryat olmalı. Yelkenli tekneler, motoryat kadar kıyıya yaklaşamamaktadır. 


Mavi Yolculuk İçin: Yelkenli

Pandemi salgını sonrası birçok tatil sever tekne ile izole bir tatil yapmayı tercih ediyor. Bu yüzden tekne kiralamak konusu her zamankinden daha popüler bir konu halini aldı. Siz de izole bir tatil yapmak istiyorsanız tekne kiralamak doğru seçenek olacak. Tatilde mavi yolculuğa çıkma hayalinizi bir yelkenli kiralayarak gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Yelkenliler, açık denizde güvenli seyir halindedir. Yelkenliler ağırlık merkezi bakımından motoryata göre daha çok suyun içindedir bu da sudaki dengeyi sağlamaktadır. Ayrıca mavi yolculuklar kısmen uzun yolculuklar olacağı için mazotsuz kalırsanız yola yelkeniniz ile devam etme şansınız olacaktır. 


Deniz ve Güneş Keyfi İçin: Motoryat 

Tatil amacınız sınırsız deniz ve sınırsız güneş ise motoryat kiralamak ideal bir fikir olur. Motoryatların güverte alanları fazladır ve hareket imkanı sağlar. İster güneşlenir ister etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yelkenli teknelere göre hızlı olmaları da avantajdır. Güverte alan genişliği ve konforlu kamaraları iş görüşmeleri için de imkan sağlar. Eğer deniz tatilinizde çalışmaya devam ederseniz motoryatınızı bir ofise dönüştürebilirsiniz. Hem tatil hem de oldukça havalı bir ‘iş seyahati’ gerçekleştirmiş olursunuz.


Tekne kiralama sürecinde kararsızlık yaşıyorsanız yukarıdaki maddeleri de göz önünde bulundurarak kararınızı rahatlıkla verebilirsiniz. Sizi en iyi tanımlayan, olanakları ile size hitap eden ve tatil anlayışınıza uygun hangi tekneyi seçiyor olursanız olun maviliklerin ve muhteşem koyların keyfini sonuna kadar çıkartacağınızdan emin olun. 

Eğer içeriğimiz ilginizi çektiyse Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak