Özel Tekne Nasıl Kiralanır?: Yelkenli Tekne Kiralama Süreci

Özel Tekne Nasıl Kiralanır?: Yelkenli Tekne Kiralama Süreci

Yelkenli tekneler, bir yaz tatilinde isteyebileceğiniz her şeyi tek bir yerde yapabilmenize olanak tanır. İster bir adayı keşfedin, ister teknenizde parti verin, isterseniz de uçsuz bucaksız denizlere yelken açıktan sonra sahilde rahatlayın; yelkenli tatilinde her şeyi kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki özel tekne kiralama hakkında neler biliyorsunuz? Gelin yelkenliler hakkında ve yelkenli tekne kiralama süreci hakkındaki bilgilere hep beraber göz atmaya başlayalım.

Neden Yelkenli Tekne Kiralamalısınız?

Yelkenli tekne kiralamaya dair bir çok muhteşem sebep var. Bu sebeplerden birkaçı ise şöyle:

  • Kiralık tekneler genellikle bir hafta veya daha uzun süre daha uzun ve daha konforlu bir konaklama için donatılmış daha büyük yelkenli tekneler veya motor yatlardan oluşur. İhtiyacınıza ve tatilden beklentinize göre bir tekneyi kolaylıkla kiralayabilirsiniz.
  • Tekne kiralama şirketleri, seyahat ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize uygun bir seyahat programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Nerede güvenle demirleyebileceğinizi, size hangi malzemelerin gerekebileceğini, mahremiyetinizi nasıl koruyabileceğinize dair gibi tekneye dair bilgileri size aktarabilirler.  


  • Eğer gece boyunca açık denizlerde demirleme fikrinden hoşlanmıyorsanız her zaman marinalara demirleyeceğiniz bir güzergah planlayabilirsiniz. Üstelik kiralık teknelerin demirlediği çoğu marinada; teknenizin marinaya güvenle yanaşmanıza yardımcı olacak, teknenizi elektrik ve su kaynaklarına bağlayacak ve bölgedeki aktiviteler için size tavsiyede bulunacak çalışanlara da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Genellikle, tekne kiralamanıza yardımcı olan şirketler seyahatiniz sırasında soruları cevaplamak ve tavsiye vermek için telsiz veya cep telefonu aracılığıyla her zaman hazır bulunurlar. Denizde beklenmedik bir sorun veya durum olması durumunda, size yardımcı olacak kişilere sorunsuz bir şekilde bağlanabilirsiniz. 
  • Yelkenli kiralamak sanıldığının aksine pahalı bir tatil seçeneği değildir, hatta uzun vadeli kiralamalarda tasarruf etmenizi sağlar. 
  • Tekne kiraladığınızda herhangi bir yatırım maliyeti olmayacaktır - sadece kiralama ücretini ve size geri iade edilecek depozito ücretini ödemeniz gerekir. Eğer birkaç kişi ile beraber tekne tatili yapacaksınız kiralama ücretini paylaşabilir ve düzenli yapılan yurtdışı tatillerine kıyasla tekne tatilinizi çok daha uyguna mal edebilirsiniz. 

Yelkenli Tekne Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Öncelikle neden yelkenli kiralamak istediğinize karar verdikten sonra bir de yelkenli kiralamanın avantajlarını düşünmeniz gerekir. Gelin yelkenli kiralamanın avantajları nelermiş birlikte bakalım:

Yelkenli Kullanmayı Deneyebilir ve Öğrenebilirsiniz: Yelkenli kullanmayı öğrenmenin getirdiği mutluluk ve başarı duygusu paha biçilemez. Kendi teknenizin ustası olma hissi gibisi yoktur. İster 22 metrelik bir yelkenli tekne, ister yerel bir gölde bir motorlu tekne veya büyük bir okyanus kruvazörü olsun, bir tekne kullanmayı öğrenmek büyük bir başarıdır. Çocuklara, büyükanne ve büyükbabalara kadar herkes yelkenli kullanmayı öğrenebilir.


Eşsiz Deneyimler Edinebilirsiniz: Kaç kez yelken açtığınız önemli değil, yelkenli kiraladıktan sonra asla aynı deneyime sahip olmayacaksınız. Her yelkenli yolculuğu, yeni ve hiç görülmemiş yerleri görme fırsatı sunar. 

Farklı Yerleri Görebilirsiniz: Muhteşem bir tekne tatili deneyimi büyük ölçüde nereye gittiğinize bağlıdır, bu nedenle varış noktanızı seçmek önemli bir faktördür. Yelken açmanın bir avantajı, seyahatte birden fazla hedefi ziyaret edebilmenize olanak sağlamasıdır. Örneğin Muğla’ya yelken açarsanız, bir hafta içinde birçok ada, koy ve limanı ziyaret edebilirsiniz.


İzole Tatil İmkanı: Yelkencilik de yalnız zaman geçirmek için harika bir fırsattır. Şehirlerin gürültüsünü, karışıklığını ve stresini birkaç gün veya birkaç hafta geride bırakabilir ve yalnızlığın verdiği özgürlük duygusunu yaşayabilirsiniz.

Rahatlamak İçin Zaman Çok: Özel yat tatilinin en iyi özelliği rahatlamak için bolca zaman sunuyor olmasıdır. İster güneşin tadını çıkartın, ister hamakta uzanın, istersenizde muhteşem bir gün batımının tadını çıkartıyor olun. Sonsuz maviliklere doyacağınız yelkenlilerde dilediğinizce dinlenebilirsiniz. 


Grup Yelkenciliği ile Sosyalleşebilirsiniz: Yeni yerler görmek yelkenli cazibesinin en büyük parçasıdır. Yelken becerileriniz geliştikçe, denizlerdeki marinaları ve fazlasını keşfetmek için kendinize daha çok güveneceksiniz. Eğer arkadaşlarınızdan oluşan bir yelkenli tekne grubunuz varsa, muhteşem maceralar yaşamaya hazırsınız demektir.


Maviliklerin Verdiği Mutluluk: Yelkenlide tatil yaparken sürekli su üzerinde olacağınız için hem zihinsel hem de fiziksel egzersiz yapacaksınız! Çapayı toplamaya ve yelken açmaya hazır mısınız? O halde yelkenler fora!


Genelde teknelerin veya yatların teknik özellikleri, kişi kapasiteleri, kaptanlı-kaptansız kiralama seçenekleri, fiyata dahil olan-olmayan içerikler ve rota içeriğiyle ilgili konular merak edilmektedir. Gelin yelkenli tekne kiralama hakkında en çok merak edilenlere beraber bakalım.

Yelkenli Tekne Kiralamanın Genel Kuralları Nedir?

Eğer yelkenli yat kiralamak istiyorsanız, önceki kiralamalarınızdan geçerli bir lisansa, deneyime ve referansa sahip olmanız gerekmektedir. Yelkenli tatilinizde en az bir kişinin yelkencilik tecrübesi olmalıdır. Tatilinizi daha rahat hale getirmek için bir yelkenli kiraladıktan sonra kaptanı da kiralayabilirsiniz. Eğer tekne kullanım lisansınız ve deneyiminiz varsa, tatilinizi daha stressiz hale getirmek için kaptan ve mürettebatlı bir tekne kiralayabilirsiniz.


Yelkenlilerin Kapasiteleri Kaç Kişiliktir?  

Bu sorunun cevabı, bir yelkenlide kaç kişi olacağınıza ve yelkenli ihtiyacınıza göre değişiklik göstermektedir. Yelkenliler büyüklüklerine göre 3 kişi ile 15 kişi arasında bir kapasiteye sahip olabilir.

Hangi Durumlarda Yelkenli Tekne Kiralanabilir?

İnsanlar genelde daha izole ve aile-arkadaş grubuyla daha farklı bir tatil deneyimi elde etmek adına yat veya yelkenli kiralar. Ayrıca deniz tutkusuna sahip özgür ruhlu kişiler için de teknede tatil yapmak vazgeçilmezdir. Bu tam bana göre diyorsanız Türkiye'nin en büyük yelkenli festivali Sail Break ile tekne kiralama deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Yurt İçinde Hangi Lokasyonlarda Kiralama Hizmeti Verilir?

Türkiye yarımada olduğundan ötürü bu konuda çok şanslı, liman şehirlerinin neredeyse tamamında tekne kiralama işi yapılabilir. Ön plana tekne rotaları arasında çıkan; Bodrum, Fethiye, Göcek, Marmaris, Kaş, Çeşme, Kuşadası ve Ayvalık’ı gösterebiliriz.


Yelkenlilerde İkram Oluyor Mu? Yelkenlilerde Kaç Adet Mürettebat Bulunur?

Mürettebat (aşçı, garson, temizlik görevlisi vb.) tamamen opsiyonel olup ekstra ücrete tabidir. Yemek ve ikram konuları tamamen müşterinin ihtiyaç ve talebine yönelik kiralama esnasında konuşulup karara bağlanabilecek detaylardır.

Yelkenli Kiralama İşlemi Kaç Gün Önceden Yapılabilmektedir?

Rezervasyon yaptırmak için minimum veya maksimum bir gün aralığı bulunmamaktadır. Teknelerin müsaitliği doğrultusunda misafir her zaman rezervasyon yaptırabilir.

Kiralık Yelkenlilerin Demir Attığı Yerler Esnek Midir?

Demirleme yapılacak yerler, kaptanında uygun gördüğü ve güvenlik zaafiyeti yaratmayacağı müddetçe esnektir.


Yelkenlilerin Fiyatlandırma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Fiyatlama genelde haftalık olarak yapılır, tekneler veya yatlar pek fazla günlük kiralanmaz. O yüzden genelde haftalık fiyat olarak verilir.

Özel tekne kiralama hizmetlerimiz hakkında bizlere ‎+90 538 434 01 63 numaralı hattımızdan veya operasyon@his.com.tr mail adresimizden ulaşım sağlayabilirsiniz.   

Özel tekne kiralamaya dair diğer içeriklerimize göz atmak isterseniz sizleri şöyle alabiliriz:

Özel Yat Nasıl Kiralanır?: Motoryat Kiralama Süreci

Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu

Tekne Kiralama Süreci: Yelkenli ile Motoryat Arasındaki 5 Fark

Yorum (0)
Yorum Bırak