Yurt Dışına Sıklıkla Gidenlerin Bilmesi Gereken Seyahat Uyarıları

Yurt Dışına Sıklıkla Gidenlerin Bilmesi Gereken Seyahat Uyarıları

Bugünlerde, muhtemelen Orta Doğu’da yer alan ülkelere bir seyahat planlamıyor olabilirsiniz. Çoğu ülke şu anda vatandaşlara bu ülkelere zorunlu olmayan tüm seyahatlere karşı tavsiyelerde bulunuyor. Mevcut COVID-19 salgını nedeniyle, dünyadaki hükümetler normalden daha fazla seyahat tavsiyesi ve uyarısı veriyor.

Her ne kadar pandemi gibi küresel krizler her zaman ciddiye alınsa da, her hükümet için böyle durumlar dünyanın belirli bir yerine yapılan geziyi derhal iptal etmeniz gerektiği anlamı taşımıyor. Son yıllarda birçok ülke popüler turistik yerler hakkında seyahat tavsiyeleri ve uyarılar yayınladılar. Bazı ülkelerden tamamen kaçınmaya karar vermeden önce, bir hükümetin seyahat önerilerinin ve uyarılarının ne anlama geldiğine, neden serbest bırakıldıklarına ve nasıl değerlendirileceğine daha yakından bakmaya başlayalım.

Seyahat Önerisi Nedir?

Hükümetler, vatandaşlarına belirli bir ülkeye veya bölgeye seyahati etkileyebilecek güvenlik endişeleri hakkında bilgi vermek için seyahat uyarıları yayınlar. Ayrıca bu öneriler, bir hükümetin oraya seyahat eden vatandaşların sorunlarına cevap veremediği dünyanın bazı bölgelerine de yoğunlaşabilir. Örneğin, hükümetin belirli bir ülkede büyükelçiliği yoksa veya büyükelçilik o ülkede şiddet tehlikesiyle karşı karşıyaysa devletler seyahat önerisi yapabilir.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde seyahat tavsiyeleri Dışişleri Bakanlığı tarafından verilir.


Genellikle devletlerin Dışişleri Bakanlıklarının yayınladıkları seyahat önerileri, belirli bir varış noktasında terörizm, doğal afetler, siyasi huzursuzluk, savaşlar, sağlık sorunları ve suç salgınları gibi çeşitli potansiyel riskleri detaylandırıyor. Dışişleri Bakanlığı, dünyanın dört bir yanındaki tüm ülkeler için seyahat tavsiyeleri ile birlikte, her biri için bir (“normal önlemler uygulayın”) ila dört (“seyahat etmeyin”) düzeyinde bir risk seviyesi sunmaktadır. Bazı durumlarda, bir ülkenin belirli bölgeleri bir bütün olarak ülkeden daha yüksek bir dereceye sahip olabilir.

Genellikle Dışişleri Bakanlıkları, seyahat danışma düzeylerinin nedenlerini belirtmek için sekiz farklı mektup kullanır:

  • Suç
  • Terörizm
  • Sivil huzursuzluk
  • Sağlık riskleri
  • Doğal afet
  • Zaman sınırlı olay
  • Kaçırma veya rehin alma
  • Diğer

Seyahat uyarıları tek seferde aylarca durağan kalabilir veya koşullar talep edildiğinde hızla değişebilir.

Hükümetler zaman zaman, vatandaşlarına zorunlu olmayan uluslararası seyahatlere karşı tavsiye etmeye zorlayan COVID-19 salgını gibi olağanüstü durumlarda küresel veya dünya çapında seyahat danışmanlıkları yayınlamaktadır. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yakın zamanda Seyahate Çıkacaklar İçin Öneriler kılavuzu yayınladı. Kılavuzu incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Seyahat Uyarısı Nedir?

Dışişleri Bakanlığı'na göre, “bir ülkede gösteriler, suç eğilimleri ve hava olayları gibi özel güvenlik ve emniyet endişelerini” kapsayacak şekilde seyahat uyarıları yayınlanıyor. Uyarılar genellikle elçiliklerden ve konsolosluklardan gelir ve gezginler için son dakika haberlerini veya kısa vadeli sorunları kapsayabilir.

Uyarılar mutlaka “seyahat etmeyin” anlamına gelmez, bunun yerine hazırlıklı olmanız için bilmeye değer bilgiler içerir.

Aylarca yerinde kalabilen seyahat önerilerinin aksine, uyarılar çok daha kısa ömürlüdür; Dışişleri Bakanlığı'nın ülke sayfalarındaki uyarıların çoğu bir aydan daha eski.

Seyahatlerde Olumsuz Durumlar Nasıl Önlenebilir?

Genellikle kişisel çıkılan seyahatlerde bakanlıkların veya ülkelerin yaptıkları uyarılar hakkında kişi haberdar olamayabilir. Bu durumlarda birçok önemli noktayı beraberinde getiriyor. Seyahate çıkmadan önce danışmanlık hizmeti almalı mısınız? Özellikle iş seyahatine çıkmadan önce gidilen ülkenin mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olamayabilirsiniz.

Fakat seyahat danışmanları, seyahatlerinizde yapılması gerekenleri sizler için önceden planlama, kontrol ve deneyim süreçleri ortaya koyma konusunda kolaylık sağlar her süreci titizlikle takip eder. Zamanında olası problemlerin ortadan kalkması ile özellikle kurumsal seyahat etkinlikleri başaralı ve rahat bir şekilde geçecektir.

HIS Travel ile kolaylıkla takibini gerçekleştirebileceğiniz bir seyahat deneyimi elde edebilirsiniz. HIS Travel’ın sunduğu avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak