Kurumsal Seyahat Çözümlerinin COVID-19 Salgınındaki Kriz Yönetimi

Kurumsal Seyahat Çözümlerinin COVID-19 Salgınındaki Kriz Yönetimi

Covid-19 salgınını başından beri takip ediyoruz. Gün gün aksiyonlar alarak her türlü risk durumunda yolcularımızın ne zaman, nerede olduğunu tespit ederek güvenliklerini sağladık.

OCAK

25 Ocak 2020

COVID-19 (yeni koronavirüs) salgınının henüz başındayken, virüsün ilk çıktığı yer olan Çin’den bir bilgilendirme maili aldık. Mailde ülkelerinde bir virüs tespit ettiklerinden, bu virüs yüzünden bir salgın oluşabileceğinden ve uçuşların ertelenebilme ihtimalinin olduğundan bahsediliyordu. 

26 Ocak 2020

Risk oluşturabilecek durumlar için özel olarak geliştirdiğimiz ‘Kim Nerede Raporu’ ile bize iletilen bu maili dikkate alarak uçuşları ve yolcuları takip etmeye başladık. 

28 Ocak 2020

Türk Hava Yolları, Çin seferlerinde yolcu yoğunluğunun azaldığı parkurlarda sefer azaltma kararı aldı. Sefer azaltılan bölgelerin rezervasyon numaralarını tespit ederek iptal veya değişiklikler kontrol edildi. 

31 Ocak 2020

Çin uçuşları iptal edildi. Öncelikle şubat ve mart uçuşlu misafirlerimizi raporlarımız üzerinden tespit ettik ve kendilerine mail ve telefon aracılığıyla ulaşarak talepleri doğrultusunda işlemleri gerçekleştirdik. 

ŞUBAT

01 Şubat 2020

Salgın Avrupa’da da başladı. Uçuş iptallerini takip ettik ve iş ortaklarımız ile misafirlerimizi bilgilendirdik. Tüm ekipler, kesintisiz iletişim ve destek için misafirlerimizin nasıl bir yol izleyecekleri konusunda yönlendirmelerde bulundular.

03 Şubat 2020

Japonya kökenli olmamız sayesinde salgının ilk görüldüğü andan itibaren ofislerimizi dezenfekte ettik. Çalışanlarımıza maske ve el dezenfektanı dağıttık. Japonya’daki durumu ve havayolları tarafından bilgilendirmeleri takip ettik. 

09 Şubat 2020

Türk Hava Yolları Çin uçuşlarının 17 Nisan'a kadar durdurdu. Nisan ayında uçuş olan misafirlerimizi arayarak bilgi verdik. Biletlerinde tarih değiştirmek isteyen misafirlerimizin işlemlerini ücretsiz olarak yaptık. 

MART

01 Mart 2020

İtalya'ya yapılacak bazı seferlerini, Irak'a ise tüm seferlerini iptal etti. İlgili seferleri tespit ettik. İptal veya değişiklik olan yolcularımıza telefon ve mail ile bilgi verdik. 

03 Mart 2020 

Çin'in Guangzhou, Şangay ve Xian parkuru 29 Mart, Pekin ise 9 Mart'a kadar uçuşlara kapatıldı. Ardından İran ile Güney Kore’ye uçuşlar durduruldu. Misafirlerimize telefon ve mail ile bilgi verdik. 

09 Mart 2020

‘Kim Nerede Raporu’muzu dünyanın çoğu ülkesini kapsayacak şekilde genişlettik ve ayırdık. Güncel bilgiler ile misafirlerimizi bilgilendirmeye ve parkurlarda bulunan grupların iptal iade prosedürleri için grup departmanı ile görüşmeye devam ettik. Türk Hava Yolları 24 Mart'a kadar olan uçuşlarda ücretsiz değişiklik hakkı tanıdı. Bu bilgilendirmeyi hem mailing hem de uçuş kriterleri uyan iş ortaklarımıza telefonla ilettik. İşlem onayı veren iş ortaklarımıza talep ettikleri işlemleri gerçekleştirdik.

10 Mart 2020

Türkiye’de bulunan ve yabancı ülke vatandaşlığında olan misafirlerimiz için konsolosluktan ve havayollarından bilgi alarak dönüş için nasıl bir yol izleyeceklerini detaylarıyla anlattık. 

12 Mart 2020

Ekip olarak her gün birbirimize motive mesajları attık ve kendimizi geliştirdik. Uçuş alternatiflerini planlayarak yasak gelen uçuş zamanlarında bileti olan yolcularımız için ''son gün uçuşu'' bilgilendirmesi yaptık. 

13 Mart 2020

Fransa, Norveç, Danimarka, Belçika, İsveç, Avusturya ve Hollanda’ya uçuşlar durduruldu. Yolcularımızı bilgilendirdik. İptal olan uçuşların ait olduğu bölgeler Amadeus Queu’ları ile taratıldı.

14 Mart 2020

Misafirlerimize salgın hakkında güncel bilgileri paylaşmaya devam ettik. Alınacak önlemler, acil numaralar, bilgilendirici linkler ve güvenlik tedbirleri konusunda bilgilendirme yaptık.

16 Mart 2020

Ülkemizde vaka sayısı açıklandığı günün akabinde ofisimizi kapattık. Evlerimizden kesintisiz iletişimi sürdürdük. İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçuşlar durduruldu. ‘Kim Nerede Raporu’ ile yolcularımızı bilgilendirdik. Rusya Konsolosluğu'nun gelecek başvuruları kabul etmeyeceği bilgisini de geçtik.

17-22 Mart 2020

Tunus, Malezya, Estonya, Endonezya, Kanada, Pakistan, Mauritius ve Macaristan uçuşları durduruldu. Tüm yolcularımızı ve gruplarımızı bilgilendirdik. İptal-iade prosedürleri konusunda görüşmelerimize devam ettik. 

23 Mart 2020

Yeni uçuş yasaklarının olup olmadığını kontrol etmeye devam ettik. Her yeni bilgide yolcularımıza bilgilendirme yaptık. 

28 Mart 2020

İç Hat uçuşlarında seferler azaltıldı. İç hat uçuşu bulunan gruplar için grup departmanı önderliğinde talepleri aldık ve işlemleri gerçekleştirdik. 

30 Mart 2020

İç Hat uçuşları 20 sefer ile sınırlandırıldı. Sınırlı sayıda olan uçuşlar konusunda iş ortaklarımıza gereken bilgilendirmeyi yaptık. 

Nisan

03 Nisan 2020

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre tüm uçuşlar durduruldu. Tüm iç hat uçuşlarının iptal edildiği bilgisini iş ortaklarımız ile paylaştık.