Mutlaka Tatmanız Gereken Beyrut Yemekleri

Beyrut yemekleri bir gurmeseverin mutlaka tatması gereken tatları barındırıyor içinde. Doğu ve Batı’nın mükemmel bir şekilde sentezlendiği bir Orta Doğu ülkesi olan Lübnan’ın başkenti Beyrut, dünyanın en ilginç şehirlerinden biri. Şöyle ki, bir tarafta iç savaşın getirdiği bir metrukluk, bir tarafta ise ışıl ışıl, modern bir hayat... İşte daha çok bu ışıl ışıl hayatıyla ön planda olmasından ötürü de Ortadoğu’nun Paris’i olarak adlandırılıyor Beyrut. Ama kentin kendisi kadar yemekleri de dikkat çekiyor. Dünyanın en lezzetli yemekleri arasında yer alan Beyrut yemekleri ile henüz tanışmadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Gelin sizi için seçtiğimiz en lezzetli Beyrut yemekleri ile şimdi tanışın.

En Güzel Beyrut Yemekleri

Beyrut’un öne çıkan bir özelliği daha var ki o da yemekleri. Zaten Lübnan mutfağının ünü neredeyse tüm dünya tarafından biliniyor. Bu nedenledir ki Beyrut’ta ne yenir, ne içilir hep bir merak konusu olmuştur. Biz de sizler için Beyrut’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken yemeklerin bir listesini oluşturduk.

Beyrut Yemekleri Listesinde Zirvede: Humus 

Nohuttan yapılan bir tür meze çeşidi. Türkiye’de de çok fazla adını duyduğumuz bir yemek aslında zira Hatay ve Adana mutfağında sıklıkla yer veriliyor. Beyrut’ta da oldukça meşhur ve kesinlikle tadılması gereken bir lezzet.


Karmakarışık Bir Lezzet: Tabule

Tabule, bulgurdan yapılan ve bol maydanoz ile domatesli bir çeşit salata. Şimdi diyeceksiniz ki siz bize kısırı anlatıyorsunuz. Evet, görüntü ve tat itibariyle kısıra oldukça benziyor. Bu biraz daha salata versiyonu gibi daha çok.


Alışkın Olduğumuz Bir Tat: Falafel

Tıpkı humus gibi falafel de nohuttan yapılıyor, hatta tam olarak nohut köftesi diyebiliriz. Falafel sadece Beyrut’ta değil tüm Ortadoğu ülkelerinde oldukça yaygın bir yiyecek.


Sanki Meksika Mutfağı: Fettuş

Bir tür salata olan Fettuş, en favori Lübnan lezzetleri arasında bulunuyor. Kızarmış pita, yani aslında lavaş ile yapılan fettuş, özellikle Arap mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri.


Ortak Kültürün Ortak Tadı: Kebap

Beyrut mutfağı, özellikle Hatay ve Adana mutfağı ile oldukça benzerlik gösteriyor. Bu anlamda kebap çeşitlerinin Beyrut’ta bir hayli ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Beyrut’a gittiğinizde karışık kebap yemeyi ihmal etmeyin deriz.


En Az Hatay Kadar İyi: Lübnan Künefesi

Hatay künefesi ile birebir aynı. Gerçekten hiçbir farkları yok. Ama Beyrut’ta oldukça meşhur. Gitmişken tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Fast Food Sevenlere: Filedelfiya

Beyrut’ta ayaküstü bir şeyler yemek istediğinizde Filedelfiya oldukça doyurucu bir alternatif. Et ya da tavuktan yapılan ve fazlasıyla büyük bir sandviç türü olan Filedelfiya, görüntü itibariyle de oldukça tatmin edici.


Bu Tadı Bileniniz Vardır: Lebeniye

Beyrut’un geleneksel lezzetleri arasında bulunan Lebeniye, nohutlu yoğurt çorbası aslında. Türk mutfağından aşina olduğumuz bu çorbanın bir de Lübnan versiyonunu denemenizi tavsiye ediyoruz.


Eğer yolunuz Beyrut'a düşerse mutlaka listede yer alan Beyrut yemekleritadımını yapın. Orta Doğu'nun hem tarihi hem doğal güzelliklere sahip kadim kenti Beyrut'un gurme kentleri arasında yer aldığını unutmayın.

Etiketler: beyrut , beyrut-yemekleri , yurtdisi

Diğer Haberlerimiz

29 Ekim Tatilinde Gidilecek 10 İdeal Yer

Bu yıl salı gününe denk gelen 29 Ekim tatili, tempolu şehir yaşamından kısa süre de olsa uzaklaşıp biraz olsun dinlenme ve tazelenme fırsatı yakalamak isteyenleri şimdiden harekete geçirdi. 29 Ekim’de gidilecek yerler için şimdiden planlar yapılmaya başla . . .

DEVAMINI OKUYUN

Profesyonel Fuar Desteği Aldığınızı Kanıtlayan 8 Şey

Firmalar, sektörlerine yönelik uluslararası fuarlara katılım söz konusu olduğunda, başvuru sürecinden itibaren uzman bir ekipten destek alma ihtiyacı hissedebiliyor. Siz de böyle bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda, H.I.S.Global’in 40 yıllık uluslararası den . . .

DEVAMINI OKUYUN