HIS ile Online Gastromi Keşfi “Üç Büyük Dünya Mutfağı Atölyesi” Başlıyor

HIS ile Online Gastromi Keşfi “Üç Büyük Dünya Mutfağı Atölyesi” Başlıyor

Dünya çapında turizm alanında getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren HIS Global ile farklı lezzetleri keşfetme zamanı! Online turlardan sonra online gastronomi keşif yayınlarıyla da farklı lezzetler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yeni deneyimler sunan “Üç Büyük Dünya Mutfağı Atölyesi” 10 Ocak 2021 tarihinde Japonca canlı olarak yayınlanacak. Çin, Fransa ve Türkiye’de 14 yıldan fazladır ikamet eden birbirinden başaralı üç şef Japon şef “pirinç” teması ile mutfak sırlarını katılımcılarla paylaşırken birbirinden lezzetli farklı mutfaklara ait yemekler yapacak. Türkiye saati ile 10:00’da gerçekleşecek etkinliğe şimdilik Japonya’dan katılım sağlanabilecek.

“Üç Büyük Dünya Mutfağı Atölyesi” Şeflerine Hakkında


Hiromi Ohama / İstanbul (Türkiye)

Mutfak Sanatları Akademisi’nden mezun olan şef, birkaç farklı ülkenin mutfağına hakimdir. Günümüzde Türk yemeği başta olmak üzere hem Türkiye’de, hem de Japonya’da online olarak yemek dersleri vermektedir. Son zamanlarda Türk şarapları üzerine çalışmaktadır.

Tatsuhito Uchida / Şanghay (Çin)

Şanghay’da “Guang Yan” isimli bir restoranın sahibi olan şef Tatsuhito Uchida’nın lezzetleri sadece Japonlar arasında değil, Çinliler arasında da son derece popülerdir.

Keisuke Matsusima / Nice (Fransa)

Keisuke Matsusima Fransa’da yaşan bir şef olarak kısa zaman içerisinde 1 Michelin yıldızına sahip olan Keisuke Matsusime 10 yıldır başarılarını devam ettirmektedir.