Japonya Seyahatiniz Öncesinde Bilmeniz Gereken 7 Şey

Dünyanın en büyüleyici ülkelerinden biri olan Japonya, köklü geleneklerini kusursuz teknolojiyle harmanlayan enteresan bir deneyim sunuyor misafirlerine. Bambaşka bir kültürle tanışacağınız Japonya’da, eşsiz doğa manzaralarına da şahit olacaksınız. Ancak tüm bunların da öncesinde Japonya’ya dair bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

1 – Güvenli Bir Ülke

Japonya en güvenli ülkelerden biri. Yalnız başına seyahat eden kadınlar için de idealdir bu yönüyle. Tabi siz yine de turist olduğunuzu unutmayın ve tekin olmadığını düşündüğünüz ara sokaklardan uzak durun.

2 – Nakit Para Taşıyın

Japonya’da işletmelerin çoğu nakit para kabul ediyor. Sadece oteller ve büyük mağazalarda kredi kartı geçiyor. Bu nedenle ne olur ne olmaz diyerek nakit taşımaya özen gösterin. Oldu da nakidiniz bitti. Hemen 7-Eleven’a gidin. Buradaki ATM’ler 7/24 açık.

3 – Metro Saatlerine Dikkat

Evet, ne yazık ki Japonya’da metrolar 24 saat çalışmıyor. Genellikle metrolar 01.00 itibariyle bitiyor. Eğer son metroyu kaçırırsanız, yüklü bir taksi parasını gözden çıkarmanız gerekiyor. Zira Japonya’da son derece pahalı.

4 –Bazı Temel Kelimeleri Bilmenizde Fayda Var

Bu sadece Japonya için geçerli değil, nereye giderseniz gidin birkaç kelime bilmeniz iyi olur. Özellikle, “teşekkür ederim”, “lütfen” ve “affedersiniz” kelimelerini bir kağıda yazmanızı tavsiye diyoruz.

5 – Ayakkabılarınızı Çıkarmanız Gerekebilir

Biz Türkler bu kültüre pek de yabancı sayılmayız. Tıpkı bizde olduğu gibi Japonlar da evlerine ayakkabıyla girmiyorlar. Ancak bu durum bazı restoranlarda da geçerli. Sizden böyle bir şey isterlerse şaşırmayın. :)

6 – Garsonlara Seslenmeyin

Japonya’da tüm restoranların masalarında siyah bir tuş bulunuyor. Bu tuşa bastığınızda garson hemen masanıza geliyor. Garip el hareketleri yapmanıza ya da seslenmenize gerek kalmıyor. Zaten bunu yaparsanız garip karşılanabilirsiniz.

7 – Japan Rail Pass Edinin

Eğer Japonya’da farklı bir şehre geçmek gibi bir niyetiniz varsa, bunun en iyi yolu tren yolculuğu yapmaktır. Japan Rail Pass, sadece turistlerin kullanabileceği, Interrail mantığı ile işleyen bir tren kartı. Bu karttan edinerek tüm Japonya’yı baştanbaşa trenle gezebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın. 


Japon kültürüyle ilgili detaylı yazımızı okumayı unutmayın.

Etiketler: japonya-seyahati , his-turkiye , his-global

Diğer Haberlerimiz

Mobilefest Lansmanı Gerçekleşti

21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek olan Dünyanın İlk Mobil Uygulama Fuarı Mobilefest’in lansmanı geçtiğimiz günlerde Ruby İstanbul’da gerçekleştirildi. Lansmana sektörün pek çok önemli isimleri katıldı. Katılımcı . . .

DEVAMINI OKUYUN

Schengen Vizesi Başvuru Şartları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schengen bölgesi olarak bilinen ülkelerden bir veya birkaçına seyahat etmek istediğinizde Schengen Vizesi’ne başvurmanız ve bu başvuruyu yaparken de bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Özellikle turistik amaçlı seyahat ediyorsanız, aşağıda sıraladığı . . .

DEVAMINI OKUYUN