Japonya Seyahatiniz Öncesinde Bilmeniz Gereken 7 Şey

Dünyanın en büyüleyici ülkelerinden biri olan Japonya, köklü geleneklerini kusursuz teknolojiyle harmanlayan enteresan bir deneyim sunuyor misafirlerine. Bambaşka bir kültürle tanışacağınız Japonya’da, eşsiz doğa manzaralarına da şahit olacaksınız. Ancak tüm bunların da öncesinde Japonya’ya dair bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

1 – Güvenli Bir Ülke

Japonya en güvenli ülkelerden biri. Yalnız başına seyahat eden kadınlar için de idealdir bu yönüyle. Tabi siz yine de turist olduğunuzu unutmayın ve tekin olmadığını düşündüğünüz ara sokaklardan uzak durun.

2 – Nakit Para Taşıyın

Japonya’da işletmelerin çoğu nakit para kabul ediyor. Sadece oteller ve büyük mağazalarda kredi kartı geçiyor. Bu nedenle ne olur ne olmaz diyerek nakit taşımaya özen gösterin. Oldu da nakidiniz bitti. Hemen 7-Eleven’a gidin. Buradaki ATM’ler 7/24 açık.

3 – Metro Saatlerine Dikkat

Evet, ne yazık ki Japonya’da metrolar 24 saat çalışmıyor. Genellikle metrolar 01.00 itibariyle bitiyor. Eğer son metroyu kaçırırsanız, yüklü bir taksi parasını gözden çıkarmanız gerekiyor. Zira Japonya’da son derece pahalı.

4 –Bazı Temel Kelimeleri Bilmenizde Fayda Var

Bu sadece Japonya için geçerli değil, nereye giderseniz gidin birkaç kelime bilmeniz iyi olur. Özellikle, “teşekkür ederim”, “lütfen” ve “affedersiniz” kelimelerini bir kağıda yazmanızı tavsiye diyoruz.

5 – Ayakkabılarınızı Çıkarmanız Gerekebilir

Biz Türkler bu kültüre pek de yabancı sayılmayız. Tıpkı bizde olduğu gibi Japonlar da evlerine ayakkabıyla girmiyorlar. Ancak bu durum bazı restoranlarda da geçerli. Sizden böyle bir şey isterlerse şaşırmayın. :)

6 – Garsonlara Seslenmeyin

Japonya’da tüm restoranların masalarında siyah bir tuş bulunuyor. Bu tuşa bastığınızda garson hemen masanıza geliyor. Garip el hareketleri yapmanıza ya da seslenmenize gerek kalmıyor. Zaten bunu yaparsanız garip karşılanabilirsiniz.

7 – Japan Rail Pass Edinin

Eğer Japonya’da farklı bir şehre geçmek gibi bir niyetiniz varsa, bunun en iyi yolu tren yolculuğu yapmaktır. Japan Rail Pass, sadece turistlerin kullanabileceği, Interrail mantığı ile işleyen bir tren kartı. Bu karttan edinerek tüm Japonya’yı baştanbaşa trenle gezebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın. 


Japon kültürüyle ilgili detaylı yazımızı okumayı unutmayın.

Etiketler: japonya-seyahati , his-turkiye , his-global

Diğer Haberlerimiz

Yaz Mevsiminde Gitmenizi Önerdiğimiz 7 Ülke

Genellikle yazın deniz, kum, güneş üçlüsünden pek uzak kalmak istemediğimiz için, kültür gezilerini hep en sona bırakıyoruz. Halbuki dünya üzerinde deniz, kum ve güneşi es geçebileceğimiz keşfedilesi çok sayıda ülke var. Biz de size bu yazımızda yaz mevsi . . .

DEVAMINI OKUYUN

Qualita Türkiye ile İstanbul’u Keşfetmeniz İçin 8 Neden

İstanbul, köklü tarihi ve zengin kültürü ile günümüzde tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken, çok özel bir şehir. Boğazın ayrı güzellik kattığı kente yönelik farklı seyahat deneyimi yaşamak isteyen bireyler, aradıkları fırsatları H.I.S. Türkiye çatısı altın . . .

DEVAMINI OKUYUN