Madrid Gezisi İçin 10 Keşif Noktası

İlk kez Madrid’e gidecekler için birçok gezilecek yer olsa da bu şehrin olmazsa olmazlarının yeri ayrı. Madrid gezilecek yerler açısından birçok güzel keşif durağını barındırıyor. İspanyol kültürünü doyasıya yaşayabileceğiniz ve dünyanın en güzel başkentlerinden biri olan Madrid’in gezilecek ilk 10 yerini listeledik. Sakinliğiyle, parklarıyla, tarihiyle, sokakları ve kafeleriyle unutamayacağınız kadar güzel bir şehir Madrid. Madrid gezisi için 10 keşif noktası anlattığımız bu yazımızda size mini bir tur attıracağız. Hazır mısınız?

Retiro Park


Madrid’in en güzel ve merkezi parklarından biri olan Retiro Park, içindeki gül bahçesinde çeşit çeşitgüllerin  içerisinde fotoğraflar çekebilirsiniz. Parkın içinde Kristal  Palace adında fazlaca  ziyaret edilen bir yapı bulunuyor. Ayrıca çok büyük olan bu parkın gölü ve göl çevresindeki manzaralıkafeleriyle bir kahve molası verebilirsiniz. 

Sol Meydanı


Sol   İspanyolca’da   “Güneş”   anlamına   geliyor.   İspanyolların   dünyaca   ünlü   meydanı   Sol   birçok gösteriye ev sahipliği yaptı. Meydan Kraliyet Sarayı, Plaza de Mayor gibi önemli tarihi binaların yürüme   mesafesi   kadar   uzağında.   Ayrıca   Gran   Via   Caddesi’ne   yürüyerek   ulaşabilirsiniz.   Yol boyunca alışveriş yapabileceğiniz El Corte İngles gibi alışveriş merkezleri mevcut. Sol Meydanı çevresinde Flamenko dansı izleyebileceğiniz birçok mekan ve ayrıca vegan ya da glutensiz yemek yiyeceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. 

Gran Via 


Çok geniş ve iki yanında dünyaca ünlü mağazaların ve restoranların bulunduğu bu cadde, “Büyük Yol” anlamına geliyor. Gran Via’da sadece elektrikli ve hibrit arabalar kullanıldığı için araçla gezmek isteyenlerin bunu dikkate alması gerekiyor. Gran Via’ya gitmek için metronun Callao durağında inmelisiniz. Burayı gezdikten sonra Fuencerral’e metroyla ya da yürüyerek geçebilirsiniz. 

Fuencarral Caddesi


Madrid gezisi için 10 keşif noktasından biri de Fuencerral caddesi. Caddede birçok mağaza, kafe, bar, ünlü markaların outlet mağazaları mevcut. Caddeye metro, otobüs gibi ulaşım araçlarıyla kolayca ulaşılabiliyor. Arka sokaklarında incecik yolları, butik mağazaları ve butik kafeleri olan bu cadde, turistlerin en çok ziyaret ettiği caddelerden biri konumunda. 

Prado Müzesi


Retiro Park’ın yakınında bulunan müzenin içerisinde resim, antik eşya, heykel sergileniyor. Goya, Ribera gibi ünlü İspanyol sanatçıların eserlerinin sergilendiği bu müze akşam saat 18.00-20.00arasında ücretsizdir. Haftanın her günü açık olan  müzenin giriş ücreti 15 eurodur. 

Kraliyet Sarayı


İspanya’nın en ihtişamlı kraliyet sarayı olarak kabul edilen Madrid Kraliyet Sarayı, içerisinde herodada   çeşitli   sergilerin   olduğu   bölümlerden   oluşuyor.   Saray’da   eski   dönemlere   ait   eşyaları, kumaşları, mutfak araç gereçlerini yani sosyal kültüre ait öğeleri inceleyebilirsiniz. Her gün açık olan saray 10.00-0.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise, 11 eurodur. 

El Rastro


El Rastro pazar günleri 09.00-15.00 arasında açık olan bir açık hava pazarı. Bohem tarzı olan giyim mağazaları, farklı konsept ve dokudaki kafeleriyle dikkat çekiyor. Pazarda yiyecek dışında her şey satılıyor. 

Plaza de Mayor 


Büyük   Meydan   anlamına   gelen   Plaza   Mayor,   kare   biçiminde   bir   yapı.   Ortasında   karikatür sanatçıları,  küçük  hayvan  kostümleriyle   eğlence   sunan   sanatçılar,  kafeler  mevcut.  her  zaman ziyaret edilebilen bu meydanda konserlere ya da gösterilere rast gelmek mümkün. 

Las Ventas


İspanyolların meşhur boğa güreşinin yapıldığı arena olan Plaza de Toros de Las Ventas içinde birmüze ve bir şapel bulunuyor. Saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Madrid’de sadece bu yerlerle sınırlı değil. Casa de Campo, Real Madrid’in stadyumu Barnebau,tarihi   Atocha   İstasyonu,   San   Miguel   marketi,   Debod   Tağınağı,   Cibeles   Meydanı   gibi   başka gezilecek birçok yer mevcut. 

Etiketler: madrid , madrid-gezisi , madrid-seyahati , madrid-gezilecek-yerler

Diğer Haberlerimiz

Yeni Kimliklerle Giriş Yapılabilen 7 Rota ve Ülkeye Giriş Detayları

Vize alma süreci hem maliyetli hem de meşakkatli bir süreç olduğu için özellikle ani yapılan tatil planlarında kimlikle giriş yapılabilen ülkeler büyük önem taşıyor. Türk vatandaşlarının ülkelere kimlikle giriş yapabilmesi için yeni kimliğe sahip olmayı d . . .

DEVAMINI OKUYUN

Kış Rotası: Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Ülkemizde kış turizmi oldukça canlı geçiyor. Türkiye’de bu denli kayak merkezinin olması da bunun en büyük kanıtı niteliğinde. Kış sporlarına olan ilginin zamanla artması kayak merkezlerindeki kaliteyi de giderek arttırıyor. . . .

DEVAMINI OKUYUN