Pasaport ve Vize Ücretleri

İletişim teknolojilerinin giderek geliştiği günümüzde farklı ülkelerin insanları, birbirlerini eskiye göre daha yakından tanıma imkanı buluyor ve yurt dışı seyahatlerin popülerliği ve sıklığı giderek artıyor. Bununla birlikte insan hareketliliği ülkeler tarafından belli kurallara bağlanmış durumda. Bu da her ülkenin dış politikasına, gündemine ya da kültürüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı ülkelere vize almadan sadece pasaportla girilebilirken, bazıları için yeşil pasaport sahiplerine dahi vize uygulanabiliyor. Bir seyahat planı yaparken gideceğiniz ülkenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ne gibi gereklilikleri yerine getirmesini istediği ve ayrıca sağlıklı bir bütçe planlaması adına pasaport ve vize ücretleri öğrenilmesi gereken önemli başlıklar arasında bulunuyor.

Güncel Pasaport Ücretleri

Bazı ülkelere sadece kimliğinizle giriş yapabilseniz de, yabancı ülkelerin çok büyük kısmı için mutlaka pasaport çıkartmanız gerekiyor. Şu an için en uygun fiyatlı seçenek 6 aylık pasaport olsa da, eğer vize isteyen bir ülkeye gidecekseniz en az 1 yıllık pasaporta başvurmanız daha iyi olacaktır.

Eğer 6 ay süreli bir pasaport çıkartmak istiyorsanız 170,40 TL pasaport harcı, 133,50 TL pasaport defter bedeliyle toplam 303,50 TL ödemeniz gerekiyor.

1 yıllık pasaport çıkartmak istediğinizde 248,40 TL pasaport harcı ve 133,50 TL pasaport defter bedeli ile toplamda 381,90 TL ödemelisiniz.

2 yıllık pasaport için 405,50 TL pasaport harcı, 133,50 TL defter bedeli, toplamda 539 TL ödeniyor.

3 yıllık pasaportlarda harç 575,90 TL, defter bedeliyse yine 133,50 TL olmak üzere toplamda 709,40 TL ödenmesi gerekiyor.

En pahalı seçenek olan 4 yıl ve üzeri pasaportlarda ise 811,60 TL pasaport harcı, 133,50 TL defter bedeli ile toplamda 945,10 TL ödeniyor.

Hangi Pasaport Tercih Edilmeli?

Eğer kapı vizesiyle ya da vizesiz gidilebilen bir ülkeye kısa bir seyahat yapacaksanız 6 aylık pasaport sizin için yeterli olabilir. Vize başvurusu da yapacaksanız en az 1 yıllık pasaport çıkartmanızda fayda var. İşi ya da yaşam tarzı gereği çok sık yurt dışına çıkan biriyseniz sizin için en ekonomik seçenek 4 yıl ve üzeri pasaport olacaktır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Pasaport başvurunuzu, ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden veya randevu.nvi.gov.tr internet adresinden randevu alarak, nüfus müdürlüklerine yapabilirsiniz. Başvuru işlemini şahsen yapmanız, yanınızda nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı ya da geçici kimlik belgenizin aslını bulundurmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra 2 adet biyometrik fotoğraf ve bedeli yatırdığınızı kanıtlayan pasaport harç ve cüzdan bedeli makbuzunuzu da başvurunuzda sunmalısınız.

Eğer varsa eski pasaportunuzu ve harç bedelini ödememek için öğrenci belgenizi de başvurunuzla birlikte verebilirsiniz. Eğer 18 yaşından küçükseniz ebeveyniniz ya da kanuni temsilcinizin de yanınızda bulunması ve noterden muvafakatname alması gerekiyor.

Vize Ücretleri Ne Kadar?

Vize ücretleri başvuru yapacağınız ülkeye göre değişmekle birlikte, Avrupa’daki ortak vize rejimi uygulayan Schengen üyesi ülkeler için 2019 yılı turistik vize ücreti 12 yaş ve üzeri bireyler için 60 Euro’dur. Eğer 6 – 11 yaş arası çocuğunuz varsa çocuğunuz için 35 euro vize ücreti alınır. 6 yaş altı çocuklar için vize ücreti talep edilmez.

Kullandığınız başvuru merkezine göre, pasaport ve vize ücretleri haricinde kurye hizmeti ve başka ek hizmetler talep ettiğinizde bunlar için de ayrı ücret alınabilir. Ayrıca Schengen üyesi olmayan ülkeler, ücretler birbirine kısmen benzerlik gösterse de, yukarıda belirtilenden farklı ücretler talep edebilirler.

Avrupa Birliği bu yıl vize ücretlerini 80 Euro’ya yükseltme kararı aldıysa da bu karar henüz uygulamaya konulmadı. Bunun yanı sıra pasaport ve vize ücretleri güncel zamlar ya da döviz kurlarındaki değişikliklere göre de farklılık gösterebilir. Ücret ve başka konularda en güncel bilgileri almak ve vize başvurunuzda sıkıntı yaşamamak için Biz Vize gibi profesyonel kurumlardan yardım almanız zamandan tasarruf etmenizi ve sorunsuz bir seyahat yaşamanızı sağlar.

Vize ve danışmanlık hizmetlerinin size nasıl yarar sağlayacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler: pasaport-ve-vize-ucretleri

Diğer Haberlerimiz

Neden H.I.S. Türkiye ile Çalışmalısınız?

H.I.S. Türkiye, 2005 yılından itibaren İstanbul, Ankara ve Türkiye ofisine bağlı olan Dubai, Azerbaycan, Katar ve Yunanistan ofisleri ile turizm sektörüne yön veren bir firma olarak hizmetlerine devam ediyor. Dünya genelindeki 550'den fazla ofisiyle en bü . . .

DEVAMINI OKUYUN

Qualita Türkiye ile İstanbul’u Keşfetmeniz İçin 8 Neden

İstanbul, köklü tarihi ve zengin kültürü ile günümüzde tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken, çok özel bir şehir. Boğazın ayrı güzellik kattığı kente yönelik farklı seyahat deneyimi yaşamak isteyen bireyler, aradıkları fırsatları H.I.S. Türkiye çatısı altın . . .

DEVAMINI OKUYUN