Uzak Doğu Ülkeleri Vize Süreçleri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Uzak Doğu vize süreçleri, özellikle ilk defa seyahat edecek gezginler için kafa karıştırıcı olabiliyor. Bölgedeki ülkelerin farklı uygulamalara yönelmesi, bu durumun ortaya çıkmasındaki ana neden olarak öne çıkıyor. Ancak bazı püf noktalarına dikkat ettikten sonra bölgede tatil yapmak istediğiniz destinasyon hangi ülke olursa olsun çözüme ulaşmak çok daha kolay hale geliyor.  

Uzak Doğu’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Vizesiz seyahat denildiğinde, genelde ilk akla gelen yerler Orta Avrupa ve Balkan ülkeleri oluyor. Ancak son yıllarda gelişen uluslararası ilişkiler sayesinde imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Uzak Doğu’da da birçok ülkeye vize gereksinimi duymadan seyahat edebiliyor. Haliyle gezginlere yalnızca gezi programı oluşturmaya, yanlarında götürecekleri eşyaları belirlemeye, otel ve ulaşım rezervasyonlarını yaptırmaya odaklanmak kalıyor.

Uzak Doğu vize süreçleri konusuna büyük kolaylık getiren bu uygulama, kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. Güney Kore, Singapur, Hong Kong ve Japonya gibi popüler destinasyonlara seyahat etmeyi planlıyorsanız yanınıza sadece pasaportunuzu almanız yeterli oluyor. Aralarında Kamboçya ve Tayvan’ın bulunduğu bazı bölge ülkelere ise kapıda vize uygulamasından yararlanarak rahatça seyahat edebilirsiniz.

Vizesiz seyahat edilebilen Uzak Doğu ülkelerine giriş yapabilmek için öncelikle pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerlilik süresinin olması gerekiyor. Ancak bu uygulama kapsamında seyahat süresine dikkat ediliyor. Kimi ülke 90, bazısı ise 30 güne kadar olan tatiller için gezginlere bu haktan yararlanma ayrıcalığı sunuyor. Kapıda vize ile ilgili başvurunuzu, tatil için gittiğiniz ülkedeki havalimanlarında ya da konsolosluklar vasıtasıyla yapabilirsiniz. Prosedürü son derece basit olan kapıda vize alım sürecinde, ülkenin popülaritesine ve sezona bağlı olarak bir müddet kuyrukta beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Online Vize Kolaylığı Sunan Ülkeler

Uzak Doğu vize süreçleri ile ilgili bir diğer kolaylık olarak ise online başvuru seçeneği öne çıkıyor. Yalnız bu fırsattan yararlanmadan önce özellikle bir noktaya çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer seyahat etmeyi planladığınız ülke vize başvurularını online kabul ediyorsa işlemlerinizi mutlaka resmi site üzerinden gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız. Aksi halde elinizdeki geçersiz vize ile ülkeye girişine izin verilmeyeceği gibi değerli zamanınız ile paranızı da boşa harcamış olursunuz.

Uzak Doğu’da online vize başvurusu aracılığıyla seyahat izni elde edebileceğiniz ülkelerin başında, kelimenin tam anlamıyla egzotik bir cennet olan Myanmar geliyor. Benzer şekilde kapıda vize avantajından yararlanarak giriş hakkı elde edebileceğiniz Kamboçya da e-vize kolaylığını gezginlere sunuyor.

Online vize başvurusu, genelde 3 adımda tamamlanıyor. Vize alabilmeniz için öncelikle resmi siteyi ziyaret etmeniz ve bir hesap oluşturmanız isteniyor. Ardından site sizleri başvuru formunu dolduracağınız sayfaya yönlendiriyor. Bu aşamada formdaki bilgileri doldurmanın, Schengen ülkeleri ile kıyaslandığında çok daha kolay olduğu hemen fark ediliyor. Başvuru formuna bilgilerinizi girdikten sonra vize harcını kredi kartınızı kullanarak ödemeniz gerekiyor. Tüm bu adımları tamamladıktan sonraysa tatil için seçtiğiniz ülkeye giriş yaparken göstereceğiniz e-vizenizi, çıktısını almak için PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Uzak Doğu’da Vize İznini Önceden Almanız Gereken Ülkeler

Uzak Doğu vize süreçleri, çoğunlukla gayet basit oluyor. Ancak bu konuda klasik yöntemleri uygulamaya devam eden ülkeler de bulunuyor. Yalnız seyahat öncesinde yüz yüze başvuru ile vize alımını zorunlu tutan ülkelerin bir kısmı, gezginlere prosedürü kolaylaştıran ufak bir kolaylık sağlıyor. Eğer tatile ayırdığınız süre bölgedeki birkaç ülkeyi kapsayan bir tura çıkmanıza izin verecek genişlikteyse siz de bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Vize zorunluluğu bulunan destinasyona dair başvuru işlemlerinizi, komşu ülkede gerçekleştirebilirsiniz.

Uzak Doğu’da bu uygulamayı benimsemiş destinasyonların başında Laos geliyor. Laos vizesini dilerseniz Tayland’da bulunduğunuz esnada Khon Kaen veya Bangkok’taki temsilciliklerden alabilirsiniz. Pasaportunuza vizenin işlenmesi için harç ücretini ödemeniz ve formu doldurup bir fotoğrafla birlikte teslim etmeniz yeterli oluyor. Aynı yöntemle Bangkok tatiliniz sırasında dilediğiniz an Myanmar vizesi edinebilirsiniz.

Çin ve Vietnam ise yalnızca Türkiye’deki konsoloslukları üzerinden yapılan başvuruları kabul ediyor. Yine de Vietnam’ın Phu Quoc Adası’nda özel statüden yararlanıp vizesiz tatil yapabilirsiniz. Bunun için gidiş-dönüş biletiniz olması şartı aranıyor. Verilen süre, 15 ila 30 gün arasında değişiyor. Ancak anakaraya girişe asla izin verilmiyor.

Farklı uygulamaların söz konusu olduğu Uzak Doğu vize süreçleri ile ilgili en hızlı ve güvenilir çözümlere, Bizvize markasının deneyimli ekibinin yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Japonya'yı farklı bir gezi ile keşfetmek için Japan Rail Pass'e ne dersiniz? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: uzak-dogu-vize-surecleri

Diğer Haberlerimiz

Schengen Vizesi ile Gidebileceğiniz 11 Ülke

Öncelikle, Avrupa Birliği ülkeleri ile Schengen ülkelerinin birbirinden farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira AB üyeliği ile Schengen üyeliği birbirinden farklı şeyler. Her Avrupa Birliği üyesi ülke Schengen üyesi olamayacağı gibi, Schengen ülkesi ola . . .

DEVAMINI OKUYUN

Japonya Seyahatiniz Öncesinde Bilmeniz Gereken 7 Şey

Dünyanın en büyüleyici ülkelerinden biri olan Japonya, köklü geleneklerini kusursuz teknolojiyle harmanlayan enteresan bir deneyim sunuyor misafirlerine. Bambaşka bir kültürle tanışacağınız Japonya’da, eşsiz doğa manzaralarına da şahit olacaksınız. Ancak . . .

DEVAMINI OKUYUN