Amerika Vize Başvurusu Hakkında Merak Edilen Her Şey

Amerika Vize Başvurusu Hakkında Merak Edilen Her Şey

Hemen herkesin bildiği “Amerikan Rüyası” mottosunu gerçeğe dönüştüren Amerika seyahati, herkesin hayatında yapması gereken şeylerden biri. Oldukça büyüleyici noktalara ev sahipliği yapan Amerika, hayal edilenin çok ötesinde bir seyahat sunuyor ziyaretçilerine. Elbette bu seyahati deneyimlemenin bazı kuralları var. İlk kurallardan biri Amerika vizesine sahip olmanız gerekiyor elbette. İşte biz de size Amerika vizesi ile ilgi merak ettiklerinizi 10 maddede listeledik.

1 – Hangi Vize Türüne Başvurmalıyım?

Sizin başvurmanız gereken vize B1 olarak geçiyor. B1, turistik amaçlı ziyaretçiyi ifade ediyor. Bir de B2 vizesi var, o da rica ticari ya da ziyaret amaçlı ziyaretçi olarak geçiyor. Bu vize, “göçebe olmayan vize” kategorisinde bulunuyor.

2 – Online Başvuru Yapılabiliyor Mu?

Amerika vizesi başvurunuzu, herhangi bir aracı kurum aracılığıyla değil, doğrudan ABD Konsolosluğu’na yapmanız gerekiyor. Konsolosluk, online başvurular için https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx şöyle bir siteye yönlendiriyor. Bu sayfadan online başvuru formunu doldurabilir, fotoğrafınızı ve e-imzanızı kaydederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Sonrasında ise ödeme için başka bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra online başvurunuz tamamlanmış oluyor.


3 – Hangi Belgelere İhtiyacım Var?

Öncelikle pasaport, biometrik fotoğraf, DS-160 vize başvuru formu, nüfus cüzdanı, evliyseniz evlilik cüzdanı, Amerika ziyaretçi vizesi talep dilekçesi, iş/mesleki durumunuza ilişkin belgeler, finansal durumunuzu gösteren belgeler, ulaşım ve konaklama teyitlerini içeren belgeler kesinlikle ihtiyaç duyacağınız belgeler olacak. Sonrasında ise konsolosluktan randevu almalı ve belirlenen vize ücretini yatırmalısınız. Mülakat sırasında konsolosluk görevlisine güven verdiğiniz sürece herhangi bir sıkıntı yaşamanız oldukça düşük bir ihtimal.

4 – Ülkenize Döneceğinizi Kanıtlamalısınız

ABD Konsolosluğu, ülkenize geri döneceğinizi net bir şekilde kanıtlamanızı ister. Dolayısıyla Türkiye’de aktif olarak çalıştığınızı, mülk sahibiyseniz bunların belgelerini sunmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Zira en fazla önem teşkil eden belgeler, buraya ait olduğunuzu gösteren belgeler.

5 – Pasaport Geçmişi

Amerika için daha öncesinde hangi ülkelere girip çıktığınız büyük bir önem arz ediyor. Daha önce Schengen ülkelerinden birini ziyaret ettiyseniz, Amerika vizesi almanız biraz daha garanti bir hale geliyor. Ancak Arap ülkeleri, İran ve Suriye gibi ülkelere giriş-çıkış yaptıysanız biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte pasaport sürenizin uzun olması da size artı sağlayacaktır.

6 – Mülakat Sırasında Hangi Belgeler Bulundurulmalı?

Buraya geri döneceğinizi kanıtladığınız belgeler dışında işinize yarayacak belgeler şu şekilde: 

  • Geçmiş yolculuklarınızı gösteren pasaportlar ya da önceden aldığınız ABD vizesi.
  • Son 6 ayda çekilmiş bir adet 5 x 5 cm renkli fotoğraf. Fotoğrafın biometrik fotoğraf olması önemli. 

7 – Mülakat İçin Tavsiyeler

Konsolosluk görevlisi belgelerinizden önce sizi tanımaya odaklanacaktır. Siz sadece sizden istenen belgeleri getirin. Konsolosluk görevlisi, gerekli görürse sizden ek belge isteyecektir. Mülakata giderken güzel bir şekilde giyinin ve soruları tereddütsüz cevaplayın. Mülakat sonucunda vizeyi alıp almadığınız görevli tarafından size bildirilecektir. Ancak pasaportunuz PTT tarafından elinize ulaştırılacak.


8 – Parmak İziniz Alınıyor

Paniğe kapılmayın, bu olağan bir durum. Konsolosluktayken parmak iziniz alınıyor ve kayıtlara işleniyor. Amerika’ya girişiniz sırasında yeniden parmak iziniz alınıyor ve önceki kayıt ile eşleştiriliyor. Bunun amacı tamamen sahte pasaportla giriş yapılmasını engellemek.

9 – Amerika Vize Süresi Ne Kadar?

Genellikle Amerika, 10 yıllık vize veriyor ancak her zaman değil. Bazen 1 yıl, kimi zaman 6 ay da verebiliyor. Eğer ilk kez başvuruyorsanız kısa süreli vize almanız muhtemel. İkinci başvurunuzda ise 10 yıllık alabilmeniz daha yüksek ihtimal.

10 – Vizem Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Bu biraz sıkıntıya yol açabilir. Genelde ikinci kez başvurmak önerilmiyor. Bu nedenle belgelerinizi eksiksiz hazırlayın ve mülakatı iyi bir şekilde geçirmeye odaklanın. Bununla birlikte Bizvize’den danışmanlık alarak, bu tarz durumların önüne geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Yorum (0)
Yorum Bırak