Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

 Herkesin hayallerini süsleyen o “Amerikan Rüyası”nın gerçekleşmesi için öncelikle oldukça detaylı bir vize sürecinden geçmek gerekiyor. Türkiye’yi vizeye tabi tutan Amerika, gerek bölgesel gerek politik olaylardan dolayı süreçleri zaman zaman çalkantıya girebiliyor. Bu nedenle de tüm süreçleri eksiksiz olarak tamamlamak Amerika vizesi alabilmek için büyük bir önem taşıyor. Biz de bunu düşünerek Amerika vizesini nasıl alabileceğinize dair tüm süreçleri detaylı olarak bu yazımızda aktardık.

 

1 – Amerika Vize Şartları

 

Öncelikle Türkiye’den Amerika vizesi almak kolay bir iş değil, bunu belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle aşağıda sıraladığımız bu hususlara dikkat edilmeli:

 

·         Bordrolu ve düzenli sigortası ödenen bir çalışan olmak, Amerika vizesi almak için büyük bir avantaj.

·         Pasaportun en az 5 yıllık olması gerekiyor.

·         Sabıka kaydının temiz olması çok önemli.

·         Eğer daha önce Avrupa’ya çıktıysanız ve pasaportunuzda bir Schengen vizesi varsa bu da artı bir avantaj sağlıyor.

·         Amerika vizesi genellikle 10 yıl süreli olarak veriliyor. Vizenizi almış olsanız dahi, Amerika’ya geldiğinizde pasaport görevlisi sizi zorlayabilir. Bu nedenle tüm evraklarınız ne olur ne olmaz yanınızda bulunsun.

·         Yaşadığınız yere bağlı olduğunuzu kanıtlamanız çok önemli bir husus. Kesinlikle Amerika’ya yerleşme gibi bir planınızın olmadığını onlara kanıtlamanız isteniyor. İşiniz, okulunuz, düzenli olarak ödediğiniz kredi borcunuz, Türkiye’ye döneceğinizin bir göstergesi. Bununla birlikte, Amerika’da olduğunuz süre boyunca finansal yeterlilikte olduğunuzu da göstermeniz gerekiyor.

 

2 – Amerika Vizesi Randevu Sistemi

 

Bu süreç genellikle online ortamdan işliyor. Gösterilen formu doldurup kaydettikten sonra yönergeleri takip ederek randevunuzu oluşturabilirsiniz. Size telefonla randevunuzu takip etmek için bir kod gönderilecek, o kodu bir yere kaydetmenizi öneriyoruz.

 

3 – Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

 

Yapmanız gereken tek şey, başvuru formunu eksiksiz bir şekilde büyük bir titizlikle doldurmak. Hiçbir ayrıntıyı atlamamanız gerekiyor. Bununla birlikte randevuya çağrıldığınızda, prezantasyona önem vermeli, tıpkı iş görüşmesine gider gibi özenli bir şekilde giyinmelisiniz.

 

4 – Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Aşağıda belirttiğimiz evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor:

.

·         DS 160 vize başvuru formu. Amerikan Konsolosluğu’nun resmi sitesi üzerinden İngilizce olarak doldurmalısınız. Randevu tarihinizden en az 3 iş günü öncesinde formu online olarak göndermiş olmanız lazım.

·         Biyometrik fotoğraf. Amerika Vizesi için fotoğraf ölçüsü 5x5 cm olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca fotoğrafın beyaz fon önünde çekilmiş olması ve pasaporttaki diğer vizelerde kullanılmamış olması gerekiyor.

·         Nüfus cüzdanı ve evliyseniz evlilik cüzdanı.

·         Çalıştığınıza ilişkin belgeler.

·         Finansal durumunuzu gösteren belgeler.

·         Ulaşım ve konaklama bilgileriniz. Seyahat planınızı detaylı bir şekilde vermelisiniz. Gidiş-dönüş uçak biletleriniz, konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgileri, vs. hepsi yer almalı.

 

5 – Amerika Vizesi Ücreti Ne Kadar?

 

2019 itibariyle Amerika vize ücreti 160 Dolar olarak belirlenmiş durumda. Bu ücreti online başvurunuz sırasında ödemeniz gerekiyor. Kredi kartı ile ödeme kabul ediliyor.

 

6 – Amerika Vize Çeşitleri

 

Bizim bu anlattıklarımız turist vizesini kapsıyor. Amerika vizesi göçmen vize türleri ve göçmen olmayan vize türleri olarak 2 gruba ayrılıyor.

 

Göçmen Vize Türleri: Aile dayanaklı göçmen vizeleri, yeşil kart, nişanlılık vizesi, işveren dayanaklı göçmen vizeler ve geri dönen yerleşik yabancı müracaatları.

 

Gökmen Olmayan Vize Türleri: Diplomatik ve resmi vizeler, iş, turizm, tıbbi tedavi amaçlı vizeler, ABD’den transit geçit, mürettebat vizesi, tüccar veya yatırımcı vizesi, akademik eğitim ya da dil öğrencileri, değişim programı, geçici işçi, çalışma ya da staj vizesi, basın mensupları ve gazeteciler.

 

7 – Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin:

 

·         Başvuru formunu tamamlayın.

·         U.S Visa adresinden hesap oluşturun.

·         Vize türünüzü seçin.

·         Kimlik bilgilerinizi girin.

·         Pasaportunuzun teslim edileceği PTT şubesini seçin.

·         Vize başvuru ücretini ödeyin.

·         Randevu tarihinizi ve saatinizi seçin.

 

8 – Amerika Vize Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin:

 

·         Başvuru formunu İngilizce doldurun ve İngilizce karakterlere dikkat edin.

·         Pasaport ve seyahat belgeleriniz yanınızda olmalı, formda bu belgelerle ilgili sorular mevcut.

·         Diyelim ki formu doldururken yarım bırakmanız gerekti. Doldurduğunuz kısma kadar olanı kaydedip tekrar devam edebilirsiniz. Bunun için 30 gün süre tanımlanmış.

·         Aile ya da grupla seyahat edeceksiniz, bunun için seçenekler mevcut.

·         Amerika’da yaşayan bir tanıdığınızın olup olmadığıyla ilgili sorular mevcut. Eğer böyle biri yoksa, konaklama bilgilerinizi girebilirsiniz.

 

9 – Amerika Vizesinin Reddedilme Nedenleri

 

Bunun için tek bir sebep sunmak oldukça güç. Tek neden, vize almak için istenilen durumlar yeterli şekilde sunulmamış denilebilir. Kendinizi yeterince açıklayamamış, eksik belge sunmuş olabilirsiniz. Bu nedenle de başvurunuzu yaparken çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Etiketler: amerika-vize-basvurusu , amerika-vize-basvuru-sartlari

Diğer Bloglarımız

Uzak Doğu Ülkeleri Vize Süreçleri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Uzak Doğu vize süreçleri, özellikle ilk defa seyahat edecek gezginler için kafa karıştırıcı olabiliyor. Bölgedeki ülkelerin farklı uygulamalara yönelmesi, bu durumun ortaya çıkmasındaki ana neden olarak öne çıkıyor. Ancak bazı püf noktalarına dikkat ettik . . .

DEVAMINI OKUYUN

Uçakta Rahatlıkla Çalışabilmek İçin İpuçları

Birçok gezgin için uçağın kalktığı an tatillerinin gerçekten başladığı zamandır. Film izlemek, kitap okumak, kısa bir şekerleme yapmak rahatlatıcıdır. İş amaçlı seyahat edenler için havada geçirilen zamanın büyük bir kısmı çalışmaya ayrılır. . . .

DEVAMINI OKUYUN