Aralık Ayında Araç Kiralayarak Gidebileceğiniz En İyi 5 Yer

Aralık Ayında Araç Kiralayarak Gidebileceğiniz En İyi 5 Yer

Türkiye’de her mevsim olduğu gibi kış mevsiminde de gezilecek pek çok tabiat harikası bulunuyor. Eğer siz de kış aylarında tatil yapmayı seviyor fakat otobüs ve uçak gibi ulaşım araçlarını kullanmak istemiyorsanız tüm bakımları yapılmış kiralık araçlarla konforlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Özellikle gezgin ruhlu tatilciler için kiralık araçla tatile çıkmak kendi aracı olsa dahi düşünülebilecek bir alternatif. Çünkü uzun yolculuklarda hem kendi aracınızın ikinci el değeri korunmuş olur hem de servis bakım masraflarından büyük ölçüde tasarruf edilir. Eğer yola çıkmaya karar verdiyseniz Aralık ayında araç kiralayarak gidebileceğiniz en iyi 5 tatil rotasını incelemeye başlayabilirsiniz!

1- Kartepe / Kocaeli

İstanbul’a yakın konumuyla dikkat çeken Kartepe, her yıl kış sporlarına ilgi duyanları kendine çekiyor. Kocaeli’nde ortalama 20 dakika süren bir yolculukla Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri olan Kartepe kayak merkezine ulaşılabiliyor. Burası çok yoğun ziyaretçi aldığı için belediye sürekli tuzlama çalışması yapıyor. Bu nedenle dağ zirvesine çıkan yol her zaman açık ve güvenli. Yanınızda kayak ekipmanlarınız olmasa dahi Kartepe’de tüm ekipmanları kiralayabileceğiniz işletmeler bulunuyor. Bu bölge daha çok kayak yapmayı seven kişiler tarafından tercih ediliyor. Ancak Kartepe’de binicilik, doğa yürüyüşü, paintball, yamaç paraşütü gibi daha pek çok aktivite seçeneği bulunuyor.


2- Şirince / İzmir

İzmir dendiğinde aklımıza hemen deniz, kum, güneş geliyor. Fakat bu huzurlu ilin kış aylarında ziyaret edilmesi gereken muhteşem bir köyü buluyor. Doğası ve samimiyetiyle herkesi kendine hayran bırakan Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı. Şirince’nin çoğunluğu iki katlı olan ikonik evleri, köyü adeta bir film setine çevirmiş durumda. Bu köyün ön plana çıkmasının en önemli nedenlerinden biri lezzetli meyve şarapları. Buraya gelmişken şarap mahzenlerinde tadım yapabilir yüzlerce ürün arasından alışverişinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda köyün sokaklarında el yapımı ürünlerin satıldığı tezgahlar bulunuyor. Bu tezgahlarda yöresel ürünlerden sabunlara zeytin yağından hediyelik eşyalara kadar her şeyi bulabilmeniz mümkün. Tiyatro Medresesi, Nesin Matematik Köyü, Saint Dimitrios Kilisesi, Aziz John Baptist Kilisesi ve Efes Antik kenti mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.


3- Maşukiye / Kocaeli

Son yıllarda Türkiye’nin en meşhur kış tatili rotalarından biri olan Maşukiye, Kocaeli ilinin Kartepe ilçesine bağlı. Bu harika beldenin güneyinde Kartepe kayak merkezi kuzeyinde ise Sapanca gölü bulunuyor. Şehrin stresinden uzayken kış aylarının keyfini çıkarmak isteyenler, müthiş bir doğada huzur depoluyor. Kış tatilinden beklentiniz ne olursa olsun burası size pek çok alternatif sunuyor. Maşukiye’de müthiş yaylaları ziyaret edebilir, uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, paintball oynayabilir, at üzerinde bölgeyi keşfedebilir ve köy çevresindeki ormanlarda ATV turuna katılabilirsiniz. Aynı zamanda kayak yapmak isteyenler 20 dakika uzaklıktaki Kartepe kayak merkezine gidebilir. Son olarak Maşukiye’nin organik kahvaltıları ve alabalık restoranlarının oldukça meşhur olduğunu belirtelim.


4- Abant / Bolu

Türkiye’de kış tatillinin sembolü haline gelen Abant, ulaşım ağı açısından çok avantajlı bir bölgede yer alıyor. İstanbul ve diğer büyükşehirlere yakınlığı nedeniyle burası doğa aşıklarının buluşma noktası olmuş durumda. Abant gölü çevresinde bulunan ormanlık alan zengin bitki örtüsüyle ünlü. Çevrede çok sayıda endemik bitki bulunuyor. Aralık ayında Abant’a yağan kar, gölü ve ormanı beyaz örtüyle kaplıyor. Özellikle kış aylarında doğa fotoğrafçılığı için ideal bir bölge olduğunu söylemeliyiz. 1200 hektarlık alana yayılmış olan Abant tabiat parkı, 1988 yılından beri Kültür Bakanlığı’nca korunuyor. Turistlerin de yoğun ilgisi olunca bölgenin turizm alt yapısına önemli yatırımlar yapılıyor. Bu nedenle ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi temin etmeniz oldukça kolay. Abant tatilinin ardından yeni maceralara atılmak isteyenler Abant’a çok yakın olan Yedigöller Milli Parkı’na doğru yola çıkabilir.


5- Ilgaz / Kastamonu

İstanbul’dan biraz daha uzaklara gitmek isterseniz size bir önerimiz var: Batı Karadeniz’in yemyeşil doğasında gizli Kastamonu aralık ayında gidilebilecek tatil rotaları arasında. Karadeniz’in en güzel kayak merkezine sahip Ilgaz Kayak tesislerine doğru yola çıkma planlarınız varsa araç kiralayarak bu planınızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Burayı diğer kayak merkezlerinden ayıran özellik; gecede kayak yapılabiliyor olması. Çam ve köknar ağaçları arasında geçecek huzur dolu günler hayatınız boyunca unutulmaz bir anı olarak kalacak.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kışın Termal Keyfi Yapabileceğiniz Yerler

Bu Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi Olacak 10 Rota

Kış Tatilcilerine 11 Kayak Rotası

Yorum (0)
Yorum Bırak