Digital Nomad Dostu Ülkeler

Digital Nomad Dostu Ülkeler

Digital nomad yani dijital göçebelik, son yılların popüler çalışma biçimleri arasında yer alıyor. Küreselleşen dünyada, dijital ortamda yapılabilen işlerin yayılmasıyla beraber oldukça büyük bir kitlenin tercih ettiği dijital göçebelik için son derece keyifli çalışma ortamları sunan ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerin öne çıkan özellikleri ise çok kültürlü bir ortam sunan ve girişimci ruha sahip çalışma alanları. Yaşam standartları yüksek ülkelerde hem tatil yapıp hem gezme şansı sunan digital nomad'lık oldukça cazip bir yaşam biçimi olarak görülüyor.

Digital Nomad Nedir?

Digital ‌nomad -bir başka deyişle dijital göçebe- internet bulabildiği ortamlarda çalışarak herhangi bir ofise bağlı kalmadan yaşamını sürdüren, bir yandan da gezen insanları temsil ediyor. ‌Çevrim içi çalışanlar, işlerini ‌internetten yaparak kazanç elde ederken herhangi bir konuma bağlı kalmadan yaşamlarını sürdürebiliyor. Özellikle alanında donanım sahibi olan ‌dijital göçebeler, diledikleri ülkelere giderek yeni kültürler deneyimleyebiliyor. Ancak ‌digital ‌nomad'ların öncelikleri arasında gidecekleri ülkenin kaliteli yaşam standartları sunması, çok kültürlü bir ortam sağlaması ve kolektif çalışma alanı olanakları yer alıyor. Çevrim içi çalışanlar için iş bulma olanakları ve alanlarında ‌network kurma ihtiyacı da son derece önem arz ediyor. Bulundukları kentin çok kültürlülüğü ve girişimci ruhlu iş insanları, dijital göçebelere yeni fırsatlar sunuyor.

Digital Nomad Dostu Ülkeler

Digital nomad dostu ülkeler; yeni olanaklar, yeni bağlantılar ve iş fırsatları yakalamak için ideal ortamlar sunarken aynı zamanda gezerek keşfetmek için de cazip doğal ve kültürel alanlara sahip oluyor. Bu ülkeler arasında doğasıyla ön plana çıkan veya canlı kent hayatıyla dikkat çeken ülkeler bulunuyor. Digital nomad'lar ise kişisel önceliklerine yönelik olarak karar vererek diledikleri ülkede çalışma imkânına sahip oluyor.

Digital nomad'lar tarafından en çok tercih edilen ve sunduğu olanaklarla ön plana çıkan bazı ülkeler ise şu şekilde:

Almanya


Berlin gibi çok kültürlü bir başkent ile ön plana çıkan Almanya, digital nomad'ların en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Canlı eğlence hayatının yanı sıra hızlı internet bağlantısı ve kolektif çalışma alanları sunan mekanları sayesinde çok sayıda çevrim içi çalışanın ilk tercihi haline gelen Berlin şehri, diğer Avrupa şehirlerine kıyasla cazip yaşam olanakları sunuyor. Uygun fiyatlı barınma ve ulaşım olanakları ile dikkat çeken Almanya’dan Türkiye’ye uçmak da oldukça kısa sürüyor. Üstelik İngilizce bilen kişi oranı da son derece yüksek.

Amerika


Silikon Vadisi ile gözleri üzerine çeken Amerika, özellikle teknoloji alanında çalışan dijital göçebelerin hayalleri arasında yer alıyor. Yaşam masrafları oldukça yüksek olan Silikon Vadisi’ne alternatif olarak ise San Diego değerlendiriliyor. Hem Silikon Vadisi’ne yakın konumu ile hem de uçsuz bucaksız sahilleriyle öne çıkan San Diego’da, yılın büyük bir kısmında güneşli bir hava görülüyor. Teknoloji alanında çalışan çok sayıda insanla network kurulabilen bu kentte, aynı zamanda eğlence mekânları ve cafe'ler de son derece cazip olanaklar sunuyor.

Endonezya


Büyüleyici doğası ve son derece uygun yaşam masraflarıyla öne çıkan Endonezya, son yılların en popüler dijital göçebe destinasyonları arasında bulunuyor. Bu eğilime bağlı olarak gelişen yüksek hızlı internet, kolektif çalışma ortamları, çok kültürlü yaşam ve girişimciler arasındaki yoğun network gibi olanaklar ise bölgeyi gün geçtikçe daha da cazip hale getiriyor.

Türkiye


Özellikle İstanbul gibi çok kültürlü bir metropolle öne çıkan Türkiye, kültürel zenginliği ve ılıman iklim koşulları ile dijital göçebeleri kendine çekmeyi başarıyor. Ortak çalışma alanları ve canlı bir eğlence hayatı sunan İstanbul, Avrupa kentlerine bir alternatif olarak görülüyor. Avrupa’ya yakın konumu ve birden fazla havalimanı sayesinde digital nomad'ları kolay ulaşım bakımından da cezbeden İstanbul, zengin tarihi yapısı ve doğasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak