Doğru Kamp Alanı Nasıl Seçilir?

Doğru Kamp Alanı Nasıl Seçilir?

Eğer siz de doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, güzel bir yerde konaklamanın ne kadar da önemli olduğunu biliyorsunuz demektir. Kamp kurmadan önce güvenli ve rahat bir yer bulmak işinizi daha da kolaylaştıracak ve kamp yapmaktan alacağınız mutluluğu katlayacaktır. İlk kamp deneyimini ya da bir sonraki kamp deneyiminizi keyifli hale getirecek ipuçları içeren doğru kamp alanı nasıl seçilir içeriğimiz sizler için geliyor. Keyifli okumalar.

Hava Durumunu Göz Önünde Bulundurun

İyi bir kamp yeri, kaliteli bir gece geçirmenin bir ön koşuldur, bu nedenle nerede uyuduğunuz hakkında seçici olmak isteyebilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce hava durumunu kontrol ettiğinizden ve kendinizi ve ekipmanınızı karşılaşabileceğiniz her türlü havaya hazırlandığınızdan emin olmanızda fayda var. Yazın ya da kışın kamp yapıyor olun sürpriz bir yağmur sonrasında çadırınızı ve size kuru tutmaya yarayacak materyalleri her zaman yanınızda bulundurun. 


Güneşin Açısını Hesap Edin

Güneş tam tepedeyken ve siz tatlı uykunuza devam ederken çadırın içi bir hayli sıcak olabilir. Bu yüzden kamp kurmadan önce, sabah olduğunda çadırınızın ne kadar güneş alabileceğini de hesaba katın. Örneğin sabah 9'a kadar uyumayı planlıyorsanız, ormanda veya plajda güneşin hemen çadırınızı ısıtamayacağı bir yer seçmelisiniz.


Korunaklı, Kuru ve Düz Bir Alan Bulun

Büyük bir kaya parçası ya da ağaçların altı gibi gibi size rüzgardan ve ısı kaybından koruyacak düz ve kuru bir zemin bulun. Çünkü ıslak zeminler iletkendir ve size gece boyunca üşütebilir. Yağmur suyuyla dolabilecek büyük çukurlara ya da ormandaki en yüksek ağacın altına (yıldırım düşebilir) altına çadır kurmamaya özen göstermek rahat bir kamp yapmanıza olanak sağlayacaktır. 


Su Kenarları Güzeldir Fakat Etrafta Böcek Bulunabilir

Kamp yaptığınız çoğu yerde en az bir tür sinir bozucu ısırıcı böcek olacaktır. Neyse ki bu durum için önlem alabilirsiniz. Örneğin böceklerin populer yeri olan bir göl kenarında kamp kurmak isterseniz gece boyunca böceklerin tacizine mahsur kalabilirsiniz. Su kenarından uzak ve hafif rüzgar alan bir yere çadırınızı kurarsanız rahatlıkla yemeğinizi pişirebilir ve yiyebilirsiniz.


Suya ve Yakacak Oduna Kolay Erişin

Kamp yeri nasıl seçilir sorusunun cevaplarından birisi de suya ve yakacak bir şeylere yakın olmaktan geçer. Mümkün olduğu kadar (böcekleri de unutmayarak) suya yakın bir yere kamp kurun. Hem temizlik hem de içme suyu olarak kullanabileceğiniz suyu arıtmadan ve temizlemeden içmeyin, her akan su temiz olmayabilir. Kaynağı belli olmayan bir sudan içerseniz mikrop kapabilir, midenizi bozabilir veya zehirlenebilirsiniz. 


Hayvanların Yaşam Alanından Uzakta Kamp Kurun

Çadırınızı hayvanlara yakın yerlere kurmayın. Yakınınızdan geçen bir bir geyik çok güzel görünüyor olsa da, onu takip eden boz veya siyah bir ayı daha az güzel olacaktır. Eğer ormanlık bir alanda kamp kuruyorsanız yiyecek saklama ve pişirme için standart düzenlemelere uymayı unutmayın. Yiyeceklerinizi ve hatta çöplerinizi asmak için uygun ağaçları bulabilir ve yenilebilir şeyleri çadırınızın dışında tutabilirsiniz.


Kamp Ekipmanınızı Tanıyın ve Kullanmayı Öğrenin

Kamp ekipmanınızı nasıl ve nerede kullanacağınızı anlamak önemlidir. Ormanda ilk kez kamp kurmadan önce donanımınıza güvenmeniz gerekir. Kamp ekipmanlarınızı sık sık kullanarak pratik yapın ve ekipmanınızı tanıyın.


Çocuklar İçin Güvenli ve Eğlenceli Bir Alan Seçin

Eğer çocuklarla kamp kuracaksınız en iyi kamp yeri, oyun oynanabilen, tırmanılabilen ve balık tutmaya fırsat veren yerlerdir. Çocukların günlük hayatta oynadığı oyunları ve aktiviteleri evde bırakın ve çocuklar için güvenli olduğunu düşündüğünüz bir kamp alanı seçin. 


İçeriğimiz ilginizi çektiyse muhteşem kamp alanlarını derlediğimiz İstanbul'a Yakın Kamp Alanları içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak