Etik Seyahat Nedir?

Etik Seyahat Nedir?

Seyahat ederken yerel dokuya, çevreye, doğaya katkıda bulunup ve aynı zamanda harika bir tatil deneyimi yaşamak kim istemez ki? Son zamanlarda etik seyahat trendi hızla yükselen alternatif seyahat türleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

En çok merak edilen ''Etik seyahat nedir?'' ve ''Etik seyahat nerelere yapılmalı?'' gibi akla ilk gelen soruların cevaplarını sizler için derledik.

Etik Seyahat Ne Demektir?

''Etik Seyahat'', son yıllarda gezginler için önemli kavramlar arasında yerini aldı. Özetle etik seyahat, dünyayı gezerken insanoğlunun yarattığı tahribatın bilincine vararak, yeni yerler keşfederken, gezegenin korunmasına karşı duyarlı olmak anlamına geliyor.


Etik seyahat akımını takip eden gezginler, seyahat ettikleri yerlerde doğa ile iç içe tatil yaparken, bu topraklarda sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanarak ve oradaki eksikliklerin giderilmesi için çabalayarak, ellerinden geldiğince doğanın geri dönüşümüne katkıda bulunmaktadırlar.

Peki Etik Seyahat Nasıl Yapılır ve Etik Seyahat Rotaları Nerelerdir?

Etik seyahat kavramını size uygun geldi ama hangi yolu izlemeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Bunun için doğal güzelliği için seyahat edilebilecek bakir yerlerin ne gibi eksiklikleri olduğunu öğrenebileceğiniz sivil toplum kuruluşları var. İlk akla gelen kuruluşlardan birisi de Ethical Traveler.

Ethical Traveler oluşumu, her yıl çıkardığı listelerde insan hakları, iklim değişikliği, sürdürülebilir enerji gibi dünyamız için önemli konularda ilerleme içerisinde olan ülkelere yer vermekte. Ayrıca bu ülkeler 'Etik Seyahat' için gezginlerin mutlaka görmek isteyeceği yerler arasında!

Ethical Traveler'ın listesinde yer alan bölgelerdeki ihtiyaçların karşılanmasına katkıda bulunma ve dünyanın bakir kalmış cennet yerlerine seyahat etme fikri size de sıcak geldiyse, işte rotanızı belirlemeniz için listedeki bazı yerler.

Cape Verde

Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bir ada ülkesi olan Cape Verde, popüleritesi her geçen gün artan sörf ve dalış cenneti olarak bilinir. Sürdürülebilir enerji üretimi, toplumsal cinsiyet özgürlüğü, gelir dağılımındaki eşitlik ve adalet gibi konularda yoğun çalışmanın yapıldığı ülke, etik seyahat rotaları arasında başı çekmekte. Cape Verde'ye yapacağınız seyahatle, söz konusu alanlarda destek verebilir, aynı zamanda da denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.


Kosta Rika

Çevrenin korunması ve sosyal hizmetlere olan bağlılığı nedeniyle listede üst sıralarda yerini aldı. Aynı zamanda Deniz Koruma Enstitüsü, Kosta Rika Parque Nacional Isla del Coco'a Mavi Park Ödülünü vererek, deniz yaşamının korunması ve yönetimi için en yüksek bilim temelli standartları karşıladıklarını göstermiş oldu. Sağlık alanında da büyük ilerleme kat eden ülke, 2020 yılında sıtma hastalığını tamamen bitirmeyi hedefliyor. Tüm bunlara ek olarak, protestolara rağmen, Kosta Rika birçok mültecileri karşılamaya devam ediyor.

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında süregelen sorular da devam etmekte. Yasa dışı köpekbalığı avlanması ve yapılan düzenlemelere rağmen devam etmekte. Hayvan aktivistleri bu problemin tamamen yok olması için çalışmalarını sürdürmekte.


Jamaika

Jamaika listeye yeni giren ülkeler arasında. Hala şiddet suçu önemli bir sorun ancak ekonomik ve çevresel cephelerde önemli oranda ilerleme kaydetmiş bulunmakta. Jamaika, tarihinin en düşük işsizlik oranı ve enflasyonun rekor seviyede düşük olduğu bir dönemde.

1 Ocak 2019'da tek kullanımlık plastik poşet yasağı yürürlüğe girdi. Ülke yeşil enerji üretimi için bir güneş enerjisi parkını aktif hale getirdi. Buna ek olarak, hükümet %50 yenilenebilir enerji üzerinde çalışmaya hazırlanıyor. Jamaika, sularını yasadışı balıkçılıktan korumak ve sürdürülebilir balıkçılık yönetimini teşvik etmek için, 20 milyon dolar harcayacağını açıkladı.


Moğolistan

Moğolistan, kirlilik, madencilik, göç ve ekonomik kalkınma ile ilgili endişeleri ele alma konusunda istikrarlı bir ilerleme kaydederek, etik seyahatler listesindeki yerini korumaya devam ediyor. Moğolistan, son yıllarda özellikle güneş enerjisi ve ekolojik tarım konusunda yaptığı katkılarla dikkat çekiyor. Aynı zamanda listedeki en düşük işsizlik oranının da sahibi.

Ülke ekonomisi yükseldikçe, hükümet çadır sakinlerini ve göçebeleri teknolojideki son gelişmelerden nasıl yararlanacakları konusunda eğitmeyi amaçlıyor. Bu geçiş ile kırsal alanlara yardımcı olmak için kırsal alanda destek tesisleri kurmak için planlar devam etmektedir.


Uruguay

Uruguay, gelişmekte olan ülkeler arasında en dikkat çeken ülke! Dünya sıralamasında Uruguay'ın sivil özgürlükler ve siyasi haklar için puanı 100 üzerinden 98. Tüm bunların yanında ekonomik açıdan en özgür 40. ülke. Kurumsal istikrar ve yolsuzluk düşük düzeyde.

Uruguay listede en iyi performans gösteren ülkeler arasında yer alsa da, yapılacak birçok iyileştirme hala var. Örneğin, cinsiyete dayalı şiddet! Cinsiyete dayalı şiddete karşı kapsamlı bir yasa yoktur. Uruguay'ın ilerlemelerini sürdürmeye ve bu önemli konularda bölgelere olumlu katkıda bulunmak adına seyahat rotanıza eklemenizi öneririz. Üstelik ekolojik tarım çiftliğinde gönüllü olarak çalışabilir, aynı zamanda dillere destan plajlarını da keşfedebilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Turizmin Farkındalık Sahibi 6 Akımı: Aşırı Turizm, Sürdürülebilir Turizm, Sorumlu Turizm, Eko Turizm, Jeoturizm, Gönüllü Turizmi

Yorum (0)
Yorum Bırak