Expatların Türk Kültürü ile İlgili Bilmesi Gereken 8 Şey

Expatların Türk Kültürü ile İlgili Bilmesi Gereken 8 Şey

Günümüzde ülkemiz, farklı ülkelerden gelen çok sayıda expata ev sahipliği yapıyor. İster turist olun ister burada yaşayın, Türk kültürüne ait bazı şeyleri kesin olarak bilmeniz gerekiyor. Muhtemelen bazıları sizi ilk gördüğünüz anda şaşkınlığa uğratacak ancak merak etmeyin, kendinizi aniden bu kültürün içinde buluvereceksiniz. 

1- Milli Duygular

Ülkemizde milli duyguların ve varlıkların yeri her zaman ayrı olmuştur. Atatürk ve Türk bayrağı, bu duyguları en üst mertebeye çıkaran varlıklarımızdır. Her Türk vatandaşında Atatürk’e olan saygı ve sevgi çok üst seviyelerde yaşanır, milli bayramlarda neredeyse herkes pencerelerine Türk bayrağı asar. Türkiye’de yaşayan expatların, Türk kültürüne dair bilmesi gereken ilk şey bu.


2- Selamlaşmalar Aşırı Samimiyet İçerir

Diğer ülkelere göre biz Türkler, selamlaşmayı adeta bir sevgi seline dönüştürebiliyoruz. Çoğu ülkede iki yanaktan öpüşmek ve sarılmak gibi bir kültür yok mesela. Bununla birlikte aile büyüklerinin elini öpüp başına koyma olayı da büyük bir saygı göstergesidir. 

3- Mutluluğun Kahvaltıyla Bir İlgisi Gerçekten Var

Ünü ülke sınırlarını aşmış olan Türk kahvaltısı, expatların belki de en seveceği kültürlerimizden biri. Türk kahvaltı sofralarının kalabalık ve lezzetli olması bir yana, bol muhabbetli olması da bu kültürün bir parçası aslında. Özellikle neredeyse akşamüstlerine kadar süren pazar kahvaltılarını hesaba katarsak, biz Türkler kahvaltı etmeyi gerçekten çok seviyoruz.4- Çayın Yeri Her Zaman Ayrıdır

Çayın yeri gerçekten farklıdır ve o olmasa ne yapardık bilmiyoruz. Kahvaltının baş tacıdır. Çayın asla bir sınırı yoktur. Her yerde ikram edilebilir, içecek bulamadığımızda aklımıza gelen ilk şeydir. Şunu her yerde duymanız mümkündür; “ne içersiniz?” “Ben bir çay alayım.”

5- Bir Jest Olarak Limon Kolonyası

Limon kolonyası, Türklerin ikram etmekten en keyif aldığı şeylerden biridir. Mesela bir restoranda yemek yediniz, çıkarken garsonun size limon kolonyası ikram etmesi kaçınılmaz bir olaydır. Bununla birlikte ev ziyaretlerinde de sıklıkla limon kolonyası ikram edilir. Bazen girişte, bazen çıkışta ama inanın tazelenmenin en güzel yoludur limon kolonyası. Garip bir şekilde insana kendisini iyi hissettirir.

6- Bir Kahvenin 40 Yıl Hatırı Vardır

Yanında da mutlaka Türk lokumu ikram edilir. Tıpkı çay gibi kahve de sohbetlerin en güzel eşlikçisidir. Kahvaltıdan sonra, akşamüstü, yemekten sonra… Hiç fark etmez. Bununla birlikte bir de kahve falı kültürü vardır. Şunu bilmelisiniz ki bu konuda neredeyse herkes mastırdır. Kahveyi tabağa kapatıp, soğumasını bekliyorsunuz ve sonrasında 3 vakte kadar sizi nelerin beklediğini öğreniyorsunuz.7- Türk Hamamı

Aslında bu Osmanlı’dan kalma bir gelenek. Nasıl ki Finlandiyalıların saunası var, bizim de hamamız var. Bir de tellaklar var ki sormayın gitsin. Peştamala sarınarak girdiğiniz hamam, tıpkı saunalar gibi oldukça sıcak oluyor. Taslara su doldurarak sohbet eşliğinde bildiğiniz yıkanıyorsunuz. 

8- Misafirperverlik

Türklerin misafirperver bir halk olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. İnanın ki abartıldığı kadar var. Özellikle Anadolu’da bu kültür daha da bir yaygın. Bir yabancıyı evde misafir etmek, yedirip içirmek Türkler için büyük bir zevk. Hatta belki de en gurur verici kültürlerimizden biri. Hele bir de Türkçe kelimelerle selamlaşırsanız bizden mutlusu olmaz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Türkiye’den Expat Olmak İsteyenlere 7 Tavsiye

Türkiye’deki Expatların Görmesi Gereken Yerler: İstanbul

Türkiye’deki Expatların Görmesi Gereken Yerler; Kapadokya

Türkiye’deki Expatların Denemesi Gereken 8 Geleneksel Tat

Yorum (0)
Yorum Bırak