Günübirlik İş Seyahatinde Şehri Nasıl Keşfedebilirsiniz?

Günübirlik İş Seyahatinde Şehri Nasıl Keşfedebilirsiniz?

İş seyahatine gittiniz ve işinizi bitirdiniz. Elinizde bulunduğunuz bölgeyi gezmek ya da keşfetmek yalnızca bir gününüz var. Bu bir günde şehri nasıl keşfedebilirsiniz ya da keşfedebilir misiniz? gibi soruları kendinize sorabilirsiniz. Elbette koca bir kenti bir günde tanımak mümkün değil. Ama o bir gün içine şehri yakından tanıyabileceğiniz dolu dolu aktiviteler sığdırmanız mümkün. Size vereceğimiz taktikleri izleyerek, kendinize hızlandırılmış bir gezi programı hazırlayabilir ve kent hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Sadece düşünün: Yeni tanıştığınız bir insanı çözmek için ne yaparsınız? Ona basit sorular sorarsınız. Nerede ve ne zaman doğdu? Ne işle meşgul ya da hangi aktivitelerden hoşlanır? Diye bu sıra uzayıp gider. Aynı şekilde iş seyahati için gittiğiniz şehirde de bir gün içerisinde bu tarz basit soruları kendinize sormakla geziye başlayabilirsiniz.

İlgili içerik: İş Seyahatlerinize Yeni Normal Döneminde Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

O Şehir Neyi ile Ünlü?

İster yurt içi ister yurt dışı olsun nereye giderseniz gidin, bir kenti tanımak için öncelikle neyi ile ünlü olduğunu öğrenmelisiniz. Bu bir yemek, tatlı olabileceği gibi tarihi yapı ya da icat da olabilir. Örneğin Paris’in Eyfel Kulesi ile ünlendiğini bilmeyen yoktur. Adana dendiğinde ilk akla gelen şey şüphesiz şalgam ya da Adana Kebabıdır. Her iki kentte farklı ülkelerde konumlanmasının yanı sıra, isimlerini duyurdukları bir objeye sahip olmalarıyla dikkat çekiyor. Gittiğiniz şehrin neyiyle ünlü olduğunu bilirseniz ve eğer bu obje tarihi bir yapıysa gezi rotanızı oradan itibaren çizebilirsiniz.


O Kentin Tarihi Geçmişi Hakkında Bilgi Edinin

Günübirlik iş seyahatinizde, kendinize verimli bir kent turu armağan etme taraftarıysanız, o şehrin tarihi geçmişini de mutlaka soruşturmalısınız. Unutmayın ki bugünü ve yarını belirleyen unsurlar geçmişte yaşananlarda gizlidir. Bunu öğrenmek için ne yaparsınız? Elbette şehirde bulunan müzelerde gezintiye çıkarsınız. Pek çok yerde müzelerin şehrin merkezinde konumlandığını düşünürsek, gitmenizin son derece kolay olacağını vurgulayabiliriz. Müzeleri ziyaret ettiğinizde, tablolardan fotoğraflara, tarihi yazıtlardan kalıntılara kadar pek çok eseri görebilir, şehir hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. Bir günde tüm müzeleri gezmenin mümkün olmayacağı inancındaysanız, yine yukarıda değindiğimiz gibi o bölgenin en ünlü müzesinden işe başlayabilirsiniz.

Şehrin Doğası Nasıl?

Şehir hakkında en çok şeyi anlatan unsurlar şüphesiz coğrafyası ve iklimidir. Örneğin İzmir’e gittiğinizde mutlaka Karşıyaka Göztepe vapurlarına binip Ege Denizinin enfes kokusunu içine çekmelisiniz. Eskişehir’e gittiğinizde de, tam şehrin göbeğinde konumlanan Odunpazarı Evleri çevresinde yürüyüş yapıp oranın havasını tatmayı denemelisiniz. Aynı şey yurt dışı iş seyahatleriniz içinde geçerliliğini koruyor. Londra’ya hangi mevsimde giderseniz gidin, iklimi dolayısıyla serin bir havayla karşılaşacaksınız. Ama size tek bir gün bile o muhteşem sokaklarında dolaşmak ve fotoğraf anıları bırakmanız için yetecek.


O Şehirde Hangi Aktiviteler Öne Çıkıyor?

Her kentin kentine has vazgeçilmez aktiviteleri vardır. Bazısında futbol öne çıkarken, kimisinde de kültür, sanat etkinlikleri kendini gösterir. Paris’e gittiğinizde size kalan zamanın bir bölümünü tiyatro oyunu izlemek için değerlendirebilirsiniz. Londra’nın da müzik sahnesinde iyi olduğunu söyleyebiliriz. Düzenli olarak konserler organize ediliyor. Kendinize yer ayırtabilirsiniz.

İş Seyahati Öncesi Biraz Isının

İş seyahati amaçlı gitseniz de, şehri tanımaya önceden başlayabilirsiniz. Şehir hakkında yazılmış kitapları okumak fikir edinmeniz adına size yardımcı olacaktır. Bu bir şehir rehberi olabileceği gibi, orada geçen bir roman da olabilir. Onun dışında ilgili kentte mutlaka dizi ya da film çekildiğini düşünürsek, bu yapımları izlemeyi de deneyebilirsiniz. Böylece gittiğinizde sahneyi gözünüzde canlandırma fırsatı yakalarsınız.


Yorum (0)
Yorum Bırak