Hafta Sonu Kaçamağı: Eskişehir

Hafta Sonu Kaçamağı: Eskişehir

Türkiye’nin en modern ve en beğenilen şehirlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Eskişehir, küçük olmasına rağmen oldukça gelişmiş ve sevimli bir yapıya sahip. Bu yüzden her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan şehirde her yaştan insanın keyifle vakit geçirebileceğiniz turistik noktalar bulunuyor. Eskişehir’in keyfini sonuna kadar çıkarabilmek için bu noktaları önceden belirleyerek unutulmaz bir geziye başlayabilirsiniz.

Eskişehir’i Sonuna Kadar Hissedebileceğiniz Turistik Yerler

Eskişehir’ her ne kadar küçük bir şehir olsa da turistik anlamda gezilebilecek pek çok önemli noktaya da içerisinde barındırıyor. Özellikle şehre gelenin mutlaka uğradığı Sazova Parkı bunlardan bir tanesi. İçerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi ve Bilim Müzesi gibi önemli yerlerin bulunduğu parkta, fotoğraf çektirmek ve keyifli vakit geçirmek için pek çok köşe yer alıyor.

Eskişehir’in tarihine adeta ışık tutan 300 yıllık Odunpazarı Evleri de şehre gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tarihi Odunpazarı Evleri ile dolu bu bölgede lületaşı işçiliğinin en özel örneklerini de görmek mümkün. Burada hem muhteşem tarihi dokuyu yakından inceleyebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz.


Porsuk Çayı da şehre geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden bir tanesi. Aslında Porsuk Çayı’nı ziyaret etmek için çok zorlanmayacaksınız çünkü Porsuk Çayı, şehri neredeyse tam ortadan ikiye bölüyor. Şehir merkezindeki pek çok noktadan geçen çayda gondola binerek tıpkı Venedik’te ve Amsterdam’da olduğu gibi keyifli turlar atabilirsiniz. İsterseniz Porsuk manzaralı kafelerden bir tanesine oturarak çayınızı yudumlayabilirsiniz.


Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Profesör Doktor Yılmaz Büyükerşen tarafından açılan Balmumu Müzesi, son yıllarda Eskişehir’e yolculuk etmek için önemli bir sebep haline geldi. Siyasetçilerden sanatçılara, bilim insanlarından tarihi kişiliklere kadar hem Türkiye çapında hem de dünyaca ünlü 160 kişinin balmumu heykelini içinde bulunduran müze, yurt dışında benzer yapıdaki müzeleri de gören kişiler için adeta bir gurur kaynağı oluyor.


Eskişehir'e Gelmişken Mutlaka Gezilmeki: Frig Vadisi

Eğer Eskişehir ziyaretinizde çok daha eski dönemlere dayanan tarihi hissetmek istiyorsanız sizin için doğru adres; Yazılıkaya Midas Anıtı. Frig kaya fasadlarının en önemli örneği olan bu yapının üstünde Frigce yazılar bulunuyor. İlk olarak 1800 yılında keşfedilen bu görkemli anıt, bugün hala çok sayıda turisti ağırlıyor.


Şehrin merkezinden biraz daha uzaklaşmak istediğinizde gidebileceğiniz en özel yerlerden bir tanesi de Nasreddin Hoca ve Yunus Emre gibi önemli şahsiyetlerin memleketi olan Sivrihisar. Özellikle geleneksel dokusunu koruyan köyleri, yöresel lezzetleri ve tarihi mekanları ile Sivrihisar, uzun bir süre vakit geçirmek isteyeceğiniz noktalar arasında.

Tarihin derinliklerine doğru dalarken hayranlık ve şaşkınlık uyandıracak bir şeyler de görmek istiyorsanız mutlaka Han Antik Kenti’ni ziyaret etmelisiniz. Kayalara oyulmuş yeraltı galerinin bulunduğu bu antik kentteki galeri ve çok sayıdaki tahıl ambarının neden ve ne zaman yapıldığı konusu hala bilinmezliğini koruyor. Uzun süren güçlü bir tehdide karşı yapıldığı düşünülen bu kalıntılar, bölgenin ne kadar önemli bir tarihsel süreçten geçtiğinin adeta sinyallerini veriyor. Eğer tarihe meraklıysanız bu antik kenti kesinlikle görmelisiniz.

Eskişehir’den Ayrılmadan Mutlaka Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler

Eskişehir, elbette en çok çi börek ile anılıyor. Şehirde pek çok noktada leziz bir şekilde yapılan bu Tatar yemeğini seyahatiniz boyunca doyasıya yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra şehrin özel lezzetlerinden bir tanesi de Balaban Köfte. Pidelerin üstüne serilmiş köfteler ve enfes salçalı sos ile damaklara ziyaret çektiren bu yemeğin de mutlaka tadına bakmalısınız. Eskişehir’e gelmişken denemeniz gereken ve denemekle kalmayıp sevdiklerinize hediye olarak götürmeniz gereken bir diğer lezzet ise meşhur Met Helvası. Şehre özgü bir lezzet olan ve pişmaniyeye benzeyen bu tatlının tadına satın almadan önce dükkanların önündeki tadım alanlarından bakabilirsiniz. Eskişehir’in yöresel lezzeti olmasa da en önemli lezzet duraklarından biri olan Kara Kedi Bozacısı’nda da boza içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Hafta Sonu Kaçamakları İçin Yurt İçinde Gidilebilecek 11 Rota Önerisi

Bir Hafta Sonu Rotası: Hatay’da Gezilecek Yerler

Yorum (0)
Yorum Bırak