Hayatın Mucizesi: Japonya'nın Kutsal Kiraz Çiçeği Sakura

Hayatın Mucizesi: Japonya'nın Kutsal Kiraz Çiçeği Sakura

''Kiraz Çiçeği'' anlamına gelen Sakura, meyve vermeyen bir tür kiraz ağacının çiçeğidir. Bu güzel kiraz çiçekleriyle ünlü Japonya’da 200’den fazla sakura çeşidi olduğu bilinmektedir. Güzellikleri dışında sakura çiçeklerine Japon kültüründe derin anlamlar ithaf edilmiştir. Sakuralar Japonya’da baharın müjdecisi olmasına rağmen, daha en güzel halindeyken dallarından düşmeye başlar ve toprakla buluşurlar. Bu yüzden çiçekler Japon felsefesi ve edebiyatında ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eder.

Sakura'nın Anlamı Nedir?

Kiraz çiçeklerinin barındırdığı anlamları incelersek; Japon kültürünün önemli bir parçası olan Samuraylardan başlayabiliriz. Samuraylar Japon kültüründe korkusuz, güçlü, gözü pek, disiplinli bir yaşam süren savaşçılar olarak bilinirler. Sakura ağacı ise samurayların bu sınırlı dünyasında adeta bir rehber görevi görür. Çünkü onlar kiraz çiçeklerine her baktıklarında, olası bir savaş sırasında her an ölümü akıllarına getirerek bu ağaca olduğundan farklı bir anlam yüklerler. Sakuralar, Japon kültüründe mükemmel güzelliği ve aynı zamanda hızlı ve acısız ölümü de ifade eder. Bir nevi yeniden doğuşu. Japonlar kiraz çiçeği ağacının yaşam döngüsünü gözlemleyerek genel olarak insan yaşamı ile Sakura’nın benzerliğine dikkati çekmişlerdir. Genel olarak yaşamın bir metaforik temsili olmasıyla birlikte, kiraz çiçeği ağacının Budizm ile derin bağlantılarının var olduğuna inanılmaktadır.


Yunan mitolojisinin önemli figürlerinden birisi olan Achilles'in "Tanrılar bizi kıskanıyor, kıskanıyorlar çünkü biz ölümlüyüz, çünkü her an son anımız olabilir ölümlü olduğumuz için yaşam daha anlamlı ve her şey daha güzel." sözü de bir nevi bu felsefenin farklı dönem örneklerindendir.

Kısa Ömürlü Güzellik: Kiraz Çiçekleri

Sakura, hayatın ve inanışların da bu denli hüzünlü ama bir o kadar da anlamlı bir yanını taşıdığı için, aynı zamanda da Japonya’da en çok sevilen kadın isimleri arasında yer almaktadır.

Sakuralar sadece 10 gün boyunca büyüleyici güzelliklerini sunarlar. Japonya’da kutsal sayılan sakura zamanı martın son haftası ve nisanın ilk haftasında gerçekleşir. Bu dönem ülke için o kadar önemlidir ki sakura zamanı televizyonlarda hava durumundan sonra bir de “Sakura Durumu” verilmektedir.


Japonya’nın 11 kentinde ikişer haftalık festivallerle kutlanan “Sakura Zensen”, hayata yeni başlangıcı yapmayı temsil eden bir aktivitedir aynı zamanda. Tüm halkın katıldığı coşku dolu bir bayram olan Sakura Zensen, Japon halkının hayatına da oldukça fazla derecede etki ediyor. İlkbahar aylarında evlilik gibi pek çok önemli olay çiçeklerin açış gününe göre belirleniyor. Peki sakura festivali nasıl bir gelenek haline geldi? Sakura Zensen, 9. yüzyılda sakuraların açtığı bahar aylarında festival gelenek halini alıyor. Belirtmekte fayda var; Japonya’da bu dönem aynı zamanda finansal dönemin ve akademik yılın da başlangıcı olarak kabul ediliyor.

İmparatorluk Sarayı bahçesinin yanı sıra Tokyo genelinde Sumida, Yoyogi ve Ueno parkları da sakura çiçeklerinin en çok ziyaret edildiği noktalar arasında yer alıyor. Japonya'nın en güzel 15 yeri hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sakura Ağaçlarını Türkiye’de de Görebilirsiniz

Sakura ağacı, Japonya'nın doğal güzelliklerinden sayıldığı için tohumu ülke dışına çıkartılamıyor fakat Japon hükümeti, dostluklarını geliştirme amacıyla bazı ülkelere sakura tohumu veya fidanı gönderiyor. Türkiye de Japonya'nın sakura fidanı yolladığı ülkeler arasında bulunuyor.

Japon Sakura Vakfı, 1890'da Japonya'ya ulaşan ve dönmek üzereyken çıkan tayfunda batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan Türk denizcilerin anısına 2005 yılında, İstanbul'da dikilmek üzere 527 sakura fidanı yollamıştı.

İlkbahar mevsiminde sakuraları İstanbul'da Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Baltalimanı Japon Bahçesi’de, Ankara'da Dikmen Vadisi’nde ve Isparta'nın Uluborlu ilçesinde görebilmeniz mümkün.

Mini Sakura Sözlüğü

Hanami: Sakura çiçekleri festivali

Yozakura: Çiçekleri gece ziyaret etmek

Sakuramori: Kiraz ağacı doktoru, kiraz ağacının bakımını üstlenen kişi

Sakura Zensen: Kiraz çiçeklerinin açması