İngiltere Vizesiyle İlgili Her Şey

Avrupa'nın finans merkezi, dünyanın kültür mirasçısı İngiltere, seyahat etmeyi seven herkesin görmek istediği ülkelerin ilk sıralarında yer alıyor. Tarihe ışık tutan noktaları, rüya başkenti Londra'sı, futbol heyecanın en üst seviyede yaşandığı Premier Lig'i, meşhur pubları ile gidenlerin harika anılarla döndüğü bir Avrupa ülkesi olsa da Shengen bölgesi olarak kabul edilmediği için Shengen vizesi ile ziyaret edilemiyor. Eğer Türk vatandaşıysanız ve diplomatik pasaporta sahip değilseniz İngiltere'ye giriş yapmak için yetkili makamlar aracılığıyla İngiltere vizesi almakla yükümlüsünüz. Birleşik Krallık (Büyük Biritanya) Vize ve Göç İdaresi kurallarına tabii olan İngiltere vizesi ile Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya'ya da giriş yapabilirsiniz. Peki, İngiltere vizesi almak için nasıl bir yol izlemelisiniz? İngiltere vize türleri, süreleri ve süreçleri ile ilgili bilgiyi sizler için derledik.


İngiltere Vize Türleri Nelerdir?


İngiltere'ye gidiş sebebinize göre alacağınız vize türü de değişiklik gösteriyor. Bu vize türlerinin başında da elbette ki turist vizesi geliyor. Birleşik Krallık'ın o tarihi havasını solumak, bir süreliğine kendinizi medeniyetin kollarına bırakmak istiyorsunuz ve vize işlemleri gözünüzde mi büyüyor? Büyütmeyin. Gerekli şartları sağlamanız, belgeleri eksiksiz teslim etmeniz durumunda adanın kapıları size ardına kadar açılacaktır ancak öncelikle gerekli belgeleri tamamlayarak işe başlamalısınız.


Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler


Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunan pasaport

Pasaportunuzun fotokopisi

2 adet biyometrik fotoğraf

Vize ücretinin ödendiğine dair dekont

Uçak bileti ve otel rezervasyonu

İngiltere'deki seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılayacak paranın döviz (GBP/EURO/USD) karşılığı bulunan şahsi hesabınızın dökümü ve 6 aylık aktif hesap hareketleri olan banka hesap dökümü.

Son 3 aylık maaş bordronuz.

İş yerinizdeki şirket yetkilisinden imzalı çalışmaya başladığınız tarih, pozisyonunuz, seyahat tarihindeki izin belgenizin olduğu bir doküman.

Seyahat masraflarınızı sponsorunuz karşılayacaksa, sponsorunuzun 3 aylık maaş bordrosu, banka gelirini bildiren evraklar ve mal beyan dokümanları.

Öğrenciyseniz, öğrencisi olduğunuz kurumdan antetli öğrenci belgesi, okuldan yazılı izin belgesi.

Turist olarak seyahat etmek için bu belgeleri tamamladıysanız fiziki başvurudan önce "Online Vize Formu"nu doldurmanız gerekiyor. Tüm soruları eksiksiz ve İngilizce olarak yanıtlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu formu doldurduktan sonra renkli bir çıktı alarak diğer evraklarınız arasına koyun. Artık evraklarınız tamamlandığına göre vize başvuru merkezlerinin adresini araştırmaya başlayabilirsiniz. Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir'den size yakın olan merkezin numarasını arayarak fiziki görüşme için randevu alabilirsiniz.


Eğer evraklarınızda bir eksiklik yoksa geriye sadece beklemek kalıyor. Evrak tesliminin ardından en az 15 gün süren bir bekleme süresi sizi bekliyor. Bu süre daha da uzayabileceği için siz başvurunuzu seyahat planınızdan en az 1 ay önce yapmaya özen gösterin. İngiltere ile ilgili farklı planlarınız varsa, aşağıdaki vize türlerini inceleyerek fikir sahibi olabilir, başvurunuzu o yönde gerçekleştirebilirsiniz.


İngiltere Ticaret Vizesi

Birleşik Krallık Devleti'ne iş/konferans gibi toplantılara katılım için gidecekseniz almanız gereken vize türüdür. Genellikle kısa süreli ve tek girişli verilen bu vize türü ihtiyaç olması durumunda, gerekli belgeler ibraz edilerek daha uzun süreli de alınabilir. 


İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere'de yerleşik 1 veya 2. dereceden akrabanız varsa onları kısa süreli ziyaret için bu vizeye başvurabilirsiniz. Karşı taraftan davet mektubu gerektiren vize, ihtiyaç durumunda gerekli belgeler ibraz edilerek daha uzun süreli de alınabilir. Gerekli belgelerin İngilizce tercüme olmasına özen göstermelisiniz.


Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize

Birleşik Krallık sınırları içerisinde almak istediğiniz bir tedavi varsa konuyla ilgili evrakları eksiksiz tamamlayarak ihtiyacınız olan süre kadar vize alabilirsiniz.


Seyahatinizi planlamak, kusursuz bir gezi deneyimi yaşamak için bizVize'yi  ziyaret etmeyi unutmayın.

Etiketler: ingiltere-vizesi , ingiltere-vize-cesitleri

Diğer Bloglarımız

Türkiye’den Expat Olmak İsteyenlere 7 Tavsiye

“Göç etmek” anlamına gelen “expatriate” kelimesinden türeyen expat, son dönemlerin en ilgi çekici mesleklerinden biri. Kendi ülkesi dışında rotasyona tabi tutulan çok uluslu şirket çalışanı olarak nitelendirilen expat, gittiği ülkede yeni bir hayata başlı . . .

DEVAMINI OKUYUN

İngiltere Vizesiyle İlgili Her Şey

Avrupa'nın finans merkezi, dünyanın kültür mirasçısı İngiltere, seyahat etmeyi seven herkesin görmek istediği ülkelerin ilk sıralarında yer alıyor. Tarihe ışık tutan noktaları, rüya başkenti Londra'sı, futbol heyecanın en üst seviyede yaşandığı Premier Li . . .

DEVAMINI OKUYUN