İnternetten Gezebileceğiniz 10 Doğa Harikası Yer

İnternetten Gezebileceğiniz 10 Doğa Harikası Yer

Koronavirüs salgınıyla beraber hepimiz evdeyken yapabileceğimiz farklı arayışlara yöneliyoruz. İçeride kalmak durumunda olsa bile, odamızı harika açık hava manzaralarıyla doldurabiliriz. Nasıl mı? Üç boyutlu sanal turlarla! Neyse ki, internetle beraber insanlara sunulan teknoloji de bir hayli gelişti, böylece evimizde otururken dünyanın güzelliklerinin tadını çıkartabiliriz. Parklar, yaylalar, göller ve daha birçok doğal alandan oluşan sanal gezi programına gelin hep birlikte göz atalım.

Kazdağları Milli Parkı - Balıkesir

Balıkesir’de Edremit körfezinin kuzeyinde yer alan Kazdağları Milli Parkı, doğal güzelliklerinin yanı sıra barındırdığı kültürel hazinelerle de eşi bulunmayan bir yeşil alan. Kaz Dağları aynı zamanda Yunan mitolojisinde Paris' in Altın elmayı Afrodit' e vermesiyle sonuçlanan, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayıran antik çağlarda "İda Dağı" olarak anılan Kaz Dağı, evden gezebileceğiniz doğal alanlar listemizin ilk sırasında bulunuyor. Buraya tıklayarak efsanalere konu olmuş güzellikteki Kazdağlarını gezmeye başlayabilirsiniz.


Borçka Karagöl - Artvin

Doğa harikalarını derlediğimiz sanal turumuza muhteşem bir lokasyonla devam ediyoruz. Doğu Karadeniz bölgesinin bugüne kadar gizli kalmış bir yeri Borçka Karagöl. İki dağ arasında konumlanmış, gürül gürül akan hırçın suların güzel görüntüsüne bakmaya doyamayacağınız bir yer. 2002 yılında Bakanlar Kurulu’nun Tabiat Parkı olarak kabul edilen Karagöl, Artvin ilinin Klaskur Köyü’nde bulunuyor. Artvin’in doğal mirasını yakından keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Ihlara Vadisi - Aksaray

Dünya üzerindeki kanyonlar arasında önemli bir yere sahip olan Ihlara Vadisi, geçmiş dönemlerde içerisinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyonu olma özelliğini de taşıyor. Vadiye hayat verip şekillendiren Melendiz Nehri, buradaki vahşi yaşamın da ana kaynağı. Vadiyi çevreleyen kayaçların kolay yontulmasıyla oluşturulmuş yüzlerce kilise ve kaya oyma mekan, vadiyi ilginç kılan başka etkenlerden sadece birkaçını oluşturuyor.


Yaylalar - Rize

Öyle yeşildir ki Karadeniz; yeşilin onlarca tonunu aynı anda önünüzde boylu boyunca uzanan her vadide görebilirsiniz. Bu yüzden Karadeniz’de birbirinden güzel görülmesi gereken yaylalar var. El değmemiş yaylarıyla ünlü Rize manzaraları, evlerinize konuk oluyor. Elevit, Gito, Sal, Avusor, Huser ve Pokut yaylarını online gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Dipsizgöl - Düzce

Bol oksijenli, sık ağaçlı orman içinde iyi bir dinlenme noktası olan Çamlıpınar Göleti (Dipsiz Göl), İstanbul'a yakın en güzel mesire yerlerinden birisi. Batı Karadeniz'in gözbebeği Düzce’nin muhteşem doğal güzelliklerini yakından görmek isterseniz buraya tıklayarak yeşile doyabilirsiniz.


Yedigöller Milli Parkı - Bolu

Yılın dört mevsimi doğa tüm güzelliğini, zarafetini cömertçe sunuyor Yedigöller’in seyrine doyum olur mu? İrili ufaklı şelaleleri, Karaçam Anıt Ağacı, çok sayıdaki doğal su kaynakları, geyik üretme sahası, Köyyeri tepesinden görülebilen tarihi kalıntılarıyla Türkiye’nin en güzel milli parkları listesinde yer alıyor Yedigöller Milli Parkı. Buraya tıklayarak doğa ananın tüm cömertliğini sergilediği milli parkı gezebilirsiniz.


Zeus Mağarası - Antalya

Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı gibi el değmemiş bir alanda yer alan Zeus Mağarası, konumu gereği saklı kalan doğal oluşumlardan bir tanesi. Zeus Mağarası’nın bu ismi almasıyla ilgili birden çok mitolojik hikaye var. Bunlardan birisi; gök tanrısı Zeus, kardeşi denizler tanrısı Posedion’u kızdırdığında, elindeki üçlü yabası ile denizleri alt üst eden Posedion’un gazabından korunmak için bu mağaraya sığınıp, burada dinlenip yıkanıyormuş. Buraya tıklayarak Zeus mağarasını yakından inceleyebilirsiniz.


Tortum Şelalesi - Erzurum

Her mevsim, farklı heyecanlar yaşayabileceğiniz Erzurum, farklı güzellikler bulabileceğiniz bir şehir. Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi bunu en iyi anlatan doğal güzelliklerden birisidir. Şelale, Tortum Gölü’nün Tev Vadisi’ndeki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmuştur.


Göynük Kanyonu - Antalya

İnternetten gezebileceğiniz doğa harikası yerler arasında bulunan Göynük Kanyonu, muhteşem bitki örtüsü, şelaleleri ve havuzları ile doğa aşıklarının en sevdiği yerlerden birisidir. Beydağları Sahili Milli Parkı’nda yer alan Göynük Kanyonu, çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Yolu üzerinde bulunuyor. Göynük Kanyonu’nı online olarak gezmek için buraya tıklayın.


Pamukkale Travertenleri - Denizli

400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir doğa harikası olan Pamukkale Travertenlerini her yıl milyonlarca insanın ziyaret ediyor. Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ile ünlü travertenler bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Buraya tıklayarak travertenleri yakından görebilirsiniz. Bu güzelliğin mitolojide nasıl oluştuğu hakkında birkaç hikaye de bulunuyor. Efsaneye göre bu benzersiz coğrafya yakışıklı çoban Endymion ile Ay Tanrıçası Selene’nin aşkının ürünü. Çoban Endymion aşkı Selene’ye tam burada kavuşmuş. Bir araya gelmenin mutluluğuyla kendisinden geçerken ineklerini sağmayı unutmuş. İneklerin memelerinden süzülen sütler böylelikle Pamukkale’yi oluşturmuş.


Doğa ile baş başa online geziniz bittikten sonra müzeleri gezmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse internetten gezebileceğiniz dünyanın en iyi müzeleri içeriğimizi incelemeye başlayabilirsiniz.