İş Seyahatinizi Verimli Geçirebileceğiniz 10 Pratik Bilgi

İş Seyahatinizi Verimli Geçirebileceğiniz 10 Pratik Bilgi

Toplantı, organizasyon, fuar ya da yeni iş anlaşmaları için çalıştığımız firmayı en iyi temsil edebilmek adına iş seyahatleri gerçekleştiririz. İş seyahatleri sırasında da kendimizi genellikle yoğun bir temponun içinde buluruz. Dolayısıyla dinlenmeye zamanımız kalmayabilir. Tam da bu noktada iş seyahatlerinizi daha verimli hale getirebilecek 10 pratik bilgiyi sizler için derledik. Hazırsanız başlayalım;

1- Büyük Bagaj Almamaya Özen Gösterin

Unutmayın ki kısa süreli bir iş seyahati gerçekleştireceksiniz. Bu aynı zamanda yanınıza çok fazla eşya almanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Seyahatiniz boyunca havalimanında geçireceğiniz zamanı en aza indirgemek sizin elinizde. Bagajla ne alakası var? Diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Yanınıza büyük valiz almanız demek, bagaj sırası beklemenizi zorunlu hale getirir. Fakat basit bir el çantası ya da evrak çantası ile çıktığınızda işinizin daha da kolaylaştığını göreceksiniz. Uçaktan indiğiniz gibi havalimanından çıkış yapabilirsiniz.


2- Kıyafet Seçiminizi Dikkatli Yapın

Küçük çantayla yola çıkmanız demek, bir yerde ihtiyacınız olan şeyleri yanınıza alamamanız demektir. Bu problemleri önlemek adına, giyeceğiniz kıyafet seçiminizi dikkatli yapmanız faydalı olacaktır. Yedek olarak da yanınıza tek renk pantolon ve onu kombinleyen bir ceket almak yine yükünüzü hafifletecektir. Üstelik tek renk çoraplar tercih etmeniz de önemli. Böylece tekinin kaybolması durumunda eşini bulma gibi dertlerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Yükten tasarruf edebilmek için size sunacağımız bir başka öneri de, mevsim şartlarının uygunluğuna bağlı olarak kalın kıyafetleri giyip hafif olanları bavulunuza koymanız olacak.

3- Valizinizi İyi Organize Edin

Yukarıda sıraladığımız maddelere bağlı olarak, çok fazla yerden tasarruf edip küçük çantalara sığarken sıkışık bir düzene sahip olacağınızı bilmelisiniz. Dolayısıyla valizini iyi organize etmelisiniz. Yolculuğunuz sırasında kullanacağınız kitap, evrak, dergi ve bilgisayar gibi gereçleri kolay ulaşabileceğiniz yerlere koymaya özen göstermelisiniz.

4- Gideceğiniz Ülkenin Fiş/ Priz Bilgilerinin Kontrolünü Önceden Sağlayın

Son yıllarda telefon, tablet ve bilgisayar derken hayatımızın tam anlamıyla adaptörlerle entegreli bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Unutmayın ki her ülkenin fiş bilgileri aynı değil! Bu yüzden gideceğiniz ülkenin fiş bilgilerini önceden kontrol etmenizde fayda var.


5- Pratik USB Kabloları Alın

Kablolar kimi zaman valizlerimizde çok fazla yer kaplayabilir. Bu nedenle kabloya ayıracağınız yeri daha önemli şeylere ayırabilmeniz adına, cihaz başına koca bir kablo taşımak yerine USB uyumlu kablolar almanız size her anlamda pratiklik kazandıracaktır.

6- Konuşma ve İnternet Paketlerinizi Ayarlayın

Yaşadığınız ülkeden ayrılmadan önce yapmanız gereken işlerden biri de şüphesiz konuşma ve internet paketlerinizi ayarlamak olacak. Yurtdışı paketlerinden almadığınız takdirde, döndüğünüzde hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabileceğinizi unutmayın! Sonuçta yüksek faturalar ödemeyi kimse istemez öyle değil mi?

7- Havaalanında Doğru Sırada Beklediğinize Emin olun

İş seyahatinizde kendinize zaman yaratacağınız en önemli yerlerden biri de güvenlik sıralarıdır. Ancak en kısa sıra her zaman en doğru sıra anlamına gelmez. Örneğin; yaşlı çiftlerin, çocuklu ailelerin ve çok valizli aktarmalı seyahat yapan kişilerin bulunduğu sıralar size zaman kaybettirecektir.

8- Bekleme Alanında Geçireceğiniz Zamana Rutin Belirleyin

Güvenlik kontrollerinden sonra bekleme alanında geçireceğiniz zaman içinde kendinize pratik bir rutin belirlemelisiniz. Önceden hazırladığınız valizinizde de kolay ulaşabileceğiniz şeyleri okumanızı ya da kullanmanızı öneririz. Bekleme alanında fazla dağılmak ve toplanmak yerleşmenizi geciktirip zorlaştıracaktır. Aynı şekilde uçağa da daha çabuk ve rahat yerleşebilmeniz için de koltuğunuzun nerede olduğunu ve hangi kapıdan binmeniz gerektiğini bilmenizde fayda var. Böylece acemi yolcuların yaratacağı gergin ortamdan uzaklaşarak koltuğunuza yerleşebilirsiniz.


9- Yemek ve Uyku Rutini Oluşturun

Seyahat sürenizde iyi verim alabilmeniz için kendinize uyku ve yemek rutini oluşturmalısınız. Özellikle gece uçuşlarında uçuştan önce yemek yemek uçaktaki tüm vakti uykuya ayırma açısından önemli diyebiliriz. Üstelik uçakta yine sizi kimsenin rahatsız etmemesi adına cam kenarı tercih etmenizi tavsiye edebiliriz.

10- Uçak Saatlerini İyi Ayarlayın

İş seyahatinizi yurtiçi ya da yurtdışında pek çok yere gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Fakat bazen okyanus aşırı ülkelere de seyahat edebilme ihtimalleriniz olabileceğini düşünmelisiniz. Dolayısıyla saat farkı rahatsızlığından mağdur olmamak adına saatleri doğru ayarlamak sizin için hayati derece önem taşıyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak