İş Seyahatlerinizde Turist Olmanın İpuçları

İş Seyahatlerinizde Turist Olmanın İpuçları

“İş seyahatleri” kısaca iş amaçlı yapılan ve genellikle kısa zamanlı seyahatlerdir. İş seyahatleri genel olarak iş odaklı hazırlanmış yoğun geçen programlardan oluşur. İş seyahatlerinin içine yolculuk da girdiği için hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorucu geçebiliyorlar. Bu nedenle baştan iyi planlanmış iş seyahatleri hem seyahat öncesi hem seyahat esnasında strese girmeden işinize odaklanmanıza yardımcı olduğu gibi kendinize ekstra zaman yaratarak gittiğiniz destinasyonu keşfetme imkanı da sunar.

Özellikle uluslararası iş seyahatlerinde etkin bir şekilde hazırlanmak bazen kafa karıştırıcı olabilir. Oysa ki iş seyahatinizin her gününün planlanmasını ve seyahatinizin hedeflerine ulaşmanızı sağlamanın birçok yolu vardır. Bir sonraki iş seyahatinizin başarılı olmasını sağlamak için hazırladığımız bu kılavuz, uluslararası iş seyahati yapmaya karar verdiğinizde size bazı temel bilgileri anlatacak.

İyi bir iş seyahati nasıl planlanır isimli yazımızda iş seyahatinizin öncesinde ve seyahatiniz esnasında işlerinizi kolaylaştıracak bilgiler bulabilirsiniz.

Şimdi iş seyahatinizde turist olmanın ve iş seyahatinizi aynı zamanda eğlenceli, keşif dolu bir tatile çevirmenize yardımcı olacak ipuçlarımıza kulak verin;

Yıllık İzinlerinizle Birleştirin

Beyaz yakalı çalışanların yılda ortalama 14 iş günü yıllık izin hakları vardır. Planlı seyahatlerinizin başlangıcına ya da bitişine yıllık izinlerinizden ekleyerek dilediğinizce vakit geçirin. İş seyahatiniz hafta sonu olmadan bitiyorsa hafta sonunuzu tatil için değerlendirebilirsiniz.

Planlı Olun

Çalışma planınızı önceden yapın, boş kalan zamanlarınızda ne yapmak istediğinizi önceden planlayın. Önceden planlamış olmak size zaman kazandıracaktır. Görmek istediğiniz yerlere nasıl gidebileceğinizi, ne kadar zaman geçirebileceğinizi, almak istediğiniz şeyleri nerelerde bulabileceğinizi araştırın. İş seyahatinizde iş planınız gündüzleri kapsıyorsa akşamları için lokal restoranlarda yerel yemeklerin tadına varın ya da dünyaca ünlü restoranları deneyin. Gittiğiniz destinasyonun ünlü bir eğlence tarzı varsa mutlaka deneyimleyin. Örneğin Budapeşte’de bir iş seyahati gerçekleştiriyorsanız Budapeşte’ye özgü Çigan Gecesini izleyin. İş seyahatinizde işiniz akşam saatlerinizi kapsıyorsa gündüzleri için sabah kahvaltısından, gün içinde gezip görebileceğiniz yerlere, müze gezilerine kadar çeşitli planlar yapabilirsiniz. Bunlar için de önceden fikir sahibi olun. Kültürel etkinlikleri önceden araştırın. Seyahatiniz öncesinde daha önce buralara gitmiş arkadaşlarınızdan tavsiye alabilirsiniz ya da gezi blog sitelerinden, YouTube’dan ilgili destinasyonda yapılacak, gezilecek, yenilecek şeyler listenizi oluşturabilirsiniz.


Başka Rotaları Ziyaret Planlarınıza Ekleyin

İş seyahati için bir destinasyona gittiniz. Yıllık izniniz de var. O zaman sadece gittiğiniz yerle sınırlı kalmasın planınız. Gidebileceğiniz yerleri çıkarıp uçak, tren biletinizi, konaklama yerinizi önceden ayarlayın. Hem ekonomik hem de daha planlı bir seyahatle dolu dolu vakit geçirebilirsiniz. Diyelim ki iş seyahatiniz İtalya’da bir şehre ise orada hem iç hat seferleri hem de trenlerle kendinize başka şehirleri de görme şansı yaratabilirsiniz.

Bavula Gezi Kıyafetleri Koymayı Unutmayın

Bavulunuzu hazırlarken kıyafet seçimi için seyahatinizin iş dışında kalan kısmını da düşünün. Yanınıza az sayıda ama fonksiyonel kıyafetler alın. Rahat ayakkabılar ve buruşmayan kıyafetler ideal seyahati kıyafetleridir. Gideceğiniz yerin mevsimi ve hava durumunu da göz önünde bulundurun. Kendi yaşadığınız yerde mevsim kış iken gideceğiniz ülke yazı yaşıyorsa bavulunuzu buna göre hazırlamanız gerekir ya da kışların daha sert geçtiği bir yere gidiyorsanız kıyafet tercihinizi de buna uygun olarak yapmalısınız. Yolculuğumuzun amacı ne olursa olsun yanımıza aldığımız kıyafetler tatilimizi olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Turistik Harcamalarınız İçin Bütçe Ayırın

Şirketler genellikle iş seyahatine gönderdikleri personellerinin konaklama, ulaşım gibi giderlerini karşılıyor ama özel harcamaları için ücretler kişinin kendi cebinden çıkıyor. Bu nedenle ister istemez iş seyahatleriniz için de bütçe ayırmanız gerekiyor. Avantajlı tarafından bakacak olursanız konaklama ve ulaşım maliyetlerinin zaten karşılanan bir iş seyahatinde sadece kendi diğer harcamalarınız için normal bir tatil bütçesinin çok altında bir bütçe ayarlayarak iş seyahatinizde turist gibi gezebilmiş olursunuz.


Günübirlik Turistik Turlara Katılın

Gittiğiniz yeri daha kapsamlı olarak bir rehber eşliğinde gezmek istiyorsanız günübirlik düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Kaldığınız otelden günübirlik turlar için yardım isteyebilirsiniz ya da gitmeden önce araştırarak bu hizmeti veren acentelerle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil Gezi Uygulamalarını Kullanın

Artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan akıllı telefonların nimetlerinden iş seyahatinizde de yararlanın. Kendi kendinize etrafı keşfetmek istiyorsanız online gezi uygulamalarını kullanarak kısa süreli tatilinize akıllı rehberlerle yön verebilirsiniz. Örneğin ister bulunduğunuz lokasyonda ister gitmek istediğiniz başka bir yerde restoran ve cafelerle ilgili yorumları görerek size uygun olanı seçebileceğiniz uygulamaları edinin. Gezdiğiniz bir yeri tarihi ve durumu hakkında rehber anlatımlı bilgi edinebileceğiniz uygulamaları indirin.

Araç Kiralayın Zamandan Tasarruf Sağlayın

İş seyahatinizi iş aracıyla yapmadıysanız eğer gittiğiniz yerde araç kiralayarak gezinizi daha konforlu ve zaman tasarruflu olarak gerçekleştirebilirsiniz. İş seyahatini yaptığınız yerin gidip görmek istediğiniz yerlere uzak olması durumunda araçlı olmak size zaman tasarrufu ve konfor sağlayacaktır.

Şehir İçi Ulaşım Hakkında Önceden Bilgi Edinin

Bir yerde turist gibi gezmenin en iyi yolu gidilen destinasyonda yerel gibi gezmektir. Bunun içinde gidilen yerin dinamiklerini bilmek gerekebilir. Özel araçla gezmek ne kadar konforlu olsa da bazı yerlerde aracımız bize yük olabilir. Sıkışan trafik, kalabalık yollar bize zaman kazandırmaktan çok zaman kaybettirebilir. Özellikle raylı sistemleri gelişmiş yerlerde bir yerden bir yere gitmek için raylı sistemleri kullanın. Zamanınız varsa bol bol yürüyerek etrafı keşfedin ve turist olmanın tadını çıkarın.

Yorum (0)
Yorum Bırak