İstanbul’un En Meşhur 10 Meydanı

İstanbul’un En Meşhur 10 Meydanı

İstanbul tarihiyle olduğu kadar meydanlarıyla da ünlü bir şehir. Kimi zaman buluşma noktası kimi zaman gezme noktası olarak kullanılan bu meydanlar İstanbul’un en önemli yapı taşları olarak biliniyor. İşte İstanbul’un en meşhur 10 meydanını sizlerle.

1-Taksim Meydanı

Taksim adı 18. yüzyılda I.Mahmut tarafından su taşınması için taksim edilen maksemlerden(suyun taşınması için yapılan bina) gelmektedir. Cumhuriyet Anıtı, Taksim Sarnıcı, Tarihi Kristal Gazinosu, Talimhane ve Cumhuriyet Caddesi Yaklaşık 300 yıldır meydan olarak kullanılan Taksim’in önemli ve bir o kadar da eski yapıları arasında yer alıyor.


2-Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı aslında Bizans dönemindeki bir hipodromdur. Hipodrom bugün o işlevle kullanılmıyor olsa da içindeki sütunlar hala varlığını korumaktadır. İki dikilitaşın arasında bulunan Burmalı Sütun’un İstanbul’u koruyan bir tılsım olduğu yüzyıllardan beri süre gelen bir efsane. Tarihi Ayasofya ve Mavi Cami’nin karşı karşıya olması sebebiyle Sultanahmet Meydanı’nında her zaman mükemmel manzaralara tanık olabilirsiniz. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist çeken İstanbul’un kalbi konumunda bulunan meydan, tarihi saray, müze ve parklara yerlere yürüme mesafesinde.


3-Kadıköy Meydanı

İstanbul’luların buluşma noktalarından başka bir tanesidir Kadıköy Meydanı veya diğer bilinen bir adıyla Kadıköy Rıhtım Meydanı. Sahilin yanında olması sebebiyle kafelerin, restoranların, barların bulunduğu bir alandır. Aynı zamanda vapur iskelelerine ve otobüs duraklarının bulunduğu meydan günde yüzb inlerce kişinin uğradığı bir lokasyondur.


4-Beşiktaş Meydanı

Barbaros Meydanı olarak da bilinen meydan, şehir içi ulaşım için önemli olan başka bir alan. Beşiktaş Meydanı Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi gibi tarihi yapıların bulunduğu canlı ve tarihi bir meydandır. 1800’lü yılların sonunda yapılmış iskelede halen Beşiktaş-Üsküdar seferleri yapılmakta. Ayrıca meydanda bulunan Deniz Müzesi Türkiye’nin en özel müzeleri arasında yer alıyor.


5-Bakırköy Meydanı

Bakırköy Meydanı İstanbul’un en ünlü meydanlarından birisidir. Gençlerin buluşma noktası konumunda olan meydan, sahile yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Kafelerin, restoranların, giyim mağazalarının ve eğitim kurumlarının çevresinde bulunduğu alan ayrıca temel bir ulaşım noktasındadır. Bakırköy Meydanı’nın simgelerinden birisi de büyük saattir.


6-Eminönü Meydanı

Tarihi meydanlardan biri olma özelliğini taşıyan Eminönü Meydanı, eskiden balıkçıların bulunduğu bir bölge olarak biliniyordu. Meydan; Galata Kulesi, tarihi camiler ve muhteşem İstanbul denizinin kartpostallardan hatırlayacağınız bir manzaraya sahip. Eminönü Meydanı, Tarihi Mısır Çarşı’sına yürüme mesafesinde bulunuyor. Konumu sebebiyle Eminönü Meydanı’nı, günde binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmekte.


7-Ortaköy Meydanı

Ortaköy Meydanı, özellikle gençlerin ilgisini çektiği kafe, bar ve restoranların fazlaca ziyaret ettiği mekanlarla dolu. Ortaköy Meydanı’nda yapılacak en güzel aktivitelerden birisi de tabii ki kumpir yemek! Öyle ki, Ortaköy kumpirinin ünü tüm Türkiye’ye yayılmış durumda.


8-Salacak Meydanı

Üsküdar sahilinde bulunan meydan birçok etkinliğin ortak noktası. Özellikle Salacak Meydanı’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi özel günlerin kutlamaları yapılıyor. Kız Kulesi manzarası ve tarihi dokularıyla Salacak Meydanı, İstanbul’un en çok ziyaret edilen meydanlardan birisi olarak biliniyor.


9- Beyazıt Meydanı

Beyazıt Meydanı, İstanbul’da tarihi yarımadanın merkezi konumunda. Meydanın en önemli özelliği, İstanbul Üniversitesi’nin içinde bulunuyor olmasıdır. Aynı zamanda tarihi sahafçılar çarşısı da Beyazıt Meydanı’nda yer alıyor. Genç nüfusun çokça ziyaret ettiği bu alan tarihi dokusuyla insanları kendine çekmeyi her zaman başarıyor.


10-Eyüp Meydanı

Eyüp Meydanı; parkları, ulaşım noktaları, kafeleri ve restoranlarıyla turistlerin ziyaret ettiği en kalabalık meydanlardan birisi. Meydanın en önemli özelliği ise 1458 yılında inşa edilen Eyüp Cami ve Pierre Loti Tepesi’ne sahip olması. Her yıl yüz binlerce turistin geldiği Eyüp Meydanı, Eyüp Sultan Türbesi’nin yer alması sebebiyle İslam inancında da önemli bir yere sahip.


Yorum (0)
Yorum Bırak