İtalyan Mutfağının Dünyaca Ünlü 7 Yemeği

İtalyan Mutfağının Dünyaca Ünlü 7 Yemeği

Bir ülkede yenilen yiyecekler, yapılan yemekler aslında o ülkeyi anlamamız için pek çok ipucu verir bizlere. Öyle ki, kimi zaman bir ülkenin mutfağı sürükler peşinden ve yollara düşeriz. Kimi seyahat severler gittikleri konumu deneyimlemek isterken ilk sıraya mutfaklarını alırken; kimileri de sadece bir ülkenin mutfağı için yollara düşüyor. Dünyada ise peşine hiç mi hiç düşünmeden düşebileceğimiz oldukça fazla mutfak var. İşte tam da bu noktada, bu mutfakların en meşhurlarından biri bugün konumuz; İtalya mutfağı.

Dünya mutfaklarıyla ilgilenmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız İtalya mutfağı çok doğru bir başlangıç. Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre önemli değişiklikler gösterir. Ülkenin kuzeyinde balık, patates, pirinç, mısır ve peynir çeşitleri en çok kullanılan malzemelerken, İtalyan Rivierası olarak adlandırılan Ligurya bölgesinde deniz ürünü çeşitleri, ceviz ve zeytinyağı ön plana çıkar. İşte İtalya mutfağının en sevilen 11 yemeği.

1- Peynir ve Sos Aşkına: Pizza


Pizza, İtalyan mutfağının en lezzetli ve en bilinen yiyeceğidir. Büyük abi ve ablalarımız pizza için ‘’Lamborghini ve Ferrari’den daha güzel bir icat’’ diye boşuna dememişler. 

2- İtalyan Mutfağının En Temel Unsuru: Spagetti


Öncelikle spagetti diyip geçmemeniz gerektiğini söyleyelim. İtalya’da yapılış şekli, kullanılan malzeme ve makarnanın çeşidine göre yüzlerce spagetti versiyonu var. Burada spagetti yemekten sıkılmayacağınız bilgisi kesin bilgi, yayabiliriz!

3- Garfield’ın Favori Yemeği: Lazanya


Hamur katları arasında kıyma ve peynir konularak yapılan Lazanya, her yediğinizde ikincisini sipariş etmek isteyeceğiniz bir yemek. Malzeme çeşitliliği ve karbonhidrat deposu oluşu ile yerken dikkatli olmanız gereken yiyeceklerden aynı zamanda kendisi. Çok fazla yememeye dikkat edin! Bizden söylemesi…

4- Sürprizlerle Dolu Calzone


Aklınıza Calzone yemeğinin karesini gördüğünüzde ilk gelen şeyin, bizim kapalı pidemize benzerliği olduğunu biliyoruz. Bol baharat, peynir ve domates sosu ile yapılabilen Calzone, malzeme konusunda oldukça esnek ve ülkenin en sevilenlerinden.

5- Bir Adet Çorba Tarifi İçin Geldik: Minestrone


Tamam kabul, kandırdık. Minestrone tarifi yok. Ama bu güzel yiyecekten bahsetmeden geçemedik. Görüntü açısından pek bizim çorbalarımıza benzemiyor. Daha karışık, daha uzak doğuyu yansıtan bir görüntüye sahip. İçerisinde kereviz sapı, havuç, soğan, patates, kabak gibi bir sürüüü sebze var. İlgi çeken malzemesi ise makarna. Evet, yanlış duymadınız. Minestrone çorbasının içerisinde kocaman kocaman makarnalar var. 

6- Ağızda Serinlikle Dağılan Tiramisu


Hep diğer yiyeceklerle olmaz! İtalyan mutfağı denildiğinde akla ilk sırada gelen Tiramisu, bu mutfakta denemeniz gereken öncelikli tatlardan. Serin, yumuşacık, peyniri ile gönüllerde yer edinen bu tatlı, genellikle sert bir badem likörü ya da kahveyi, kedidili bisküvilerin çekmesi ile ortaya çıkıyor.

7- Dünyayı Etkisi Altına Alan Caponata 


Hem İtalya hem de dünyada çok sevilen Caponata, oldukça rağbet gören tatlardan. İçerisinde patlıcan, soğan, sarımsak, domates, yeşil zeytin, zeytinyağı gibi pek çok malzeme mevcut. Yemeğin en önemli özelliği patlıcanlarının tuzlandıktan sonra güneşte bekletilmesi.

İtalyan mutfağı da böyle işte. Çok çeşitli, çok sevilesi. Sadece mutfağı ile değil, her noktasından farklı bir kültür ve tarih barındıran İtalya keşfinizde, Milano, Floransa, Pienza ve Capri gibi görmeniz gereken birçok yer var. Öyleyse bir klişe de olsa ne diyoruz? İtalyan mutfağı detayları bizden, İtalya tatilinizi planlamak sizden. Korkmadan yola çıkabileceğiniz günlerin sayısının çok daha fazla olduğu, dolu dolu bir 2020 yılına...

Yorum (0)
Yorum Bırak