Japonların İş Disiplininin 6 Maddede Özeti

Japonların iş disiplini, dünyadaki diğer ülkelere göre oldukça farklı bakış açılarına sahip. Birkaç farklı iş modelini kendi kültürleri ile birleştiren Japonlar, mükemmel iş stratejileri ile çok sayıda iş adamına da ilham kaynağı oluyor. Öyle ki, Japonların iş disiplini tüm dünyada en eşsiz olarak nitelendiriliyor. İşte Japonların iş disiplinin 6 maddede özeti.

 1 – İşlerini Zamanında Teslim Ederler

  “E, bunun nesi eşsiz şimdi?” diyebilirsiniz. Ancak Batı iş dünyasında karşılaşılan zaman sorununu Japonlar’da yaşamanız neredeyse imkansızdır. İşçiler asla sorumluluktan kaçmaz, ters bir durum yaşandığında suçu asla üstlerine atmazlar. Eğer Japonya’da işler planlandığı gitmezse, görevi üstlenen kişi bunun sorumluluğunu her yönüyle üzerinde taşır.

 2 – Talep Edilenin Ötesinde Hizmet Verirler

 Japonların, tüm müşterilerine karşı böyle bir yaklaşımları var. Onların memnun değil, çok memnun olmalarını istiyorlar. Dolayısıyla talep edilenin ötesine geçen bir hizmet vermeye çalışıyorlar. Ve bunu da oldukça tutarlı bir şekilde yürütebiliyorlar.

 3 – Japonlara Göre Müşteri “Tanrı”dır

 Japonlar, müşteriyi mutlu tutma, onlarla sağlıklı ilişkiler kurma ve bu ilişkileri sürdürme amacını taşırlar. Örneğin Batı ülkelerindeki çoğu şirket, müşteri ile hizmet akdini uygun gördüğü şekliyle reddedebiliyor. Ancak Japonlar, hem müşteriyi hem de müşteriye sundukları hizmetleri her şeyin ötesinde tutuyorlar.

 4 – Japonlar İçin Toplantı Salonlarında Tartışmaya Yer Yoktur

 Çoğu şirkette toplantılar, projeleri tartışmak ve bir sonuca varmak için organize edilir. Ancak Japonlar, var olan projeleri tartışmak için değil, şirketlerini bir adım öne taşıyacak şeyleri rapor etmek için kullanıyorlar toplantı odalarını. Verilecek kararlar toplantı öncesinde veriliyor ve toplantı odasında tüm süreçler sorunsuz bir şekilde ilerliyor.

 5 – Yavaş Ama Etkili Çalışırlar

 Çalışma hızları biraz yavaş görünebilir ancak bu kesinlikle verimsiz çalıştıkları anlamına gelmez. Çünkü karar verme süreçleri son derece detaylıdır. Onlara daha fazla para teklif ederek süreci hızlandıramazsınız. Zaten onlar size en iyi hizmeti sunmak için tüm karar alma süreçlerini oldukça detaylandırdıklarından dolayı süreç bu kadar uzun sürüyor. Her şey yüksek kalite bir hizmet için yapılıyor.

 6 – İş Arkadaşlarıyla Alkol Almak da İşin Bir Parçasıdır

 Zor bir günün ardından arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye gidiyorsunuzdur mutlaka. Ancak Japonlar bunu sadece yakınlarıyla yaparlar. Eğer iş arkadaşlarınızla bunu yapıyorsunuz, bu sadece rahatlamanız içindir ve işyeriniz hakkında görüşlerinizi paylaşmanız beklenir. Dolayısıyla iş arkadaşlarıyla içmek, Japonlar için iş olarak nitelendirilir.

Etiketler: his-turizm , his-global , japonlarin-is-disiplini

Diğer Bloglarımız

BizVize Nedir? Avantajları Nelerdir?

Yurt dışı seyahatiniz için otel rezervasyonunuzu, uçak biletinizi ve tatilde yapılacaklar listenizi hazırladıktan sonra geriye bir tek vize almak kalıyor. Seyahat planlamanın en karmaşık yanı gibi görünse de, vize işlemlerini halletmek sandığınız kadar zo . . .

DEVAMINI OKUYUN

9 İlgi Çekici Balayı Rotası

Önümüzdeki günlerde balayı tatili düşünenler, ancak bir türlü nereye gideceğine karar veremeyenler için harika önerilerimiz var. Genel olarak yurt dışından oluşan ve bir tane de Türkiye’den bir destinasyon barındıran bu listemiz, bu konuda kararsızlık yaş . . .

DEVAMINI OKUYUN