Japonya Hakkında Bilmen Gereken 8 Şey

Japonya Hakkında Bilmen Gereken 8 Şey

Köklü geleneklerin ve çığır açan teknolojinin yan yana geldiği inanılmaz ilginç bir ülke Japonya. Çarpıcı doğal güzellikleri, enfes sokak lezzetleri ve görkemli tapınakları ile son dönemlerin en heyecan verici destinasyonlarından biri olan Japonya hakkında bilmen gereken birkaç şey var. Özellikle yakın bir zaman içerisinde Japonya seyahati planlıyorsan, bu bilgiler oldukça işine yarayabilir.

1 – Eğilerek Selamlaşma


Japonya hakkında turistler en çok bu konuda endişe duyuyor. Evet, iki elini çenenin altında birleştirip hafifçe eğilerek selam vermek Japonya’da bir tebriği, kabulü ve saygıyı simgeliyor. Ancak Japonlar bu selamlaşmayı yabancılardan beklemiyorlar aslında. Hafifçe başını eğmen ya da el sıkışman da onlar için yeterli.

2 – Toplu Taşıma Araçlarında Telefonla Konuşmak Yok


Buna bir de sesli konuşmayı da ekleyelim. Metroda ya da başka bir toplu taşıma aracında kimsenin sohbet etmediğini görürsen şaşırma. Toplu taşıma araçlarında hem sesli konuşmak hem de telefonla konuşmak pek hoş karşılanmıyor. Elbette ki telefonunla vakit geçirebilirsin. Buradaki amaç aslında diğer yolculara saygı duymayı içeriyor.

3 – Bahşiş Mi, O Da Ne?


Nasıl yani dediğini duyar gibi olduk. Evet, Japonya hakkında bilmen gereken bir diğer şey de bahşişin kaba, hatta hakaret olarak kabul edildiği. Hizmet sektöründe dünyanın en iyisi olduklarını savunan Japonlar, bu nedenle de bahşiş kabul etmiyorlar. Hatta olur da bahşiş bırakıp mekandan ayrılırsanız, peşinizden koşarak sana paranı iade etmek isteyeceklerdir.

4 – Ödemeler Tepsiye


Restoranda, mağazada ya da başka bir yerde ödemeni kasiyere değil tepsiye bırakman gerekiyor. Nadir de olsa tepsi verilmeyebilir, elbette ki öyle durumlarda parayı çalışana verebilirsin. Bu arada Japonya’da hala çok sayıda restoran ve mağaza sadece nakit kabul ediyor.

5- “Irasshaimase”


Japonya’da bir mağazaya ya da bir restorana adım attığın an bu kelimeyi duyman olası. Zira bu o mekan için “hoş geldiniz” manası taşıyor. Buna nasıl bir karşılık vermem gerekiyor diye düşünebilirsin, herhangi bir karşılık vermene gerek yok. Eğer çok istersen hafif başını öne eğerek karşılık verebilirsiniz.

6 – Japonya’da Çöp Kutusu Yok


Japonya, dünyanın en temiz ülkesi olarak biliniyor ve buna karşılık kamuya ait çok az çöp kovası var. Bu arada yere çöp atmak da suç. Bu nedenle yanına küçük bir poşet alman gerekebilir. 

7 – Yürürken Yemek Yememelisin


Yemek kültürünün bu denli fazla olduğu bir ülkede tuhaf gelecektir bu ama doğru. Japonya’da olduğun süre boyunca toplum içerisinde hareketlerine dikkat etmen gerekiyor. Zira yemeğini bir başkasının üzerine ya da yere dökebilirsin. Otomattan yiyecek aldığında hemen orada yemelisin, sokak tezgahlarından yemek aldığında da aynı şekilde. Sokak yiyeceklerinin satıldığı alanlarda genellikle özel alanlar bulunuyor, oralarda yiyebilirsin.

8 – Maske Takan Japonlar


Sokakta yürürken Japonların neden ameliyat maskesiyle dolaştığını merak edebilirsin. Aslında bu grip salgınlarına, hava kirliliğine ve diğer çevresel faktörlere karşı bir tedbir ancak bu durum Japonlarda alışkanlık haline gelmiş denebilir. Hatta bahar aylarında polenlerden korunmak için maske takan Japon sayısında artış görülür.

Japonya'yı merak ediyor ve gitmek istiyorsan Japan Rail Pass satın alarak farklı bir seyahat deneyimi yaşayabilirsin.

Yorum (0)
Yorum Bırak