Japonya Seyahatiniz Sırasında Sizi Fazlasıyla Şaşırtacak 11 Şey

Japonya Seyahatiniz Sırasında Sizi Fazlasıyla Şaşırtacak 11 Şey

Japonya, son dönemlerde dünyanın en popüler turizm merkezleri arasında bulunuyor. Gelenekleri, mimarisi, teknolojisi ve kalabalığına rağmen huzurlu atmosferiyle Japonya, kesinlikle yakın zamanda keşfetmeniz gereken ülkelerden biri. Tüm dünyaya nam salmış Japon kültürü ise gerçekten de sürprizlerle dolu. Evet, Japonya’yla ilgili pek çok şaşırtıcı bilgi duyuyoruz ancak oraya gittiğinizde karşılaşacağınız şeyler karşısında şok olabilirsiniz.

1 – Daha Önce Hiç Böyle Bir Tuvalet Deneyimi Yaşamadınız


Bu konuda iddialıyız! Japonlar, insanların bu çok temel ihtiyacını oldukça özel bir deneyime dönüştürmüşler. Tabi onlar için bu durum normaldir ama biz turistler için biraz şaşırtıcı özelliklere sahip. Mesela bir tuvalette neden kullanma kılavuzu olur ki diye düşünebilirsiniz ama Japon tuvaletlerinde var. Çünkü her şey sensörlü ve nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ayrıca klozetlerin oldukça sıcak olduğunu da eklememiz gerek.

2 – Sokaklar Temiz Değil, Kusursuz!


Temiz demek haksızlık olur çünkü sokaklar kusursuz ölçüde temiz. Yani anlayacağınız Japonya’da kusursuz olan tek şey tuvaletler değil. Sokaklar, parklar, ülkenin her köşesi gerçekten pırıl pırıl. Ve işin tuhaf yanı sokaklarda bir tane mi çöp kutusu olmaz? Bazı restoranların arka kısımlarında çöp kutuları oluyor ama genellikle Japonlar çöplerini yanlarında taşıyıp evlerinde atıyorlar.

3 – Aşırı Dozda Nezaket


Herkesçe bilinen görgü kurallarından biri olarak nezaket, tüm Japonya’yı sarmış durumda. Japonlar gerçekten hiçbir şekilde ayırım yapmaksızın son derece güler yüzlü ve nazik davranıyorlar. Yani bir milletin bu denli kibar olmasının aslında şaşırtıcı bir yönü olmaması gerek ama Japonlar cidden bu konuda çığır açmışlar, söylemeden geçemeyeceğiz

4 – Tapınaklar Bildiğiniz Gibi Değil


Japonya’daki tapınakların fotoğraflarını gördüğümüzde dikkatimizi çeken tek şey kusursuz mimarileri ve arkalarına aldıklarını muhteşem manzaralarıydı. Ama şöyle bir durum var ki o tapınakların boyutları gerçekten çok büyük ve hatta devasa diyebiliriz. Fotoğraflara baktığımızda bu denli büyük olduklarını anlamak mümkün değil, kesinlikle gidip canlı gördüğünüz zaman bize hak vereceğinize inanıyoruz.

5 – İş Çıkış Saatlerinde Trenlerden Uzak Durmak Gerekiyormuş


Bununla ilgili duyduklarımız bir söylentiden ibaret değilmiş. Evet, gerçekten iş çıkış saatlerinde mümkün mertebe tren kullanmamak gerekiyor çünkü aşırı kalabalık oluyor. Neticede nüfus yoğunluğu fazla bir ülke. Ama bu uyarımızı ciddiye almanızı tavsiye ediyoruz.


Japonya’da meyveleri yalnızca gıda pazarlarında ya da büyük süpermarketlerde bulabiliyorsunuz. Buralara gittiğinizde gerçekten mest olabilirsiniz çünkü meyveler gerçekten çok güzel görünüyorlar. Fakat o da ne? Neredeyse bizim ödediğimizden 3-5 katı fazla para ödemeniz gerekiyor. Çilekler aşırı lezzetli, o ayrı ama bir meyve için 22 Dolar ödemek de insanı üzüyor cidden.

7 – Her Yerde Sigara İçemezsiniz, Sokakta Bile!


Şaşırtıcı olduğu kadar gerçekten 10/10 hareket diyebiliriz. Bir kere kapalı alanları zaten unutun, restoranda, kafede, vs. zaten içemezsiniz. Sokakta da durum bundan farklı değil, zira sokaklarda sigara içmek için belirli alanlar yapmışlar. Sigara içmek istiyorsanız oralara gidip içebilirsiniz.

8 – Yemeklerin Sunum Biçimini Görebiliyorsunuz


Japon yemekleri hakkında kişisel görüş belirtmek yanlış olur, çünkü seveni de var sevmeyeni de. Ancak şunda hemfikir olmak gerekir ki yemek kalitesi gerçekten iyi. Bununla birlikte yiyeceklerle ilgili sizi şaşırtacak şey ise yemeklerin sunum biçimini önceden görebiliyorsunuz. Şöyle ki tüm restoranlarda plastik tabaklar var ve sipariş edeceğiniz şeyin nasıl geleceğini görebiliyorsunuz. Hemen hemen tüm menüler de fotoğraflı oluyor zaten. Ayrıca Japonya’da, hatta Tokyo’da bile uluslararası bir yemek bulmak zor. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

9 – Bir Japon Özelliği Olarak Dakiklik


Bunlara şaşırıyoruz çünkü 5 saniye bile sarkma yok. Eğer tren 10’da gelecekse, o trenin 10’u 1 geçe gelmesi Japonya’da büyük bir krize sebep olabilir, gerçekten o kadar dakiklikler. Hem insanlar hem toplu taşıma, her şey ve herkes son derece dakik. Bunda şaşılacak ne var ki diyebilirsiniz çünkü bizim ülkemizde ya da bazı Batı ülkelerinde 5-10 dakikalık gecikmeler normal karşılanıyor. Ama Japonya’da böyle bir durum söz konusu değil, o yüzden Japonya’da olacağınız süre boyunca geç kalmamaya özen gösterin deriz.

10 – Her Yerde Elektrik Direkleri


Özellikle yerleşimin yoğun olduğu şehir merkezlerinde bu durumun daha da belirgin bir hal aldığını söyleyebiliriz. Gökyüzüne baktığınızda sanki her yerden kablolar geçiyor, o kadar yoğun bir kablo görüntüsünden bahsediyoruz. Ve gerçekten abartmıyoruz. Neyse ki sonradan gözünüz alışıyor ve bir süre sonra görmemeye başlıyorsunuz.

11 – Kapsül Oteller


Buna şaşırmayı bırakmadık mı diyebilirsiniz ama hayır. Çünkü bizce hala daha ilginçliğini koruyan bir konaklama alternatifi. İşin enteresan yanı ise kapsül otellerin diğer konaklama alternatiflerine göre bir tık pahalı olması. Kısaca kapsül otellerden biraz bahsedecek olursak; kapsül oteller küçücük bir oda ki oda bile denmez bir alanda sadece yatak ve priz gibi ihtiyaçlarınızdan ibaret olan bir yerde barınma ihtiyacınızı sağlıyor. Kişisel eşyalarınızı size tahsis edilen kilitli dolaplara koyuyorsunuz ve kesinlikle ayakkabı ile giriş yapamıyorsunuz, size terlik de veriliyor. Ayrıca diş macunu, diş fırçası, şampuan gibi ihtiyaçlarınız da kapsül oteller tarafından karşılanıyor. 

Japonya'yı Japan Rail Pass'le keşfetmek için hemen bilet satın alabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Japonya Seyahatiniz Öncesinde Bilmeniz Gereken 7 Şey

Japon Kültürü ile İlgili Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Yorum (0)
Yorum Bırak