Kapadokya Turları İle Görebileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Kapadokya Turları İle Görebileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Kapadokya’nın Nevşehir’e bağlı turistik bir bölge olduğu biliniyor. Fakat Kapadokya Nevşehir’le birlikte Niğde, Kayseri, Aksaray ve Kırşehir illeriyle oluşan bölgenin sınırları içerisinde de yer almakta. Avanos, Ürgüp, Göreme, Ihlara, Derinkuyu ve Uçhisar ve çevresini oluşturan kayalıklı alan da günümüzde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Kapadokya bölgesini kapsıyor. 

Kapadokya turları ile görebileceğiniz birçok yer mevcut. HIS Travel'ın Japon kalite anlayışıyla oluşturduğu birbirinden muhteşem Kapadokya turları sizleri bekliyor. Bu turlar konseptlerine göre Üç Güzeller’den, Göreme Açık Hava Müzesi’ne, Avanos Çanak-Çömlek atölyelerinden Uçhisar Kalesi’ne, Dervent Vadisi’nden Yeraltı şehrine kadar uzanıyor. Biz de HIS Travel içerik ekibi olarak bu yazımızda sizlere Kapadokya turları ile görebileceğiniz 9 muhteşem yer hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İsterseniz gelin içeriğimizi okumaya başlayalım.

1- Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya turları dediğiniz zaman aklınıza ilk gelecek yerlerden biri şüphesiz Göreme Açık Hava Müzesi olacaktır. Göreme Açık Hava Müzesi Manastır eğitiminin ilk başladığı yer olma özelliği taşıyor. Buraya geldiğinizde kendinizi hem manastırda kilisede hem de mezarlıklarda hissedeceksiniz. Çünkü müze birbirinden farklı alanlara ev sahipliği yapıyor. Yemekhaneler, şapel ve şarap mahzeni de geri kalan kısmı oluşturuyor.


2- Avanos Çanak-Çömlek Atölyeleri

Kapadokya’ya kadar gelmişken Avanos’taki çanak çömlek atölyelerine uğramadan dönmemenizi öneriyoruz. Çanak atölyeleri Avanos’un tarihi dokusuna dokunarak, toprağın sanata insanın da sanatçıya dönüştüğünü gösteren bir sembol görevi görüyor. Bu çanak atölyeleri kayalara oyulmuş mağaraların içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Burada yaratıcılığını sergilemek istersiniz diye düşünüyoruz. Atölyelerde çanak-çömlek yaparak gezinize ait harika anılar bırakabilir, aynı zamanda burada önceden yapılmış çanak-çömlek eserlerinden alıp evinize götürebilirsiniz. Ardından Dervent Vadisi’ni keşfe çıkabilirsiniz.


3- Dervent Vadisi

Kapadokya’nın vadilerle dolu bir yerleşim yeri olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Kapadokya çevresindeki yanardağ patlamalarının yaydığı ısı, kuruyan denizin yerini soğumuş lavların şekillendirdiği yumuşak kayalarla dolu derin vadilere bırakmıştır.  Avanos’ta konumlanan Dervent vadisi de bu vadilerden biri olarak öne çıkıyor. Görünümüyle adeta bir çölü andıran Dervent Vadisi Kapadokya’ da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.   Dervent Vadisi’nde esen sert rüzgarlarla birlikte akan bu lavları birbirinden farklı şekilli peribacalarını ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Avanos bölgesinde konumlanan Dervent Vadisi’ndeki peribacalarına baktığınızda onların bir zamanlar canlı olduklarını düşünebilirsiniz. Çünkü şekiller gezginlerin kafasından farklı izlenimler yaratıyor. Bu sebeple de Dervent Vadisi’nin diğer adı da Hayal Vadisi şeklinde tabir ediliyor. Ayrıca kayaların gün batımında aldığı renk dolayısıyla Pembe Vadi olarak anıldığını da ekleyebiliriz. Vadi de özellikle deve görünümlü kaya gezginlerin oldukça dikkatini çekiyor.


4- Uçhisar-Güvercinlik Vadisi

Uçhisar Güvercinlik Vadisi’ne uğramadan ve dilek ağacına mendil bağlamadan dönmeyeceğinizi umuyoruz. Uçhisar’da Kapadokya’nın gezilip görülecek yerleri arasında bulunuyor. Geçmişten günümüze kadar adını vadiye veren güvercinlerin öyküsü ile bütünleşen Güvercinlik Vadisi’ne de uğramanızı tavsiye ediyoruz. Buradan harika panaromik fotoğraflar çekebilir, çektirebilir ve keyifli seyahat anıları bırakabilirsiniz. Vadinin tepesinden baktığınızda kusursuz bir manzarayla karşılaşacaksınız. Kapadokya’nın taş otellerini de bu manzarayı süsleyen detaylardan biri olarak düşünebilirsiniz. Çünkü yeşilimsi manzara ile beraber peribacaları ve otelin egzotik görünümü size daha önce hiçbir yerde görmediğiniz kompozisyonu sunuyor.


5- Uçhisar Kalesi

Uçhisar’a yolunuz düştüğünde kaleye çıkıp günü batırabileceğinizi ve balon uçuşlarını izleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Kapadokya’nın çatısını merak ediyorsanız Uçhisar Kalesine çıkmanız yeterli. Buradan Erciyes Dağı’nın karlı tepesini, Kızılçukur’u ve Kapadokya’nın diğer doğal güzellikleri olan Ürgüp’ü, Avanos’u tüm çıplaklığıyla izleme fırsatı ediyorsunuz.


6- Peribacaları Üç Güzeller

Kapadokya’nın hemen hemen her bölgesini peribacaları kaplıyor. Ancak Üç Güzeller şapkalı görünümleri dolayısıyla Kapadokya için adeta bir sembol görevi görüyor. Dünyanın 7 harikası arasında da yerini alan Üç Güzeller, iki büyük bir küçük peribacasının anne baba ve çocuktan oluşan çekirdek aile dizilimini ifade ediyor. Ayrıca Üç Güzeller hakkında her gezgine göre farklı efsaneler mevcut. Üç Güzeller bu efsanelerin bazılarında taşa dönüşmüş insanları ifade ederken, kimisinde de perilerle insanların dostluğunu yansıtıyor. Her yıl 3 milyon turist Kapadokya tatili içerisinde Üç Güzellere mutlaka uğrayıp bu efsaneleri kendi kafasında canlandırıyor.


7- Şarap Mahzenleri

Kapadokya’da gezilecek yerler listesinde şarap mahzenleri olmaz mı hiç? El yapımı şaraplar Kapadokya’nın ününe ün katan özelliklerden birisi olarak öne çıkıyor. Kapadokya’yı gezerken bu kaliteli ve nefis tatları denemeden dönmemelisiniz. Özellikle Ürgüp bölgesinde pek çok şarap mahzeni bulunuyor. Mahzenlere uğrayarak tadımlık şaraplar deneyebilir, evinize götürebilirsiniz.


8- Yeraltı Şehirleri

Kapadokya’da keşfedilmeyi bekleyen birçok yeraltı şehri halen varlığını koruyor. Kapadokya turları kapsamında birçok tur firması yeraltı şehirlerine rehberler eşliğinde gezi düzenliyor. Bunların içerisinde Derinkuyu, Kaymaklı ve Özkonak Yeraltı Şehirleri gezginler tarafından büyük ilgi görüyor. 1967 yılında ziyarete açılan ve adını içindeki 52 su kuyusundan alan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin derinliği 50 m’ye kadar iniyor. 1984 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde kendine yer bulan Kaymaklı Yeraltı Şehri de derinliği bakımından 8 m’ye kadar inerken, sadece 4 metreye kadar ziyaretçilerini ağırlayabiliyor. Avanos’a 14 km. uzaklıkta konumlanan ve 4 kattan oluşan Özkonak Yeraltı Şehri ise ahırlar, yaşam odaları, mutfak ve kiler gibi bölümlere ayrılıyor.

Kapadokya’nın Birbirinden Gizemli Yeraltı Şehirleri içeriğimizi okuyarak bu muhteşem yapılar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 


9- Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Kapadokya’nın güney kesimi olan Aksaray il sınırları içerisinde uzanıyor. Buraya, Kapadokya turu gerçekleştiren pek çok gezginin yolu düşüyor. Ihlara köyünden başlayarak Selime’de son bulan vadinin ortaya çıkışı bundan asırlar öncesine dayanıyor. Hasan Dağı’nın lav püskürterek volkanik bir katman oluşturması da vadinin temellerini atan ilk adım oluyor. Vadinin tam ortasından da Melendiz Çayı geçiyor. Vadiye girdiğiniz andan itibaren şırıl şırıl akan suların sesleriyle birlikte kuşların cıvıltılarına eşlik ediyorsunuz. Ayrıca bu huzuru iliklerinize kadar hissedebilmeniz ve vadiye iniş sağlamanız için 397 tane basamak adımlayacağınızı da eklemek istiyoruz. Ancak vadiye içinde doğanın tüm seslerini duyduğunuzda çektiğiniz yorgunluğa değdiğini görmeniz de çok uzun sürmeyecektir.


10- Zerve Açık Hava Müzesi

Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Zelve Açık Hava Müzesi; Göreme Tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunuyor. Adını aldığı vadide geniş bir alana yayılmış yörenin en eski ve önemli yerleşim yerlerinden biri. 9. ve 13. yüzyılları arasında Hristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri olduğu düşünülen Zelve Ören Yeri, yerel halk tarafından 1950’li yıllara kadar kullanılmış. Vadi içerisinde kayalara oyulmuş yerleşim yerleri, tüneller, güvercinlikler, kiliseler, manastırlar, cami ile köy meydanı bulunuyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

İş Seyahatlerinizde Neden Kapadokya’yı Görmelisiniz?

Geleceğin Turizm Trendi: Deneyim Seyahati

Yorum (0)
Yorum Bırak