Kış Rotası: Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Kış Rotası: Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Ülkemizde kış turizmi oldukça canlı geçiyor. Türkiye’de bu denli kayak merkezinin olması da bunun en büyük kanıtı niteliğinde. Kış sporlarına olan ilginin zamanla artması kayak merkezlerindeki kaliteyi de giderek arttırıyor. Evet, Türkiye’de aslında çok fazla kayak merkezi var. Hatta bu kayak merkezlerinin büyük bir çoğunluğu da oldukça popüler. Hem kış sporlarına ilginiz varsa hem de yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız sizler için hazırladığımız Türkiye’deki kayak merkezleri listesine mutlaka göz atmalısınız.

Uludağ Kayak Merkezi / Bursa

Türkiye’nin en popüler kayak merkezi hiç şüphesiz Bursa’da yer alan Uludağ Kayak Merkezi. Türkiye’deki kış rotalarının vazgeçilmezi olan Uludağ, kış sporlarının en değerleri adresleri arasında bulunuyor. Pek çok farklı zorluk derecesine sahip pistleriyle Uludağ Kayak Merkezi, hem acemiler hem de profesyoneller için oldukça uygun bir seçenek.


Palandöken Kayak Merkezi / Erzurum

Erzurum’da yer alan Palandöken Kayak Merkezi, 6 ay gibi uzun bir kayak sezonuna ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda konaklama tesisine de sahip olan Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak dersi alabilir ve kayak ekipmanı kiralayabilirsiniz. Geçmişte kış olimpiyatlara da ev sahipliği yapan Palandöken’de her seviyeden kişi kayak yapabilir.


Kartepe Kayak Merkezi / Kocaeli

İstanbul’a oldukça yakın olan Kartepe Kayak Merkezi, özellikle günübirlik kayak keyfi için de oldukça uygun. Ancak elbette konaklama tesisleri de Kartepe’de mevcut. Türkiye’deki diğer kayak merkezlerine kayak sezonun biraz daha geç açıldığı Kartepe Kayak Merkezi’nde hem profesyoneller hem de acemilere uygun pistler bulunuyor.


Erciyes Kayak Merkezi / Kayseri

İç Anadolu’nun önemli turizm merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’deki kış turizminin en önemli 3. bölgesi olarak biliniyor. Aralık ve nisan ayları arasında kayak sezonunun devam ettiği Erciyes Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 50-100 cm civarında oluyor. Erciyes Kayak Merkezi’nde de her zorluk derecesine uygun pist bulunmakla birlikte, kayak ekipmanı kiralanabiliyor ve kayak dersi alınabiliyor.


Kartalkaya Kayak Merkezi / Bolu

Bolu’nun şehir merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, özellikle snowboard sporu için oldukça ideal bir yer. Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında gösterilen Kartalkaya’da mart ve aralık ayları arasında yoğun bir kayak sezonu yaşanıyor. Kayak merkezinde çok sayıda konaklama tesisi de mevcut. Kayağa yeni başlayacaklar da Kartalkaya Kayak Merkezi’ni gönül rahatlığı ile tercih edebilir.


Ilgaz Kayak Merkezi / Çankırı

Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi de kış turizminde önemli bir yere sahip. Sezonun aralık ayında başladığı ve nisana kadar devam ettiği Ilgaz’da, 2 adet pist yer alıyor ve gece geç saatlere kadar kayak keyfi yapılabiliyor. Ilgaz Kayak Merkezi’nde 3 adet konaklama tesisi mevcut.


Sarıkamış Kayak Merkezi / Kars

Son zamanlarda Doğu Ekspresi sayesinde ünlenen Sarıkamış Kayak Merkezi, 844 metre uzunluğunda bir teleski tesisine ev sahipliği yapıyor. Sarı çam ormanları arasında yer alan pistleriyle hayranlık uyandıran bölge ise bir özelliği ile oldukça farklı. Dünyada sadece Alplerde ve Sarıkamış’ta bulunan kristal kar türünü kayak merkezlerinde yakından görebilirsiniz.


Saklıkent Kayak Merkezi / Antalya

Toros Dağları’nın zirvesinde bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, ekvatora en yakın kayak merkezlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Kar kalınlığının 100-230 cm civarlarında olduğu Saklıkent Kayak Merkezi, aynı gün içerisinde 2 mevsimin de yaşandığı eşsiz bir yer. Türkiye’de sezon aralığı en kısa kayak merkezlerinden biri olan Saklıkent’te kayak yapabileceğiniz zaman dilimi 70-80 gün arasında değişiyor.


Davraz Kayak Merkezi / Isparta

Son yıllarda en çok gelişme gösteren merkezlerden biri olan Davraz Kayak Merkezi, Isparta’nın şehir merkezine 26 kilometre mesafede yer alıyor. Her seviyeye uygun kayak pistlerine sahip olan Davraz Kayak Merkezi, kayak yaparken Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarasını da gözler önüne seren bir konuma sahip.