Kış Tatilcilerine 11 Kayak Rotası

Kış Tatilcilerine 11 Kayak Rotası

Kış aylarının en keyifli aktivitelerinden olan kayak sporunu kaliteli bir pistte ve doğal güzelliklerle dolu bir ortamda geçirebileceğiniz birbirinden popüler yurt içi ve yurt dışı 11 kayak pistini sizin için listeledik. Kış tatilinde güzel vakit geçirmek isteyen pek çok kayak tutkununun uğrak noktası olan bu destinasyonlarda hem doyasıya kayak yapabilir hem de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

1. Şahdağı, Azerbaycan


Özellikle Türkiye’ye vize uygulamaması sebebiyle Türk tatilciler tarafından yıldızı giderek daha çok parlayan Şahdağı’nda 15’in üstünde suni kar makinesi yer alıyor. Dolayısıyla karın az olduğu dönemlerde de keyifle kayak yapabilirsiniz. Bakü’ye 180 km uzaklıkta olan ve ortalama 17 km uzunluğa sahip pek çok farklı zorluk derecesinde pisti barındıran kayak merkezinde farklı otel seçenekleri de bulunuyor.

2. Popova Shapka, Makedonya


Yılın yarısında karlarla kaplı olan Popova Shapka, son yılların trend noktalarından. Türkiye’den vizesiz şekilde seyahat edebileceğiniz Popova Shapka kayak merkezi 1650 m yüksekliği ile dikkat çekiyor. Merkezde hem amatörler için hem profesyoneller için çeşitli zorluk derecelerinde 12 pist yer alıyor. Üstelik konaklama için farklı otel seçeneklerinin yanı sıra Yugoslavya dönemine ait villa opsiyonları da yer alıyor. 

3. Bukovel, Ukrayna


Lviv şehrine 245 km uzaklıkta olan Bukovel kayak merkezi, kış tatillerinde sıkça tercih edilen destinasyonlardan. Kayak merkezinde 4 km uzunluğunda 61 pist yer alıyor. Böylece hem amatörlere hem de profesyonellere hitap edebiliyor. Ayrıca özel aydınlatma sistemlerinin bulunduğu pistlerde gece kayak yapmak da oldukça keyifli. 

4. Erciyes Kayak Merkezi


Türkiye’nin en büyük 5. dağı olan Erciyes’te bulunan Erciyes Kayak Merkezi, şehir merkezine 25 km uzaklıkta. Dağda kar kalınlığı ise 2 metre civarında. 3.916 metre yüksekliğe sahip Erciyes, geniş pistlere ve hızlı liftlere sahip oluşuyla rahatça kayak yapmak için ideal. Pist aydınlatması sayesinde gece kayak yapmak da mümkün. 

5. Palandöken Kayak Merkezi


Erzurum şehir merkezine bir hayli yakın olan Palandöken Kayak Merkezi, özellikle snowboard yapmayı sevenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Bölge ezilmemiş karları ve 3.125 metrelik alandaki 30 pistiyle oldukça ünlü. Kayak merkezinin en ünlü ve zor pisti ise Ejder Pisti oluyor. Bölgede otellerde ya da dağ evlerinde konaklayabilirsiniz. 

6. Sarıkamış Kayak Merkezi


Kar kalitesinin oldukça yüksek olduğu Sarıkamış, profesyoneller tarafından tercih ediliyor. 884 metre yüksekliğe sahip kayak merkezi aralık ve mart aylarında adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Üstelik merkezde yalnızca Alp Dağları’na özel kristal özelliği taşıyan kar bulunuyor. Bölgede 12 km uzunluğunda 5 etaplı pistin yanı sıra snowboard yapmaya uygun pistler de bulabilirsiniz.

7. Saklıkent Kayak Merkezi


2.550 metre yüksekliğindeki Saklıkent, Bey Dağları’nda yer alıyor. Profesyonel kayakçılara hitap eden pistlerin yanı sıra kolay ve orta zorluk seviyesine sahip pistler de bulunuyor. Aralık ayından mart ayına kadar Saklıkent’i ziyaret edebilirsiniz. 

8. Bansko, Bulgaristan


1000 metreden 2600 metreye ulaşan pistlere sahip Bansko, hem amatörler için hem de profesyoneller için ideal olan toplamda 65 km uzunluğundaki 19 piste sahip. Eğer profesyonel kayak sporcusuysanız siyah pistlerden olan Tomba Pisti’ni denemelisiniz. Ancak Bulgaristan’a gitmek için vize almanız gerektiğini unutmamalısınız.  

9. Kartalkaya, Bolu


Köroğlu Dağları’nda bulunan Kartalkaya, şehir merkezine 45 km uzaklıkta. Kayak merkezinde 70 km uzunluğunda 25 pist bulunuyor. Hem kayak hem de snowboard için tercih edebilirsiniz. Bölgede eşsiz bir manzara da ziyaretçileri bekliyor. 

10. Sestriere, İtalya


Kayak sporu denilince ilk akla gelen adreslerden olan İtalya’daki Sestriere, 2000 metreyi aşan yüksekliğe sahip. Sezonda ziyaretçi sayısının 20 bini aştığı merkez, yaz aylarında ise golf sporu için tercih ediliyor. Sestriere’deki pistlerin toplam uzunluğu, 400 km’yi buluyor. Yani bir haftalık bir konaklamada tüm pistleri deneyemeyebilirsiniz. Bölgenin eşsiz manzarası eşliğinde çeşitli otellerde ve dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.

11. Davraz, Isparta


Akdeniz’deki kış turizminin merkezi haline gelen Davraz Kayak Merkezi, Eğirdir Gölü manzarasına sahip. Doğal doku ve kar kalitesi sayesinde kayakçılar için oldukça cazip bir destinasyon olan Davraz’da toplam uzunluğu 23,5 km olan 12 pist bulunuyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Türkiye’de Kışın Gezebileceğiniz En Fotoğraflık 10 Yer

Kışın Termal Keyfi Yapabileceğiniz Yerler

Yorum (0)
Yorum Bırak