Kışın Termal Keyfi Yapabileceğiniz Yerler

Kışın Termal Keyfi Yapabileceğiniz Yerler

Tatil denildiğinde akla ilk olarak deniz, kum, güneş tatilleri gelse de termal tatiller de yılın her mevsimi ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Onlarca kaplıcası ile Türkiye, termal turizm açısından gerçek bir cennet. Özellikle kış aylarında tatile çıkıyor ve kayak dışında farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış olan termal kaplıcaları deneyebilirsiniz. İşte, birbirinden ilgi çekici ve şifalı sularıyla ünlü tatil rotaları... 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: Türkiye’nin En İyi 5 Jeoturizm Kenti

Termal Su Deyince Akla Gelen İlk Yer: Pamukkale Travertenleri

Ünü yalnızca ülkemizle sınırlı olmayan Pamukkale, hem yerli hem yabancı turistlerin gözdesi olmasını bembeyaz kalker tüflerinin büyüleyici güzelliğine borçlu. Pamukkale, travertenlerle aynı alanda yer alan şifalı termal sularıyla da astım hastalıklarından romatizma ağrılarına, dolaşım sistemi bozukluklarından kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor. 

Denizli'nin Pek Bilinmeyen Diğer Bir Termal Güzelliği: Karahayıt Kaplıcası

Yine Pamukkale sınırları içinde yer alan ancak travertenler kadar bilinmeyen Karahayıt Kaplıcası, travertenlerin aksine rengarenk görüntüsüyle dikkat çekiyor. Demir oranı yüksek kayalardan ve kırmızı tonlarındaki topraktan dolayı çarpıcı renklere sahip olan kaplıcanın pek çok deri hastalığına, yüksek tansiyona ve damar sertliği gibi sayısız rahatsızlığa iyi geldiği düşünülüyor.

Sağlık ve Güzellik Kaynağı Sandıklı Kaplıcası

Şifalı termal su konusunda mükemmel sıcaklık değerleri ve zengin içerikli suyuyla özellikle yerli turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerden biri olan Afyon, yüzyıllar boyunca sağlık ve güzellik için kullanılmış bir kaynağa, Sandıklı Kaplıcası'na ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Afyon da tıpkı Denizli gibi farklı türlerdeki birçok konaklama tesisini içinde barındırıyor. 


Türkiye'nin Kalbinde Bir Şifa Kaynağı: Kızılcahamam Kaplıcaları

Maden suyuyla meşhur Kızılcahamam, tabiri caizse Ankara'nın şifa kaynağı. Kızılcahamam'ın termal sularını, karaciğer ve kalp hastalıklarının tedavisi niyetiyle sağlık amaçlı ziyaret edenler bir hayli fazla. Siz de Kızılcahamam'ın kaplıcalarında şifa arayabilir, termal otellerde konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hem Bedensel Hem Ruhsal Rahatlama İçin Oylat Kaplıcası

Bursa'nın yemyeşil ilçelerinden biri olan İnegöl'e yakın bir noktada yer alan Oylat Kaplıcası, yalnızca şifalı suyuyla değil; aynı zamanda orman içindeki konumu ve tertemiz havasıyla tanınıyor. Oylat Kaplıcası'nın huzurlu doğasıyla depresyon gibi mental problemlere de iyi geldiğine inanılıyor.

Türkiye'de Şifalı Bir Vaha: Yalova Termal 

Yalova'nın merkezinden kısa bir minibüs yolculuğuyla ulaşılabilen Termal ilçesi, kış turizmi için adeta biçilmiş kaftan. Yemyeşil bir doğa içinde ister kapalı ister açık termal havuzlarda vakit geçirerek hem rahatlayabilir hem de pek çok rahatsızlığınıza şifa arayabilirsiniz.


İstanbul'un Yanı Başında Tuzla Kaplıcaları

Tuzla Kaplıcaları sayesinde şifalı sulara ulaşmak için İstanbul'dan çok da uzaklara gitmenize gerek kalmıyor. Hafta sonları günübirlik dahi kaçabileceğiniz Tuzla Kaplıcaları'nın yüksek sodyum oranı sayesinde başta astım hastalığı olmak üzere cilt ve metabolizma üzerinde de iyileştirici, olumlu etkilere sahip olduğu düşünülüyor.

Tescillenmiş Şifa Dolu Sularıyla Karacasu Kaplıcaları

Karadeniz Bölgesi'nin sayılı termal kaynaklarından biri olan ve Bolu'da bulunan Karacasu Kaplıcaları, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ne ev sahipliği yapıyor ve "termal turizm merkezi" olarak kabul ediliyor. Sakatlanma, kaza veya hastalık gibi nedenlerle uzun süre hareketsiz kalanlara hem mental hem bedensel iyileşme için Karacasu Kaplıcaları tavsiye ediliyor.

Soğukla Çevrili Sıcacık Bir Cennet Diyadin Kaplıcaları

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en ilgi çekici noktalarından biri olan Diyadin, havası genellikle soğuk olan Ağrı'da sıcacık termal sularıyla şifa dağıtıyor. Tüm yıl boyunca hizmet veren bir konaklama tesisinin de bulunduğu kaplıca bölgesi, şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta konumlanıyor. 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Jeoturizm Nedir?

Türkiye’nin En İyi 5 Jeoturizm Kenti

Yorum (0)
Yorum Bırak