Kurumsal Seyahatin Yeni Trendi: Bleisure Nedir?

Kurumsal Seyahatin Yeni Trendi: Bleisure Nedir?

Bleisure kavramı, bir çalışanın iş gezisine çıktığı günleri tatil gibi değerlendirebildiği zamanlara denir. Gezginlerin iş seyahatlerini boş zamanlarıyla birleştirdiği “bleisure” kavramının yükselişi, çalışanların paradan tasarruf ederek rahatsız edici bir seyahati, keyifli bir konaklamaya dönüştürmelerini sağlar. Son zamanlarda adından söz edilmeye başlanan ve seyahat trendleri arasında yerini alan bleisure kavramı, klasik iş yolculuklarına yeni bir boyut kazandırıp farklı bir deneyime dönüşür. Yapılan araştırmalara göre iş amaçlı seyahat edenlerin %87’sinin aynı seyahat sırasında boş vakitlerini değerlendirerek tatil ve iş seyahatini birlikte gerçekleştirmeyi sevdiği görülmektedir. Yine araştırmalarda iş seyahati gerçekleştirenlerin %56’sının yanlarına çocukları da dahil olmak üzere ailelerini de almak isteği tespit edilmiştir. Sonuç olarak iş ve keyif arasındaki çizgi netliğini kaybeder ve kurumsal seyahat trendlerinden biri olan bleisure kavramı ortaya çıkar.

Bleisure Nedir?

Bleisure, iş ve boş zaman sözcüklerinin İngilizce karşılığı olan business ve leisure kelimelerinin birleşmesi ile oluşur ve bu iki kelimenin iç içe geçmesi olarak ifade edilir. İş seyahatlerinde ortaya çıkan boş zamanı tatil olarak değerlendirmeyi amaçlayan bleisure trendi farklı bir seyahat anlayışına zemin hazırlar. Özellikle 1980 ve 2000 yılları arasında doğan Y kuşağının faaliyetleri ile yükselen bleisure kavramı son yıllarda cinsiyet, yaş, statü fark etmeden yeni bir seyahat tutkusu olarak ortaya çıkar. Oldukça yoğun çalışan kişiler ve kurumsal sık çıkarak kendilerine vakit ayıramayan kişiler açısından bleisure kavramı iş hayatını çok daha zevkli hale getirmeyi amaçlar. Bu trend, iş ve tatil gezisi olarak tanımlanır. Dünya çapında, iş seyahati pazarının günümüzde 1.4 trilyon dolara erişmiş olduğu düşünüldüğünde bleisure trendinin önümüzdeki yıllara damga vuracak bir kavram olduğu belirtilebilir.


Bleisure Gezginler Kimlerdir?

Bleisure kavramı, özellikle teknoloji, sağlık, bilişim sektörlerinde oldukça yaygın olarak görülür. Sık sık yurt içi ve yurt dışı kongreler, fuarlar, müşteri toplantıları, sunumlara katılan çalışanlar bu yeni seyahat trendini en verimli şekilde kullanır. Bleisure gezginler yaş, cinsiyet, sık seyahat etme gibi faktörlere göre gruplandırıldıklarında 20-25 yaş arasındaki genç çalışanların iş toplantılarını aktivitelerle zenginleştirdikleri görülür. Orta yaş bleisure gezginlerinin ise iş ve tatil nedenleri ve amaçları birbirinden farklılık gösterir. Y kuşağı ile birlikte özel hayat ve mesleki hayat arasındaki çizgi, eskisi gibi çok katı kurallarla çizilmemeye başlamıştır. Yeni nesil genç kuşaklar boş vakitlerini daha verimli ve keyifli şekilde kullanmak için iş toplantıları ile tatilleri birleştirmeyi sever. Bu anlamda Y kuşağının sevdiği ve ilgilendiği konular bleisure trendinin geleceğini şekillendiren unsurlar olarak görülür. 


Bleisure Seyahatin Avantajları Nelerdir?

Jenerasyonlar farklı olsa da bleisure kavramı her yaşta iş ve özel hayat dengesinin düzenlenmesine katkı sağlar. Seyahat etmek yeni yerler ve yeni insanlar demektir. Çalışanlar bleisure ile kazandıkları deneyimlerle yeni bir bakış açısına sahip olur. İş seyahatinde diyaloğa geçilen her yeni insan, iş ilişkileri ve yeni müşteriler anlamına gelir. İş ve tatili bir arada sunan bleisure, bir müşteri ağı oluşturabilme fırsatı da sağlar. Tek başına iş gezisi yapmak yerine aile ya da arkadaşlarla yapılan seyahatler çalışanları daha mutlu kılmaya yardımcı olur. Şirketler açısından çalışanların mutlu ve stressiz olması, onların performanslarının yükselmesine katkı sağlar. Ayrıca yine şirketler açısından çalışanlarının farklı kültürler anlamında deneyimler kazanması kişisel gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Firmalar bleisure kavramı ve ek tatil süreleriyle çalışanların donanımlı hale gelmelerini sağlayarak daha verimli çalışmasının önünü açar. Böylece hem şirketler hem de çalışanlar kazanır.

Bleisure Seyahat Trendleri

Bleisure seyahat trnedleri günümüzde hem yurt içinde tarih ve kültür odaklı ya da deniz temalı; yurt dışında ise lokal öneriler eşliğinde keşif ve tatil iç içe oluyor. Bleisure seyahat trendlerinin başında ise cruise seyahati geliyor. Dünyanın en güzel limanlarına yelken açtıran cruise turları ile Adriyatik, Kuzey Buz Denizi, Baltıklar, Avrupa Nehirleri gibi tematik geziler organize edebiliyorsunuz. Bleisure seyahat trendleri arasında yer alan diğer seyahat konseptleri ise yaz mevsiminde denize yakın oteller, kış mevsiminde ise kayak merkezlerine ulaşımın kolay olduğu oteller oluyor. Su ve kayak sporları ile ilgili olanların tercihleri arasında yer alan spor ve tatil odaklı bleisure seyahatler, çalışanların nefes almalarına ve motivasyonlarının yükselmesine oldukça olumlu katkıda bulunuyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak