Maldivler Hakkında Bilmeniz Gereken 11 İlginç Bilgi

Maldivler Hakkında Bilmeniz Gereken 11 İlginç Bilgi

Sürgün edilmiş bir Hint prensi tarafından kurulan Maldivler, dünyanın en popüler tatil cennetleri arasında gösteriliyor. Beyaz kumlu plajları, berrak denizi, zengin su altı yaşamı ve üst düzey konaklama olanakları tropikal adalar zincirinin bilinen yüzünü oluşturuyor. Dünyanın en küçük Müslüman ülkesi, bünyesinde ayrıca oldukça ilginç ayrıntıları da barındırıyor. Gelin şimdi Maldivler hakkında bilmeniz gereken 11 ilginç bilgiye beraber bakalım.

1- Kumsalların ve Adaların Şekilleri

Maldivler’de bazı kumsalların ve adaların şekilleri doğal etkenlerden dolayı sık sık değişiyor. Mevsimsel akıntılar, bu durumun oluşmasındaki ana etkeni oluşturuyor. Eğer farklı dönemlerde eşsiz tatil destinasyonuna seyahat ederseniz daha önce gördüğünüz bir kumulun veya denize girdiğiniz plajın yerinde olmadığını görebilirsiniz.

2- Maldivler’in Kökenleri

Maldivler’de gerçekleştirilen son çalışmalar, ülkeye bağlı takımadaların günümüzden yaklaşık 60 milyon yıl önce bir volkan zincirinin batması sonucunda oluştuğunu gösteriyor. Hatta bölgeye eşine az rastlanır bir güzellik katan mercan resiflerinin, bu olay sonrasında su altında kalan meşe palamutlarının üzerinde oluştukları düşünülüyor.


3- En Düşük Rakıma Sahip Ülke

Maldivler’in en ilginç özelliklerinden bir tanesi de yeryüzünün en düşük rakımlı ülkesi olması. Adalar topluluğunun, deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1,5 metre olarak ölçümleniyor. En yüksek yeri sayılan Villingili Adası’nda ise bu değer 2,3 metreye çıkıyor. Adaların deniz seviyesine bu kadar yakın olmaları, dünyada küresel ısınma kaynaklı olumsuzluklardan etkilenecek ilk yerler arasında sayılmalarına yol açıyor.

4- Yerel Halkın Gen Havuzu

Maldivler’de günümüzde yaşayan yerel halkın kökenleri söz konusu olduğunda ilgi çekici bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü antik ticaret yollarının kesişim noktasında yer alan ülkedeki halk, genetik olarak dünyanın farklı coğrafyalarından izler taşıyor. Gen havuzundaki ağırlığı ise Hintliler, Afrikalılar, Avrupalılar ve Araplar oluşturuyor.

5- Mercandan Yapılma Evler

Maldivler hakkında bilmeniz gereken bir diğer ilginç ayrıntıysa yöresel inşaat alışkanlıkları ile ilgili. Yerel halk, evlerinin yapımında yakın zamana kadar mercanları kullanıyormuş. Ancak bu durum, mercan resiflerinin sıkı bir şekilde koruma altına alınması ile değişmiş. Buna rağmen adaya gittiğinizde eski alışkanlıklarla inşa edilmiş yapıları kolaylıkla görebilirsiniz.

6- Yeryüzündeki En Küçük Adalar

Maldivler'deki adaların en büyüklerinin uzunluğu 6 kilometreyi buluyor. Bu adaların birçoğu ya yerleşim bölgesi olarak ya da havalimanı, konaklama tesisi gibi ihtiyaçlar için kullanılıyor. Ancak bölgede gezip görülmeyi bekleyen yüzlerce kara parçası bulunuyor. Üstelik bunlardan bazılarının kapladıkları alan, birkaç kilometreyi geçmiyor.

7- Para Birimi Olarak Deniz Kabuğu

Maldivler’de tatil yaparken nereye adımınızı atsanız bir sürü deniz kabuğu görebilirsiniz. Yerel halk, Orta Çağ’da bu kabukları alışveriş yaparken para birimi olarak kullanıyormuş. Geçmişte kalan bu geleneğin izlerini, günümüzde de görebilmek mümkün. Ülkede kullanılan paraları incelediğinizde deniz kabuğu kabartmasını kolayca fark edebilirsiniz. Hatta bazı faturaların üzerinde basılı halde görebilirsiniz.


8- Geleneksel Maldiv Tekneleri

1.200’e yakın adadan oluşan Maldivler’de ulaşım denildiğinde akla ilk olarak tekneler geliyor. Ülkede kullanımı bir hayli yaygın olan geleneksel tipteki tekneler, yerel dilde “Dhoni” adıyla anılıyor. Görünümleri ile insanda hayranlık uyandıran deniz taşıtlarının tasarımlarında, antik zamanlarda Araplar’ın kullandıkları gemilerden ilham alındığı düşünülüyor.

9- Farklı Kültürlerden İzler Taşıyan Yerel Alfabe

Maldivler’in turistik bölümlerinde İngilizce konuşabilen ve yazabilen kişi sayısı oldukça fazla. Ancak turist kalabalığından izole kalmış bir adada derdinizi yazarak anlatmak söz konusu olduğunda durum tamamen değişiyor. Çünkü yerel halk, “Thaana” adı verilen alfabeyi kullanıyor. Alfabeyi oluşturan ünsüzlerin Hint ve Arap kökenli oldukları zannediliyor. Tuhaf yapısının ise büyülü sözleri gizlemek için olduğu düşünülüyor.

10- Dünyanın İlk Sualtı Kabine Toplantısı

Küresel ısınma nedeniyle suların yükselmesi sonucunda şimdiden Maldivler’deki bazı adalar boşaltılmış durumda. Devlet başkanı, bu duruma tüm dünyanın dikkatini çekebilmek için 13 bakanını yanına alıp karbon salınımı ile ilgili kabine toplantısını suyun altında yapmış. 2009 yılında gerçekleşen bu ilginç olayla ilgili yerel halktan şu anda bile çeşitli hikayeler duyabilirsiniz.

11- En Güvenli Tatil Destinasyonlarından Bir Tanesi

Doğal etkenleri bir yana koyacak olursanız Maldivler’de aileniz ve dostlarınızla birlikte son derece keyifli tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Çünkü bembeyaz kumsallar ve turkuaz rengi denizi sayesinde ilgi odağı konumunda olmayı sürdüren ülkede, İslami kuralların etkisiyle suç oranı yok denecek kadar az.


Maldivler’de uzun süre hafızalarınızda yer edecek güzellikte bir tatil dönemi geçirmek ve yukarıda sıralanan ilginçlikleri ilk elden görmek isterseniz ihtiyacını olan tur rezervasyonunuzu skyhub.com.tr aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak